Jedna moja draga prijateljica me pitala mogu li „iskopati” neke ideje o čepovima budući da često pretražujem Pinterest. Moram priznati da se nisam baš nadala nekom uspjehu ili barem tomu da će biti zanimljivo, ali sam se baš ugodno iznenadila. Čepovi zaista mogu biti korisni kod dječjeg učenja ako mi kao roditelji imamo dovoljno vremena, volje, a pomalo i kreativnosti, da im u tome pomognemo.
Krenimo!
Čepovi kao zabava za najmlađe
Slaganje čepova na tanko drvo, odnosno gradnja malenih konstrukcija može biti super za razvoj fine motorike jer zahtijeva mirnu ruku i malo strpljenja. Druga slika prikazuje vrstu senzoričkog spremnika. Napunite posudu rižom i unutra ubacite čepove. Neka vaše dijete ručicom iskopa čepove i neka spaja čepove istih boja, stavlja veći čep u manji ili slično. Treća slika je dobra vježba za sortiranje boja. Možete koristiti bilo koji materijal (možda obojenu rižu ili krupniju tjesteninu za juhu) pa neka dijete crveno stavlja u crveni čep, plavo u plavi čep…
Prva slika prikazuje ideju kako pomoći djetetu naučiti veličine – što je veće, što je manje i kako to složiti. Druga slika prikazuje kako se plastični čepovi mogu koristiti i u igri s plastelinom. Treća slika prikazuje vježbu slaganja. Bit će zanimljivo vidjeti koliko čepova odjednom dijete može složiti i hoće li mu biti lakše koristiti čepove iste veličine ili različitih veličina.
Čepovi u slaganju oblika
Kolaž papir, ljepilo, flomasteri i puno šarenih čepova mogu rezultirati lijepim radovima, ovisno o dobi vašeg djeteta.
Čepovi u izradi igračaka ili igara
Možete izraditi i svoje igračke – autiće, čovječuljke, kalkulator, zmije i još brojne druge. Možda ste već dobili i svoju ideju.
U unutrašnjost čepova možete nalijepiti ili nacrtati sličice pa čepovi mogu poslužiti u igri pamćenja (Memo) ili na gornju stranu čepa možete trajnim markerom nacrtati kružić i križić te tako igrati istoimenu igru.
Od čepova se mogu izraditi girlanda, podložak za šalice i tanjure, paleta za tempere… Praznu plastičnu bocu možete pretvoriti u zatvoreno oštrilo koji će skupljati u sebi ostatke od oštrenja olovki i bojica bez nereda sa strane.
Čepovi u učenju slova i brojeva
Ako vaše dijete pokazuje interes za slova i čitanje, možda vam ove ideje pomognu u nastojanju da mu pomognete to naučiti. Na čepove možete nalijepiti, ili čak napisati, slova pa nek ono uči i slaže riječi. Druga slika prikazuje ideju gdje u kartonskoj kutiji stoje čepovi sa slovima, a na poklopcu kutije se nalazi kartica s riječima koje dijete treba složiti i mjesto na koje se čepovi trebaju zavrtjeti.
Kao i za slova, čepovi mogu poslužiti i u učenju brojeva. Prva slika prikazuje ideju da se u sredinu stavi odgovarajući čep kojim bi se nadopunio niz brojeva. Druga slika uključuje i matematičke simbole pa se tako može učiti zbrajanje, oduzimanje, množenje i dijeljenje. Treća slika prikazuje najjednostavniju vježbu – spojiti broj točkica s odgovarajućim brojem.
Ove preostale slike su samo varijacija na temu onoga što smo već ranije spomenuli. Slika koja prikazuje gusjenicu može također biti zanimljiva mališanima koji će slažući čepove od broja 1 do 10 zapravo složiti gusjeničino tijelo. Posljednja slika prikazuje super ideju kako djecu naučiti prepoznati koliko je sati jednom kada za to dođe vrijeme.
Nadamo se da vam je ovo bilo korisno te da ste dobili neke svoje vlastite ideje koje možda čak i ne uključuju čepove.
Suzana Džeko – Žena vrsna
Foto: Pinterest