Došašće i korizma: Po čemu su različiti i kako ih dočarati u svom domu?

Došašće i korizma: po čemu su različiti

Blogerica Kendra Tierney na svom blogu Catholic All Year odgovorila je na upit čitateljici o tome koja je razlika liturgijskog razdoblja došašća i korizme. Oba razdoblja su duga razdoblja priprave za velike blagdane, obilježena su našim pokajanjem, obraćenjem, čišćenjem srca i približavanjem Bogu. Zajednička im je čak i liturgijska boja – ljubičasta. U čemu je ipak razlika?

Kada sam tek započela avanturu življenja liturgijske godine u obitelji, trebalo mi je vremena da pronađem načine kako stvoriti odgovarajuću atmosferu za različita liturgijska razdoblja, pogotovo za došašće i korizmu. Zapravo, nisam bila ni sigurna po čemu su došašće i korizma različiti. Pokušat ću objasniti kako sada doživljavam razliku između ova dva razdoblja.

Došašće je prvenstveno vrijeme pripreme, a korizma pokore

Katekizam Katoličke Crkve (524) o došašću govori ovako: „Slaveći svake godine bogoslužje došašća, Crkva proživljuje to iščekivanje Mesije: ulazeći u zajedništvo s dugom pripravom prvoga Spasiteljeva dolaska, vjernici pobuđuju žarku želju za njegovim drugim dolaskom. Slavljem Pretečina rođenja i mučeništva Crkva se sjedinjuje s njegovom željom: ‘On treba da raste, a ja da se umanjujem’ (Iv 3,30).“

S druge strane, o korizmi KKC (1438) piše: „Vremena i dani pokore u tijeku liturgijske godine (korizmeno vrijeme i svaki petak na spomen smrti Gospodinove) jaki su trenuci pokorničke prakse Crkve. Ta su vremena naročito prikladna za duhovne vježbe, pokornička bogoslužja, hodočašća u znak pokore, svojevoljno odricanje kao post i milostinja, te bratska raspodjela dobara (karitativna i misionarska djela).“

Crkva se svake godine četrdesetdnevnom korizmom sjedinjuje s Isusovim otajstvom u pustinji (KKC 540).

Dakle, Crkva nas uči da, iako su i došašće i korizma vremena pripreme i pokore, u došašću je veći naglasak na pripravi, a u korizmi na pokori.

Kako u svome domu stvoriti atmosferu pripreme tijekom došašća

Voljela bih da tijekom došašća u mom srcu i domu vlada dojam izgradnje i učvršćivanja, a tijekom korizme rušenja i čišćenja. Tijekom došašća gradimo čvrste temelje da bismo mogli doživjeti Božić. Tijekom korizme, s druge strane, mičemo sve suvišno, čistimo i krčimo da bi Uskrs mogao zablistati u našem srcu u svoj svojoj slavi bez ometanja.

Ova težnja se odražava i u uređenju doma tijekom ova dva liturgijska razdoblja. Tijekom došašća polagano dodajemo ukrase, jedan po jedan. Čak i kada postavljamo jasle, stavimo ih prvo prazne. Onda dodajemo polako životinje, pastire, Mariju, Josipa, Isusa i anđela. Sveta tri kralja postavljamo tek na Bogojavljenje. Svaki dan tijekom došašća pojavi se neki novi ukras – papirnate snježne pahuljice, šalice sa zlatnim motivima… tako sve do božićnog drvca.

Sve dekoracije koje smo postavili tijekom došašća krase naš dom sve do kraja božićnog vremena tj. do Krštenja Gospodinova (najmanje do Bogojavljenja, a ponekad čak do Svijećnice).

A kako u svom domu živjeti pokoru tijekom korizme

U korizmi je naglasak posve drukčiji i samim time i atmosfera. Dom uređujemo na Pepelnicu – stavljamo ljubičasti (nad)stolnjak, dodajemo dekoraciju koju čine kamenje, čavli i trnova kruna.

Na 5. korizmenu nedjelju prekrivamo i raspelo u dnevnom boravku (tada se u crkvi prekrivaju raspela, a u mnogim crkvama i svi kipovi i slike).

Kada dođe Veliki tjedan, na Veliku subotu, zamijenimo sve korizmene ukrase uskrsnima.

Jednostavna ideja kako dodatno naglasiti razliku ova dva razdoblja

I došašće i korizma su vremena iščekivanja. Kada pokušavate živjeti vrijeme iščekivanja okruženi djecom, to uključuje puno pitanja o tome kada će čekanje završiti. Iz tog razloga volim imati i korizmeni kalendar, ne samo adventski.

Naš adventski kalendar se malo po malo svaki dan dograđuje. Na početku bude samo prazno tekstilno drvce obješeno na zid. Svaki dan dodajemo po jedan ukras pa do Božića bude sav okićen. Odmah imamo spremnu i božićnu dekoraciju.

Kalendar koji koristimo kroz korizmu također stavljamo na zid, na Pepelnicu. Svaki dan mičemo jedan list. Na Veliku subotu mičemo posljednji list i bacamo cijeli kalendar. Na mjesto kalendara postavljamo plakat s prigodnim uskrsnim citatom.

Meni je ovakvo promatranje došašća i korizme pomoglo jasnije ih živjeti kao razdoblja liturgijske godine u obitelji. Nadam se da sam i vama pomogla.


Kendra Tierny – Catholic all year
Prevela: Lea Potočar
Foto:

Žena Vrsna

Žena vrsna je dragocjena, ali jednostavna - baš kao biserje. Njen sjaj se povećava dok je milosrđe Božje oblikuje u sigurnoj školjci Njegova Presvetog srca. Nije savršena kao Otac, ali svakim danom tome teži. Žena vrsna si ti, ljubljena kćeri Božja, dok nastojiš biti i Marta i Marija u jednoj osobi. Da, čak i onda kada se osjećaš nesposobno, nevrijedno i slabo. Presveta Djevica, jedina vrsna, uvijek ima ispruženu ruku da te povede sa sobom. Hajdemo zajedno, s Marijom do Isusa!