
Nedavno sam letjela avionom sa studenticom završne godine te smo započele razgovor o neformalnom hodanju, koje je ona definirala kao „prijatelja s kojim se ljubiš“. Kako je razgovor tekao dalje, priznala je: „Ne čini mi se to posve ispravnim.“ Stoga sam je izravno upitala je li to zapravo situacija u kojoj iskorištavate jedno drugo, a ona je naivno odgovorila: „Pa… mislim da jest.“
Obostrano fizičko i/ili emocionalno iskorištavanje danas se često promatra kao dio formule za hodanje. Mladić će možda djevojci pružiti privrženost i pažnju za kojom ona teži ako djevojka pruži mladiću seksualnu nagradu koju on želi, i obrnuto. Provode vrijeme zajedno i nazivaju to zabavom jer oboje iz toga dobivaju nešto za čime teže. Ipak, kada stvarno o tome razmisle, oni zapravo ne žele da se prema njima odnosi kao prema objektima poradi tuđeg zadovoljstva jer, kako je moja suputnica u avionu spomenula, to se ne čini posve ispravnim.
Hodanje: Prijatelj s kojim se ljubiš?
Zbog iskorištavanja, koje je toliko duboko ukorijenjeno u našoj kulturi, može biti teško točno odrediti razliku između istinske brige i međusobnog iskorištavanja. Srca su nam postala toliko zbunjena idejom kako je iskorištavanje nešto što je u redu, da jedva možemo osjetiti kada je ono u temelju našeg odnosa. No, kada taj tihi glas prošapće: to mi se ne čini posve ispravnim, tada sebi i drugima dugujemo potragu za nečim boljim. Ja vjerujem da nešto bolje počinje težnjom za onim što je Aristotel nazvao „prijateljstvom vrlina“
Prijateljstvo vrlina: Leća za dobre odnose
Prijateljstvo vrlina je ono koje se temelji na težnji prema zajedničkom cilju, koji je zajedničko življenje dobrog i kreposnog života.
Ono nije opterećeno osobnim dobitkom; već brine za zajednički rast u krepostima, poput činjenja onog što je ispravno, u pravo vrijeme i na pravi način. Kako bi prijateljstvo bilo istinska vrlina, obje strane moraju dopustiti da viši cilj težnje za vrlinama vodi njihove postupke. Iako možda ne uspiju uvijek postići ovaj ideal, on se uvijek nalazi pred njima i nešto je prema čemu neprestano teže.
Uzmimo za primjer da je uobičajena veza odjednom postala veza na daljinu s malo komunikacije. Bi li nedostatak fizičke prisutnosti sa sobom uzeo i sve dobre osjećaje? Ili, kao drugi primjer, što ako par spava zajedno već nekoliko mjeseci, a zatim prestane imati odnose zbog bolesti ili ozljede ili jer je odlučio živjeti čistoću – hoće li veza ići prema prekidu?
Ako u ovim situacijama nedostatak korisnog ili ugodnog elementa, pomiješanog s dodatnom potrebom žrtve, osudi vezu na propast, tada je to siguran znak kako se veza temeljila na iskorištavanju. Ako oduzimanje lijepih osjećaja i seksualne nagrade isključuje ljubav, tada istinska ljubav od samog početka nije ni postojala.
Test: Ljubav ili iskorištavanje?
Kako biste otkrili teži li vaš odnos prema ljubavi ili se temelji na iskorištavanju, jednostavno se upitajte, temelji li se vaš odnos na međusobnom rastu u vrlinama ili ne? (Molim vas imajte na umu kako obvezivanje na težnju za dobrom u zajedničkom životu mora biti obostrano, jer ako nije, možda vi ne iskorištavate drugu osobu, no ona vjerojatno iskorištava vas).
Ako odnos brine za međusobno dobro i uključuje međusobnu pomoć da postanete najboljom verzijom onoga na što vas Bog poziva, onda ste na pravome putu. Ako ste u toj vezi da služite, a ne da vama bude služeno, čestitam, rizik od obostranog iskorištavanja je nizak. Ako vam veza nije temeljena na uvjetima poput: „Volim te ako, kada, sve dok…“, tada budite sigurni da vaš cilj nije međusobno iskorištavanje, poput nekog aparata za punjenje praznine, već rad na zajedničkoj ljubavi na način na koji nas je Bog pozvao da ljubimo.
Budite sveti! Vrijedno je toga!
Lisa Cotter – Chastity Project
Prevela: S. Š.
Foto: Žena vrsna