
Jučer smo mogli čitati o prvih 5 karakteristika zahtjevnih beba i kako roditelji mogu postupiti u izazovnim situacijama. Danas nastavljamo s preostalih sedam te nudimo ideje kako odgajati zahtjevne bebe:
6. “Često se budi ”
Često možemo čuti ozlojeđene majke kako govore: “Zašto moje dijete treba više svega osim sna?“ Pomislili biste da zahtjevne bebe trebaju više odmora i sna, ali to važi samo za njihove roditelje. Kako biste umirili svoje osjećaje probajte se prisjetiti što smo već pisali o življenju u majčinskoj zoni.
Postepeno sam shvatila da ona ne treba toliko sna i da ju ja ne mogu prisiliti na to. Najbolje što mogu učiniti jest pružiti joj okolinu pogodnu za spavanje i prihvatiti da ćemo s vremenom i ona i ja spavati više.
7. “Nezadovoljno”
Roditelje zahtjevnih beba jako frustrira što ne mogu zadovoljiti potrebe svog djeteta. Za njih to izgleda poput direktnog napada na njihove vlastite sposobnosti. Na kraju krajeva, zar zadovoljno dijete nije najbolji znak učinkovitosti u majčinstvu? Pogrešno! Bit će dana kada ćete nositi, ljuljati, voziti, gurati i tješiti svoje dijete svim mogućim tehnikama koje su poznate čovječanstvu i ništa neće uroditi plodom.
Ne gledajte na to kao na vlastiti neuspjeh. Napravili ste najbolje što ste mogli i znali – sve ostalo ovisi o djetetu. Vi niste iznevjerili vaše dijete kao majka ako ono većinu vremena izgleda nezadovoljno. To je naprosto dio djetetove osobnosti. Vi samo nastavite iskušavati tehnike tješenja i s vremenom ćete otkriti kako jedna od njih radi – bar za taj dan. U tom ćete se trenutku osjećati kao genije! Ponašajte se kao detektiv i pokušajte iščitati znakove koje kod vašeg djeteta izazivaju nezadovoljstvo. Uporni pokušaji i pogreške pretvorit će vas na kraju u pravog eksperta.
8. “Nepredvidivo”
Sigurno ste se znali iživcirati kada bi otkrili da ono što je pomoglo kod vašeg djeteta jučer, danas nikako ne uspijeva. Jedna majka to opisuje riječima: „Taman kad pomislim da sam pobijedila, on podigne ljestvicu“. Zahtjevne bebe su nepredvidiva. Trebat će vam puna vreća trikova kako biste utješili vašeg mališana.
Ljuljanje, šetanje, nošenje, pjevanje uspavanki, položaj na trbuhu, na leđima, na boku, dječje sjedalice, dude varalice, podizanje madraca, spavanje u vašem krevetu, maženje po leđima ili prsima, kupanje prije spavanje, termofori za bebe, bdijenje do ponoći prije bilo kakvog pokušaja uspavljivanja, pokušaj uspavljivanja neposredno nakon večere, puštanje da plače, nepuštanje da plače – ponekad kao da ništa ne pali. Neke od ovih metoda ponekad uspijevaju, no ne postoji ni jedna tehnika koja bi uvijek upalila. To izaziva nervozu kod roditelja koji se neprestano preispituju što to krivo rade.
Česte promjene raspoloženja zahtjevne bebe
Osim nepredvidivosti, zahtjevne bebe često iskazuju ekstremne promjene raspoloženja. Kada su sretne velika je radost biti oko njih; oni postaju djeca šarmeri koji ugađaju ljudima oko sebe. Kada su ljutiti, onda to jasno daju do znanja svima oko sebe.
Kada je sretan, tada je najsretnije dijete koje postoji, no kada se naljuti onda je najgore. On se do danas nije promijenio i još uvijek je isti, smiješak i sreća na jednoj strani, a ljutnja i plač na drugoj strani. Ne poznaje sredinu kada su u pitanju osjećaji.
Dijete koje se ponaša nepredvidivo čini vaš dan nepredvidivim. Hoćete li ga povesti u kupnju i riskirati užasni ispad kada odbijete njegovu molbu za slatkišima ili će danas biti dan kada će biti uzorno dijete u kupovini koje šarmira blagajnice na izlazu?
Mi imamo teoriju kako se određeni tip djeteta pojavi u obitelji koja mora rasti na tom nekom životnom području. U vremenu kada se Hayden rodila naš život je konačno postao smiren i predvidiv. Za poželjeti. Imali smo tri sina koji su bili jednostavni i koji su voljeli sport. Pratili su zadani obiteljski ritam i slušali sve što im se kaže. Supruga i ja smo imali zajedničke poslovne interese, radili smo zajedno u pedijatrijskoj ordinaciji te se zajedno okušali u pisanju.
Moja supruga Martha se posvetila edukaciji oko poroda i dojenja što se savršeno uklapalo u naš pedijatrijski rad. Da se Hayden nije pojavila i upoznala nas sa svojom „nepredvidivošću“ naša bi autorska nastojanja počela i završila s jednom knjigom (koja bi vjerojatno bila nepotpuna zbog naše obiteljske „običnosti“). Bez nje malo bi toga mogli reći i napisati. Susrećući se s izazovom „drugačijeg“ djeteta otkrili smo svoju kreativnu stranu. Hayden nas je naučila kako život sa zahtjevnim djetetom nikada nije dosadan.
9. “Super osjetljivo”
Zahtjevne bebe su često super osjetljive na svoju okolinu. Roditelji ovaj tip zahtjevne djece opisuju riječima „lako ih se uznemiri“, „brzo reagiraju“ ili „oko njega moram hodati oprezno kao po jajima“. Zahtjevna djeca preferiraju sigurno i poznato okruženje i jako brzo će pokazati da im određeno okruženje ne odgovara. Tijekom dana se lako prestraše (s Hayden smo naučili da korištenje miksera nije preporučljivo u njezinoj blizini), a navečer ih je teško smiriti za počinak. Dok pored većine uspavanih beba možete mirno nastaviti s obiteljskim životom, zahtjevne bebe se često probude i na najmanji zvuk. Super osjetljiva djeca teško prihvaćaju zamjenu za svoje roditelje kad ih netko drugi treba čuvati.
Osjetljivost zahtjevne bebe kao prednost
Ova trenutna osjetljivost prema okolini može postati prednost kako dijete raste. Ta su djeca „naštimana“ da osjete stvari koje se događaju oko njih. Nisu odsutni. Njihova osjetljivost stimulira znatiželju koja potiče učenje. Oni postaju djeca kojima je stalo. Njih dira kada drugo dijete pati. Oni brzo razviju empatiju koja mnogim tinejdžerima i odraslima danas nedostaje. Zbog toga što su ova djeca tako osjetljiva, razvijaju izrazit osjećaj razlučivanja i sposobni su predvidjeti učinak vlastitog ponašanja na druge, posebno na njihove osjećaje. Oni su sposobni postići jednu od najzahtjevnijih kvaliteta samodiscipline – sposobnost promišljanja onoga što namjeravaju učiniti.
Super-osjetljive bebe reagiraju burno na fizičku i emocionalnu nelagodu. Jasno vam daju do znanja da su povrijeđeni i trebaju vašu pomoć – i to odmah!
On plače iz protesta zbog svake sitnice. Toliko je osjetljiv. Svaki put kada mu je hladno, on plače te ga treba neprestano držati i nositi. Uzdiše i jauče kada je prehlađen ili kada ima upalu uha. Sjećam se kako je na pregledu kod doktora njegov liječnik izjavio: „Uh! Toliko ljutnje za tako malo dijete.“ Mislim da je bio ljut jer ga je zub bolio.
Iako je vašim ušima i srcu teško podnijeti plač super osjetljiva djeteta, taj tip djeteta je najlakše pročitati. Oni vam jasno daju do znanja kada trebaju pomoć ili kada je potrebno nešto promijeniti u njihovoj okolini. Njihovi pozivi u pomoć ne mogu proći nezapaženo.
10. “Nikad ga ne mogu spustiti”
Zahtjevne bebe žude za dodirom kože o kožu u vašim rukama, na vašim grudima, u vašem krevetu. One traže bilo kakvu vrstu fizičkog kontakta osobe koja se brine o njima. Uz to jako vole kretanje. Samo držanje nije dovoljno, potrebno je neprestano gibanje. Ako se osoba koji nosi dijete želi odmoriti najbolje da to učini na nečem što se može ljuljati ili voziti.
Neprestano držanje posebno je zahtjevno za nove roditelje koji su se nadali da će dobiti dijete iz kataloga, ono koje samo leži u svome krevetiću i gleda u skupocjeni mobil. To naprosto nije profil zahtjevnog djeteta. Za njega su roditeljeve ruke i tijelo krevetić, majčine grudi dudica, a roditeljsko krilo stolica. Većina zahtjevnih beba umjesto krevetića ili vrtića odabire neku vrstu nosiljke. Oni vole da ih se nosi više sati dnevno jer vole fizički kontakt i žele biti uvijek u središtu zbivanja. Pametna neka djeca.
Neka djeca zaziru od dodira
Neke su zahtjevne bebe izrazito mazne i traže da ih se nosi, dok drugim bebama treba vremena da prihvate fizički kontakt. Moguće je da ovu drugu vrstu ponašanja izaziva izrazita preosjetljivost djeteta zbog koje oni nošenje registriraju kao potencijalnu opasnost. Važno je da roditelji ostanu smireni i opušteni. Ovakvoj djeci treba pristupiti oprezno, bez pretjerane stimulacije, te ih polako naviknuti na dodir. Na koncu će prihvatiti dodir maženja i nošenja. Neke ne-mazne bebe nastavljaju odbijati fizički kontakt kad ih se nosi u nosiljci ili na rukama. Također glasno protestiraju kad ih se umotava. Takva djeca trebaju samo malo više prostora i više vremena na podlozi.
Ne-mazna djeca su najzahtjevnija djeca od sve zahtjevne djece jer ih uzimanje u naručje i ljuljanje ne opušta. Ako imate dijete koje je ne-mazno, nemojte to shvatiti osobno. Ovoj je djeci potrebno dulje vremena da se naviknu na fizički dodir. Većina njih se s vremenom opusti i prihvati tip roditeljstva s puno dodira kao i one bebe koje u tome uživaju od početka.
11. “Ne može se samo umiriti”
Mladi roditelji često imaju nerealna očekivanja da će se njihovo dijete smiriti i zaspati samo uz pomoć dudice, glazbene kutijice ili neke druge tehničke naprave koja služi za umirivanje djeteta. Zahtjevna su djeca pametnija od toga. Oni traže interakciju s drugim ljudima, ne stvarima. Roditelji često kažu kako se dijete „ne može samo opustiti“.
Zahtjevnoj djeci treba pomoć s uspavljivanjem. Oni trebaju naučiti vjerovati da im roditelji žele pomoći. To će im pomoći da nauče kako se opustiti samostalno, a ta će im vještina potrajati cijeloga života. Pustiti nekoga da plače dok ne zaspe nije dobar način opuštanja. Najbolji način kako se dijete može naučiti opustiti i zaspati jest tako da mu to ponašanje oblikuje roditelj. Jednom kada se dijete nauči opuštati samostalno ono neće imati poteškoća sa spavanjem – kada je umorno samo će zaspati.
Bebe imaju potrebu za ljudima, a ne stvarima
Kvaliteta potrebe za ljudima umjesto za stvarima kad im treba umirenje, iako pomalo zamorno i teško na početku, na kraju postaje djetetova prednost. Dijete će bolje shvatiti međuljudske odnose, posebno na intimnom području.
Odmah smo shvatili kako je Amy beba kojoj su draži ljudi nego stvari. Davala je prednost bilo čemu ljudskom pred nečim što je sintetičko ili mehaničko. Pokušali smo joj kupovati stvari koje su dizajnirane kako bi smirile ili zabavile malu djecu, no Amy ništa od toga nije odgovaralo. Kada smo bile na okupljanju polaznika našeg trudničkog tečaja, sva druga djeca su bila mirna i zadovoljna, sjedila su u sjedalicama za bebe ili mirno ležala na prostirci. No Amy je imala potrebu i želju biti u našim rukama. Toga dana smo dobili dosta prijedloga kako joj pomoći.
Jedni su roditelji predlagali mehaničku ljuljačku, govoreći kako njihovo dijete provede sate u njoj. Oni su naveli kako bi druga djeca, koja nisu probala ovu vrstu zabave, gotovo uvijek zaspala provodeći vrijeme u njoj. Pokušali smo to napraviti s Amy no ona je odmah počela plakati. U nadolazećih nekoliko mjeseci shvatili smo kako su joj draže ruke od kolijevke i prsa od bočice. Naučili smo poštovati njene zahtjeve.
Kolica, kolijevku i dječje sjedalice smo spremili sa strane dok Amy nije sama dala do znanja kako je sprema na malo više fizičkog odvajanja od nas. Godinu dana nakon njezina rođenja ona mirno spava u svome krevetu i uživa u dugim šetnjama i vožnjama u kolicima i nosiljci na leđima. Vrijeme potrebe za intenzivnim fizičkim kontaktom nije bilo toliko dugo. Ponosni smo što smo bili uz nju dok nas je trebala.
12. “Osjetljivo je na odvajanje ”
Pjesma „Samo ti“ vjerojatno je najtraženija kod sve zahtjevne djece. Ova novorođenčad ne prihvaća tako lako zamjenu za roditelje i teško se navikavaju na strance. Majka ovakvog zahtjevnog djeteta to opisuje riječima: „Amanda nije voljela nove ljude niti nova mjesta. Činilo se kao da je u neprestanoj napetosti zbog straha od odvajanja. Dadilje su je odbijale čuvati jer je stekla reputaciju plačljivice. Za mene je ovo bilo teško jer sam očajnički trebala odmor od takvog intenzivnog odnosa“.
Možda će nam pomoći ako na odvajanje gledamo kroz dječje oči. Većina odraslih, posebno onih koji smatraju kako se „dijete mora naučiti samostalnosti“, drži da su djeca i majke odvojene osobe koje trebaju funkcionirati zasebno. Bebe se s tim ne slažu. U njihovom umu, majka predstavlja dio njih samih i oni su dio majke. Majka i dijete su jedno – isti paket. Ovakva djeca su sretna kad osjećaju povezanost s majkom, a nemirna i uplašena kada su odvojene od majke. Odrasli na ovo posve normalno ponašanje gledaju kao na „strah od odvajanja“.
Osjećaji zahtjevne bebe sasvim su normalni
Zapravo su ovi osjećaji unutar male osobe sasvim normalni jer ona zna kako im je prisutnost majke potrebna napredovali i osjećali se potpuno. Etikete „strah od stranaca“ ili „strah od odvajanja“ su proizvod odraslih koji očekuju da se dijete ponaša kako njima odgovara i ne opisuju kakve su bebe ni što im zapravo treba.
Primijetili smo da majke koje prakticiraju povezujuće roditeljstvo (nošenje više sati u nosiljci, dojenje na zahtjev, nositi bebu posvuda sa sobom i često spavanje uz bebu) i same osjećale „strah od odvajanja“ kada bi bile odvojene od djeteta. Ako se ovaj strah javlja kod normalnih majki, zašto ne bi bio normalan kod djece? Na sreću, zahtjevno dijete ima jaku osobnost i brzo će nam dati do znanja kada mu neke stvari ne odgovaraju.
To što je vaša beba izbirljiva s kime želi biti, pokazuje da ima snažnu moć razlučivanja. Zahtjevne bebe znaju u kojim situacijama i kojim osobama mogu vjerovati kako bi zadovoljile svoje potrebe. Ako se to ne dogodi, oni vrlo glasno prosvjeduju. Glasan prosvjed zbog odvajanja otkriva da ova djeca imaju sposobnost formiranja dubokih odnosa – da im nije stvarno stalo do vas, ne bi se bunili kada niste tu. Ova je sposobnost preduvjet formiranja intimnosti u vezama odrasle dobi.
Krug ljudi od povjerenja
U konačnici „krug ljudi od povjerenja“ kod djeteta će se povećati i neće sadržavati samo majku. Ideja odvikavanja može se primijeniti na više područja, ne samo na odvikavanje od dojenja odnosno bočice. Označava također i odustajanje od ekskluzivnog odnosa. Kada dođe novo dijete, na primjer, starije se dijete nužno mora odvikavati od majke i privikavati na oca (ako to već nije počelo činiti). Naša zahtjevna djeca su rado ostajala s drugim ljudima s otprilike tri i pol godine ili ranije ako su već prije stvorili povezanost s tom osobom (otac, brat ili sestra, blizak prijatelj, djedovi i bake).
Naša najmlađa kći Lauren dobila je videokazetu kada je imala dvije godine i devet mjeseci na kojoj je bila pjesmu „Mama će se vratiti“. Za nju je ta pjesma bila najzanimljiviji dio videa. Voljela je kada bi joj Martha opetovano pjevala tu pjesmu prije spavanja.
Još uvijek smo imali problema ostaviti je bez protesta. Tako smo se jedne večeri suočili s uplakanom Lauren koja nije htjela da Martha ode. Martha se sjetila koliko Lauren voli tu pjesmu i predložila da joj pusti pjesmu “Mama će se vratiti”. Laurenino lice se odmah ozarilo i prihvativši ideju, veselo je otrčala slušati pjesmu utješena dubokim uvjerenjem da će se mama vratiti.
Ask dr. Sears
Preveo: Nenad Palac
Foto: TeiTo