
U prošlosti sam imala poprilično bolne mjesečnice. Zato sam se prije nekoliko mjeseci i iznenadila kada su se moji simptomi zapravo popravili. Dogodilo se to jer sam tjedan prije mjesečnice provela izazov zdrave prehrane. Ispada da postoji mnogo znanstvenih objašnjenja kako prehrambene navike utječu na PMS. Stoga, ako želite da vam mjesečnica bude donekle podnošljivo iskustvo (a tko ne želi?), ovo je hrana koju biste trebali jesti:
Hrana s visokim udjelom vlakana
Mjesečnica može kod žena uzrokovati osjećaj napuhnutosti, opstipaciju (zatvor, op. prev.) ili dijareju (proljev, op. prev.). Vlakna će potaknuti protok i pomoći ublažiti taj grozan napuhan trbuh. Osim toga, hrana bogata vlaknima kao što su prokulice, artičoke, brokula, i maline, imaju izvrsne hranjive sastojke koje ionako trebamo.
Složeni ugljikohidrati
Vrlo vjerojatno žudite za šećerom, čokoladom i masnom hranom tijekom ovog perioda u mjesecu. To se događa jer hormoni koji se mijenjaju snižavaju vašu razinu serotonina u mozgu, koji zauzvrat aktivira simptome PMS-a, kao što tvrdi WebMD.
Takva vrsta hrane su sve ugljikohidrati, ali ne ona dobra vrsta. Daju vam brzo rješenje, ali tijelu će biti bolje ako ga umjesto toga zasitite složenim ugljikohidratima.
Složeni ugljikohidrati mogu se pronaći u grašku, grahu, cjelovitim žitaricama i ostalom povrću. Neće vam dati brzinsko rješenje kao čokolada, ali će vas duže držati zadovoljnima.
Omega 3
Ako vam jednom mjesečno izgleda kao da će svijet propasti, trebate više hrane kao što su losos, chia sjemenke, orašasto voće, soja, špinat, plodovi mora i laneno ulje.
Studija iz 2013. godine otkrila je da hrana bogata omega-3 masnim kiselinama može umanjiti osjećaj depresije, tjeskobe, nervoze i nemogućnosti koncentracije koji dolazi od PMS-a.
Melatonin
Ako dovoljno ne spavate, to će samo pojačati osjećaje razdražljivosti koje proživljavate tijekom mjesečnice. Ako imate problema sa spavanjem, pokušajte jesti banane, naranče, rajčice, ananas ili zob da biste prirodni unijeli melatonin, hormon koji vas čini pospanima. No, ako zbog mjesečnice dobijete afte u ustima, izbjegavajte naranče, ananas i rajčice.
Vitamin B-12
Nekoliko vrsta vitamina B pomažu pri snižavanju simptoma PMS-a, ali moraju doći iz prirodnih izvora. Ako uzimate vitamin u obliku tablete, neće pomoći jer, što je vrlo zanimljivo, takvo uzimanje vitamina B nije smanjilo nikakve posljedice PMS-a što je pokazala i studija.
Vitamin B–12 može se pronaći u prirodnom obliku u nemasnom mesu kao što je piletina, puretina, riba, mliječnim proizvodima, pojačanom tofuu i sojinom mlijeku.
Vitamin A
Hrana s vitaminom A može pomoći zdravlju vaše kože. Dermatologinja Ellen Marmur kaže da pomaže kod akni, psorijaze i ekcema. Stoga, ako je vam je koža sklona aknama tijekom mjesečnice, u svoju prehranu uvrstite špinat, kelj, salatu romain, mrkvu, paprike babure i tikve.
Bjelančevine
Jedan od glavnih tajni zdrave prehrane jest spriječiti krizno ponašanje. Skloni ste se najnezdravije hraniti kada pregladnite. Pripremite se prije nego što dođete do te točke čuvajući zdrave grickalice u kući i osiguravajući da svaki vaš obrok uključuje bjelančevine, s obzirom na to da vas one duže drže sitijima. Bjelančevine su najviše sadržane u hrani kao što su grčki jogurt, orašasto voće, svježi sir, tofu, grah, leća, sjemenke, meso, riba.
Amberlee Lovell – Familyshare
Prevela: LR
Foto: Pixabay