
Ove nedjelje obilježavamo spomendan našeg dragog obiteljskog sveca, svetog Nikole. I dok sa svojom dječicom čitamo priče o svetom Nikoli i čistimo čizmice očekujući u njima darove, učinimo korak dalje u razumijevanju Nikolinog života, čovjeka koji od 3. stoljeća do danas svjedoči o snazi djelotvorne, milosrdne, darežljive, dosjetljive i predane ljubavi. Biblijska čitanja ove druge nedjelje došašća govore nam upravo o djelatnoj ljubavi na koju smo pozvani. Izaija nam najprije govori: „Tješite, tješite… govorite srcu… vičite mu… pripravite put… poravnajte stazu Bogu našemu.“ Kako bi nas još snažnije pozvao na djelovanje Izaija iz množine prelazi na jedninu govoreći: „Na visoku se uspni goru… podigni snažno svoj glas… ne boj se… reci: „Evo Boga vašega!“
Prihvatimo li ovaj Božji poziv moći ćemo s psalmistom zapjevati i zavapiti: „Pokaži nam Gospodine milosrđe svoje i daj nam svoje spasenje!“ Na taj će nam vapaj Gospodin preko svetog Petra apostola odgovoriti: „Ljubljeni, dok to iščekujete, uznastojte da mu budete neokaljani i besprijekorni, u miru.“
Prisjetimo se sedam tjelesnih i sedam duhovnih djela milosrđa kojima možemo napuniti čizmice naših bližnjih, kako onih malenih tako i odraslih. Sažeto tumačenje djela milosrđa može vam pomoći da kao pojedinci ili kao obitelj odaberite ono milosrđe kojim ćete vašu ljubav učiniti djelatnom.
Tjelesna djela milosrđa
Gladna nahrani.
Hranjenje gladnih usta u obitelji se nerijetko čini kao svakodnevan, trivijalan posao. Djelo je milosrđa kuhati, posluživati hranu i pospremati posuđe kao da to Gospodinu činimo. Naravno, razmišljajmo i o onima koji nemaju što jesti te im svojom darežljivošću iskažimo dobročinstvo. Gospodin ima samo naše ruke da dadne kruh svagdanji čovjeku pored nas.
Žedna napoji.
Često jedni drugima dodajemo vodu i druge za život važne namirnice. Vježbajmo činjenje malih i velikih usluga jedni drugima. Vježbajmo ljubaznost i uslužnost bez oklijevanja. Razmislimo i o načinu očuvanja voda te istražimo možemo li kako u svojoj obitelji smanjiti potrošnju vode te tako napojiti žedne pripadnike nadolazećih generacija.
Siromaha odjeni.
U vremenima izobilja nerijetko su police naših ormara zatrpane odjećom ili potrepštinama koje ne koristimo, a nekome bi potrebitom bile korisne. Posvetimo svoje vrijeme izdvajanju takvih dobara te ih darujmo svojim potrebitim bližnjima.
Zbog nedostatka vremena, današnji roditelji često oblače dijete. Jednostavnije im je obući ga, nego ga čekati i poučiti kako da to učini samo. Pokušajmo to ne činiti, pružajući tako svojoj djeci priliku da steknu nove te usavrše ranije usvojene vještine.
Putnika primi.
Njegujmo gostoljubivost prema svima koji nisu članovi naše obitelji. Osmislimo nove načine kako to možemo učiniti u okolnostima u kojima živimo. Iskažimo suosjećanje i solidarnost migrantima i izbjeglicama.
Bolesnog pohodi.
Osmislimo načine da svoje milosrđe iskažemo starima, nemoćnima i bolesnima te članovima njihovih obitelji. Nastojmo djelovati konkretno: posjećivati takve osobe ili im se redovito javljati, činiti im usluge ili im pomagati na ostale načine.
Roba otkupi.
Iako nam se čini da ljudi našega vremena nisu robovi jer se, bar naizgled, mogu slobodno kretati svijetom, mnogo je suvremenih ropstava koja čovjeka vežu lišavajući ga tjelesne, psihičke ili duhovne slobode. Ta su ropstva: krijumčarenje ljudima, prisilni rad, dužničko ropstvo, prisilni brak i dječji rad. Osim žrtava navedenih ropstava, robovima bismo našega doba mogli smatrati i svakovrsne ovisnike te pripadnike sektaških organizacija koje manipuliraju ljudima, ali i žrtve obiteljskog nasilja. Svako od ovih ropstava mi svojim ponašanjem možemo podupirati ili mu se suprotstaviti. Svaka osoba koja je na bilo koji način opterećena ropstvom zahtijeva našu pozornost, raspoloživost i brižnost.
Mrtve pokopaj.
Svakome pokojniku upriličimo dostojanstven sprovod i molimo za njegovu dušu, bez obzira na to tko je i kakav on bio za života. Kao kršćani, nastojmo pokojnikovoj obitelji biti svjetlo nade u život vječni, a svojom konkretnom pomoći iskažimo pokojnikovim najbližima ljubav i sućut. Upute za organizaciju molitve i službe Riječi kraj odra možemo pronaći u molitvenicima ili u Nedjeljnom i blagdanskom misalu za narod. Isti izvori sadrže i molitve za bolesnike koji su u smrtnoj pogibli te za umiruće. Ohrabrimo ih u vjeri, krijepimo u nadi, podupirimo ih moleći za njih i s njima te im pomozimo pozvati svećenika i primiti sakramente.
Duhovna djela milosrđa
Dvoumna savjetuj.
Pozorno poslušajmo problem osobe koja nam se želi povjeriti. Pomozimo joj razlučiti pozitivne i negativne dijelove problematične situacije da bi lakše odlučila. Nikada ne iskorištavajmo njenu slabost i ukazano nam povjerenje da bismo zadovoljili vlastite interese.
Neuka pouči.
Pomozimo drugome učiti i djelovati, ne bojeći se da ćemo dijeleći znanje steći konkurenciju. Konkurentnost našega bližnjega može nas potaknuti da budemo još bolji, a znanja i vještine kojima ćemo ga poučiti njemu će možda osigurati kruh svagdašnji.
Grješnika opomeni.
Iako zbog svoje ljudske slabosti griješimo svi, mnogo nam je lakše vidjeti tuđe nego vlastite propuste. Opomenimo svoga bližnjega ako vidimo da čini zlo, ali učinimo to blago i s razumijevanjem. Poštujmo njegovu slobodu izbora kao što Gospodin poštuje našu kada griješimo.
Žalosna i nevoljna utješi.
Pružimo ruku prijateljstva i budimo rame za plakanje onima koji trpe. Nježno i blago pristupimo uplakanima; ne okrećimo glavu od njihova problema.
Uvredu oprosti.
Molimo da po nama i naši bližnji osjete snagu oproštenja koju smo primili u sakramentu pomirenja; molimo s Isusom: „Oprosti mu jer ne zna što čini“ i tako prekinimo lanac zla. Odgajajmo svoju djecu, riječju i primjerom, tako da uzmognu uvijek zatražiti oprost i prihvatiti ispriku.
Nepravdu strpljivo podnosi.
Reakcija na nepravdu nerijetko je osveta, koja čovjeka uvlači u zlo. Iz ljubavi prema Gospodinu, koji je sudac pravedni, strpljivo podnosimo križeve života vjerujući da Bog sve na dobro izvodi onima koji ga ljube.
Za žive i mrtve Boga moli.
O ovome nas djelu milosrđa temeljito poučavaju riječi Svetoga Oca, pape Franje: „Dvije su stvari potrebne za zagovornu molitvu: hrabrost i strpljenje. Ako želim da Gospodin sluša moje zahtjeve, moram se vraćati, i vraćati opet iznova; kucati na vrata Božjeg srca jer je moje srce predano! Ali, ako moje srce nije zabrinuto za potrebu ili osobu za koju molim, neće biti sposobno za hrabrost i strpljivost.“
Želite li u svojoj obitelji proslaviti ovu nedjelju zajedničkom obiteljskom molitvom ovdje ćete pronaći cjelovito pripremljen materijal.
Iva Maričić – Žena vrsna
Foto: Lum3n – Pexels