
Draga obitelji, draga kućna Crkvo, u izmijenjenim okolnostima u kojima živimo, osim brojnih drugih izazova, očituje se jedan, za nas vjernike jako važan izazov: kako djecu odgajati u vjeri. Prihvatimo izazov sadašnjeg trenutka, odvažimo se kao obitelj i kao pojedinci rasti u vjeri. Nekoliko malih poticaja iz ovog teksta mogu biti od pomoći da zajedno uđete u tišinu, promišljate o Božjoj riječi, molite i živite svoj kućni crkveni život u kojem svaki član ima posebno i nenadomjestivo mjesto.
Kateheze su osmišljene za različite uzraste, a svaka će obitelj odabrati one aktivnosti koje su joj najprikladnije. Kateheze su način da se pripremimo za nedjeljno euharistijsko slavlje i ostvarimo dublju povezanost s Bogom.
Kako organizirati kućne kateheze?
Obitelj odabire najprikladnije vrijeme za ovaj način zajedničke molitve. Trajanje molitve nije strogo određeno, no preporučuje se da ne bude kraće od 30 minuta. Kateheze će biti objavljene jednom tjedno, a svaka od njih sadrži nedjeljna liturgijska čitanja te pet ponuđenih aktivnosti i upute za njihovo izvođenje. Kateheze ne sadrže teološka tumačenja biblijskih tekstova, nego nam pomažu da tekstove osobno razmatramo i o njima razgovaramo te tako svojim djelovanjem zagrlimo Božju riječ i pripremimo se za nedjeljno liturgijsko slavlje. Preporučljivo je pripremiti bilježnicu „Obiteljska molitva“ u koju ćete zapisivati molitve i poneke tekstove ili njihove dijelove. Sav ćete materijal potreban za kateheze moći pronaći u svome kućanstvu. Obiteljsku katehezu uvijek započinjemo znakom križa te završavamo molitvom Oče naš i znakom križa. Preporučuje se da tijekom kateheze svim članovima obitelji bude pročitan jedan ili svi priloženi liturgijski tekstovi.
Kateheza – 6. vazmena nedjelja
U ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Amen.
Pomolimo se.
Duše Sveti, ti si gost koji nikada ne odbija poziv. Ti čezneš za susretom s nama i rado dolaziš svima koji te pozivaju k sebi. Spreman si prilagoditi se svakom čovjeku i ne smeta ti nered s kojim te ponekad dočekujemo. Molimo te, dođi u našu obitelj, u našu malu kućnu Crkvu! Mi te želimo upoznati, želimo prepoznati tvoje darove u nama i doživjeti tvoju moćnu zaštitu u našim svakodnevnim iskušenjima. Predajemo se tvojoj stvarateljskoj i obnoviteljskoj ljubavi, da po nama ostvariš svoju volju te budemo graditelji tvojega Kraljevstva već ovdje na zemlji sjedinjeni u molitvi, ljubavi i dobrim djelima s cijelom Crkvom. Amen.
Odgoj za tišinu
Dijete od najranije dobi svim svojim osjetilima i spoznajnim moćima istražuje i upoznaje sve što ga okružuje. Ono neposredno upoznaje svijet, divi se, propituje, čudi se i duboko u sebe utiskuje svoja prva i najdublja životna iskustva. Kako bi neometano moglo dolaziti do ovih dubokih životnih spoznaja dijete je potrebito tišine, mirnog i sigurnog okruženja. Mi, roditelji i odgojitelji, zaduženi smo osigurati im takvo okruženje. Tišinu i mir treba dojenčad jednako kao i osnovnoškolci, tišinu trebaju vrtićanci u jednakoj mjeri kao i srednjoškolci. Suvremene društvene ponude i mnoštvo medijskih sadržaja mogu djetetu zapriječiti njegov duboki duhovni razvoj i spoznavanje svijeta oko sebe.
Promislimo koliko vremena u svojoj obitelji provodimo u tihom i mirnom okruženju, bez buke medija (radio, televizija, Internet, mobilni uređaji, videoigre). Razgovarajmo o mogućnosti pronalaska vremena u kojem ćemo ući u tišinu. Dogovorimo zajedničko vrijeme tišine. Preporučujem da osobito nedjeljom nastojimo osigurati vrijeme tišine u svojoj obitelji.
Za tišinu odgajamo svoju djecu, ali učinimo korak naprijed i sami.
Molitva sabranosti izuzetno je pogodna za molitveno poniranje u tajne liturgije. Njena je svrha povlačenje od uobičajenog tijeka naših misli. Nedavno preminuli kartuzijanski monah Thomas Keating u svojoj knjizi: „Otvorena svijest otvoreno srce“ objašnjava da su naše misli poput čamaca na vodi. U molitvi sabranosti mi trebamo sjesti na obalu i promatrati tok rijeke ne usmjeravajući pažnju na tijek naših misli. U toj se molitvi stavljamo Bogu na raspolaganje, bez nekih posebnih želja ili molitava. Dovoljno je reći „Evo me, Bože“. Svaki put kada nam misao odluta nježno ponovimo istu rečenicu. Ponavljamo je i nastojimo biti u mirnoj prisutnosti Božjoj 20-30 minuta, tek na samom kraju možemo u sebi ili naglas izgovoriti nekoliko riječi upućenih Bogu. Kada se ova vježba izvodi svakodnevno, u nama će otvoriti novu razinu sjedinjenja s Bogom izoštrit će našu svjesnost o sadašnjosti i Božjoj prisutnosti i onda kada ne molimo molitvu sabranosti. Preporučujem da se prije pokušaja izvođenja ove vrste molitve pročita u cijelosti knjiga koju možete pronaći OVDJE.
Odgajajmo sebe i svoju djecu za tišinu. Tišinu u kojoj ćemo osluškivati Božje poticaje i razvijati zdrave duhovne navike, dublje ulaziti u tajne liturgije i biti u neprekidnoj povezanosti s Bogom.
Tko je Duh Sveti?
„Ako me ljubite, zapovijedi ćete moje čuvati. I ja ću moliti Oca i on će vam dati drugoga Branitelja da bude s vama zauvijek: Duha Istine, kojega svijet ne može primiti jer ga ne vidi i ne poznaje. Vi ga poznajete jer kod vas ostaje i u vama je. Neću vas ostaviti kao siročad; doći ću k vama.“
Ljubeći svoje učenike Isus im obećava Branitelja koji će ih pratiti u trenutcima kada on više ne bude mogao biti s njima. Taj je Branitelj Duh Sveti, Duh istine koji će nastaviti Isusovo djelovanje među ljudima i kojega će na poseban način primiti svi koji budu čuvali zapovijedi i koji će čeznuti da ga upoznaju.
Odvojite vrijeme i poslušajte vrijedno, jasno i razumljivo pojašnjenje profesora dr. Tomislava Ivančića o Duhu Svetom. Ono će zasigurno produbiti vaše razumijevanje i poznavanje treće božanske osobe. Ovo predavanje lako će pratiti i djeca od 12 godina, stoga je preporučljivo da ga slušamo u obitelji i nakon slušanja možemo razgovarati o mislima koje su nam osobito ostale u sjećanju.
Oblikujmo i molitvu upućenu Duhu Svetomu koju možemo zapisati u bilježnicu „Obiteljska molitva“.
Čovjekova duhovna stvarnost
„ Vi ga poznajete jer kod vas ostaje i u vama je.“
Isus tvrdi da mi već poznajemo Duha Svetoga jer je u nama i jer će trajno u nama prebivati.
Unatoč toj Isusovoj sigurnosti da mi već poznajemo Duha Svetoga, možemo reći kako nam toga poznavanja i iskustva upravo nedostaje. Želimo li upoznati Duha Svetoga pođimo od onoga što o njemu znamo živeći kao duhovna bića.
Pomoću poticajnih rečenica koje možete pronaći OVDJE propitajte svoje poznavanje samih sebe kao duhovnih stvorenja. Čovjeka koji je duhovna duša Sveto pismo uspoređuje s glinenom posudom u koju je uliven Duh Božji.
„To pak blago imamo u glinenim posudama da izvanredna ona snaga bude očito Božja, a ne od nas.“
(2. Kor 2, 7)
Predloženi materijal izrađen je prema načelima antropološke medicine iz knjige „Hagioterapija u susretu s čovjekom“ Tomislava Ivančića (Teovizija, 2019.) gdje možete pronaći detaljno pojašnjen pojam duhovne duše.
Upoznajući svoj duhovni svijet možemo osvijestiti postojanje različitih područja našeg duhovnog života na kojima se možemo izgrađivati i usavršavati.
Stvaram, dakle živim
Stvaranje je Božji, ali i ljudski čin. Čovjek stvara po uzoru na Boga. On ima taj dar da preoblikuje materijalni svijet (rađa, gradi, sadi…), ali da stvara i na duhovnoj razini (umjetnost, kultura, duhovnost…).
Svako čovjekovo djelo, kojim želi ovaj svijet učiniti boljim i ljepšim mjestom za život, rezultat je njegovih duhovnih napora i korištenje njegovih duhovnih snaga koje nosi u sebi. Kreativnost je duhovni dar koji čovjek treba razvijati, u njega ulagati, njemu se posvetiti, ne zatomljivati ga ili od njega bježati. U trenutku kada čovjek zatomi svoj dar u njemu se rađa frustracija, nezadovoljstvo, on postaje duhovno bolestan i besmislen. Suprotno tome, kada čovjek iskoristi svoj talent, kada ga razvije, on postaje duhovno zdraviji, zadovoljniji, doživljava smislenost života i svojeg postojanja, zadobiva vrijednost u svojim, ali i očima drugih ljudi.
Iskoristimo naše duhovne snage i stvorimo danas nešto lijepo, nešto što će nas ispuniti osjećajem zadovoljstva. Možda je upravo sada vrijeme da učinimo korak dalje u oživljavanju naših kreativnih snaga.
Razmislite
- Što je to što želite unaprijediti, koji svoj dar želite dodatno usavršiti?
- Što kreativno danas možete učiniti?
Dok stvarate, dok radite na vašem novom projektu, zastanite i divite se svojim duhovnim moćima, zahvalite Gospodinu na darovima koje vam je dao, slavite ga!
„Kliči Bogu, sva zemljo,
opjevaj slavu imena njegova,
podaj mu hvalu dostojnu.Recite Bogu: »Kako su potresna djela tvoja!«“
Čudesni svijet prirode
Cijela priroda svjedoči o nevjerojatnom i savršenom stvaralačkom djelu Božjem. U proljeće obrađujemo zemlju, sadimo cvijeće, voće i povrće. Iskoristimo priliku diviti se čudesnoj i nevidljivoj sili nositeljici života cijele prirode.
Zastanimo, uzmimo sjeme u ruku i zapitajmo se:
- Je li ovo zrno živo?
- Što se s njim može i ne mora dogoditi?
- O kome i o čemu ovisi hoće li ono isklijati?
- Što će se dogoditi sa zrnom kada iz klice naraste u biljku?
- Mogu li vidjeti silu kojom zrno prelazi iz sjemena u stabljiku i u plod?
- Zašto je Isus usporedio vjeru s gorušičinim zrnom?
Naše sjeme posijmo i brinimo o njemu, divimo se njegovu rastu i berimo i uživajmo njegove plodove u zahvalnosti.
Osim toga, Pavao nas danas poziva: „Budite uvijek spremni na odgovor svakomu koji od vas zatraži obrazloženje nade koja je u vama, ali blago i s poštovanjem, dobre savjesti.“ U životu ćemo biti mnogo puta u situaciji da obrazložimo zašto vjerujemo i čemu se nadamo. Prispodoba o gorušičinu može nam pomoći u pripremanju našeg odgovora onima koji nas to budu tražili. U tome nam može pomoći i ovaj video.
Iva Maričić – Žena vrsna
Foto: Iva Maričić