
Kršćani, nažalost, nisu uvijek poznati po svojoj radosti. Radost i humor bili su ključna stvar u životima mnogih svetaca koji su poučavali druge da ostanu radosni, čak i usred poteškoća.
Papa Franjo na sličan je način naglasio ovu ideju pišući u svojoj apostolskoj pobudnici Gaudete et exsultate (Radujte se i kličite): „Daleko od toga da su plahi, mrzovoljni, zajedljivi ili melankolični, ili da imaju turobno lice, sveci su radosni i puni dobrog raspoloženja. Iako potpuno realistični, zrače pozitivnim duhom i duhom punim nade.”
Upoznajte nekoliko svetaca koji su ovu radost izražavali svojim životima.
Ivan Bosco i njegovo „Društvo veselja”
Sv. Ivan Bosco naširoko je poznat po svom radosnom stavu, nečemu što je bilo dio njegove osobnosti kada je bio dječak. Vrlo rano u svom životu započeo je nešto što je nazvao Društvo veselja. Henri Gheon objašnjava u svojoj knjizi The Secret of Saint John Bosco kako su se članovi „susretali navečer u domu nekoga od njih kako bi čitali, molili, učili, primali savjete ili opomene jedni od drugih… Nakon što su njihove dužnosti završile, izlazili su na ulice, pjevali, smijali se, posjećivali kapelice pored puta, brali borovnice i šumske jagode u šumi.”
Bosco je volio biti akrobat i pripremati zabave kako bi oduševljavao svoje prijatelje. Ovaj radostan stav nastavljen je i u njegovoj odrasloj dobi te je poslije u svom pismu napisao: „Ja sam čovjek koji voli radost i koji jednako želi vidjeti sretnima i tebe i sve druge. Ako budeš činio kako ti kažem, bit ćeš sretan i zadovoljan u svom srcu.“ Boscov ključ radosti bilo je življenje za Boga što donosi trajnu radost.
Radost sv. Dominika Savija
Sv. Dominik Savio bio je učenik sv. Ivana Bosca te je prihvatio vrlo sličan radostan stav. Jednom je rekao svome prijatelju: „Trebaš znati kako mi ovdje držimo da je svetost u tome da uvijek budemo veseli. Samo pokušavamo izbjeći grijeh, velikog neprijatelja koji nas zarobljava i oduzima milost Božju i mir srca te se trudimo točno ispunjavati svoje dužnosti.”
Također je pokušavao razveseliti svoje prijatelje kad god bi izgledali tmurni te je bio poznat po sposobnosti radosnog pričanja priča.
Drugi dječaci znali su Savija po njegovom radosnom stavu, čak i usred poteškoća.
Osmijeh sv. Thomasa Morea
Sv. Thomas More imao je radostan pristup životu, čak i kad su ga proganjali svi oko njega. Njegov jedinstven pristup životu nazire se u molitvi koju je sastavio pod nazivom Molitva za dobar humor koju donosimo u nastavku:
Daruj mi dobru probavu, Gospodine, pa i nešto za probavu.
Daruj mi tjelesno zdravlje, zajedno s potrebnim smislom da ga što bolje sačuvam.
Daruj mi svetu dušu, Gospodine, koja u oku zadržava ono što je dobro i čisto, kako se na pogled grijeha ne bi prestrašila, nego našla sredstvo da stvari opet popravi.
Daruj mi dušu kojoj je dosada tuđa, koja ne pozna mrmljanja, ni uzdisanja, ni tužbe, i ne dopušta da se odviše brinem za ovo nešto što se šepuri, a što se naziva ‘Ja’. Gospodine, daruj mi smisao za humor.
Daj mi milost da razumijem šalu, kako bih upoznao malo sreće u životu – i od nje dijelio drugima.
Amen.
Radost sv. Filipa Nerija
Sv. Filip Neri opće je poznat kao „zaštitnik radosti“ i „humorističan svetac“. Uživao je zbijati šale na svoj račun koristeći humor kako bi ostao ponizan.
Prema Shaunu McAfeeju: „Neri je bio poznat po tome da bi se pojavio na važnom događaju napola obrijane brade, davao netočne upute za hodanje svojim učenicima, čitao knjige šala… Kada je činio svaku od ovih stvari, izazivao je mješavinu emocija kod drugih, ali bi uvijek na kraju proizašlo isto konačno stanje: povećana poniznost i povećano strpljenje.”
Optimizam sv. Josemarije Escrivae
Sv. Josemaria Escriva vodio je radostan život te je poučavao druge da dijele njegov kršćanski optimizam pišući često na tu temu, kao što je donji citat iz Brazde:
„Zadaća je kršćanina utopiti zlo u obilju dobra. Ovo nije stvar negativnih kampanja ili toga da budemo protiv nečega. Naprotiv, trebamo živjeti pozitivno, puni optimizma, s mladošću, srećom i mirom. Trebamo pokazati razumijevanje prema svima, prema sljedbenicima Krista i onima koji ga odbacuju ili uopće ne znaju za njega. Ali razumijevanje ne znači suzdržavanje ili biti neodlučan, već biti aktivan.“
Philip Kosloski – Aleteia
Prevela: Katarina Zarinkijević
Foto: Nathan Dumlao – Unsplash