Mogu li roditelji pretvoriti bratsko rivalstvo u prijateljstvo?

bratsko rivalstvo

Poznate su priče koje opisuju bratsko rivalstvo. Braća i sestre mogu biti kao pas i mačka. Svađe nisu samo verbalni ili fizički okršaji već mogu dosegnuti razinu međusobnog ponižavanja. Jedna anegdota kaže kako je brat svojoj sestri objesio grudnjak s njezinim imenom na stablo ispred škole. Totalno poniženje nakon kojeg je dobio nezaboravne batine. Ali danas su ovi brat i sestra najbolji prijatelji.

Braća i sestre najvrjednije su nasljedstvo

Neprocjenjivo bogatstvo koje roditelji mogu ostaviti u naslijeđe svojoj djeci jesu braća i sestre. No ponekad dok su još mali, odnos braće i sestara može biti težak, pa čak i okrutan jer je to vrijeme kada grade svoju osobnost i međusobne odnose. Kao roditelji pitamo se kako možemo okrenuti njihovo međusobno rivalstvo u blagoslov.

Prije svega, važno je razlikovati tipične bratske svađe od rivalstva koje ima mnogo ozbiljniju pozadinu povezanu s nedostatkom roditeljskog vremena, pažnje ili ljubavi za svu djecu podjednako. U tom slučaju roditelji znaju biti vrlo zahtjevni ili osuđujući ili pokazivati da imaju miljenika među svojom djecom. Roditelji griješe ako misle da se ne trebaju miješati u dječje svađe, pogotovo ako one prelaze u mučenje jedno od djece. Pogrešno misle da na taj način djeca grade svoj karakter i da će već na neki način sami pronaći rješenje.

Bratsko rivalstvo: kada čuvanje prijeđe u mučenje

Jedna priča iz djetinjstva kaže kako je starija sestra mrzila svoju mlađu jer joj je majka često povjeravala zadatak da je čuva dok su same. Jednom je prilikom starija sestra uvjerila mlađu da je provalnik u kući, dala joj kuhinjski nož i naredila da se sakrije ispod kreveta. Dijete je tako provelo nekoliko sati dok se roditelji nisu vratili kući, a kada su je našli s nožem u ruci, dobila je i kaznu.

Djeca su sposobna biti izrazito okrutna jedna prema drugima. Jednostavno nemaju vještinu samokontrole snažnih osjećaja ili napasti. Ostaje na suosjećajnim, pažljivim roditeljima da olakšaju zdrav odnos među braćom i sestrama, a ne da pretpostavljaju da će se to dogoditi samo od sebe nekim čarobnim putem. Slijedi nekoliko korisnih savjeta kako to postići:

1. Stiže poseban poklon!

Zdrav odnos među braćom i sestrama počinje od prvoga dana. Pred dolazak bebe u obitelj velika većina roditelja spakiraju stariju djecu i pošalju ih k baki i djedu. Ovakav postupak samo umnaža djetetov strah da će ga zamijeniti mlađi član obitelji.

Međutim, kada starija djeca sudjeluju u pripremama i dočeku bebe, oni se zbližavaju od prvog trenutka. Pokažite starijem djetetu da može biti nježan prema bebi i brinuti se o njoj, pjevati joj uspavanke, oblačiti je i maziti se s njom dok beba doji.

2. Istaknite obiteljsko zajedništvo

Da biste uspostavili dobre odnose među braćom i sestrama obraćajte im se ističući obiteljsko zajedništvo i ne izdvajajte neko dijete posebno. Cijela bi obitelj trebala rasti u ljubavi, služenju, velikodušnosti, solidarnosti i svim ostalim vrlinama na kojima se temelji. Ne ističite nijedno dijete kao „posebno velikodušno“ ili „posebno kreativno“ već ih pohvalite u skladu s onim koliko mogu postići s obzirom na svoje godine.

Prilikom dječjih svađa pokušajte biti posrednik, a ne policajac. Potaknite djecu da razmisle i preispitaju svoje ponašanje te sami dođu do zaključka što mogu promijeniti ne bi li riješili problem. Nakon toga ih uputite da se međusobno ispričaju te ih pohvalite što su riješili svađu iako im se činilo teško. Ne samo da ih time učite razvijati čvrste bratske odnose već i kako zdravim argumentima riješiti probleme s kojima će se susresti i kasnije u životu i braku.

3. Budite oprezni s uspoređivanjem

Ovo se odnosi i na pozitivne i negativne usporedbe. Kada hvalite djecu, neka se to odnosi na konkretna postignuća i trud (npr. za crtež ili odabir odjeće), a ne za osobnost (npr. „Ti si tako pametan.“). Ako hvalite djetetovu osobnost, javljaju se dva problema. Prvi je da će ostala djeca pitati jesu li i oni takvi, a ako potvrdite, tada ste potkopali kompliment onom prvom djetetu koje je zaista učinilo nešto konkretno da zasluži takvu pohvalu za razliku od ostalih. Posljedično, to može dovesti da kao odrasle osobe misle da su dobri bez obzira na to što ne čine ništa da bi takvo mišljenje potkrijepili.

Također, pohvalite svako dijete ovisno o njegovim konkretnim sposobnostima i dobi. Ne može se usporediti crtež desetogodišnjaka i petogodišnjaka, ali možete pohvaliti konkretne stvari, npr. odabir boja ili kompoziciju. Svakako istaknite koliko cijenite što su se svi potrudili da naprave najbolje što mogu.

4. Ispunite njihove potrebe, ali ne i želje!

Djeci je pravednost vrlo važna, pogotovo ako se pitaju koga više volite. Bilo bi najbolje izbjeći problem pravednosti i objasniti djeci da ćete ispuniti njihove potrebe, ali ne i želje. Ako dijete traži još jedan sendvič zato što je gladno, naravno da ćete mu ga dati. No ako ono traži repete samo zato što i drugi jedu, tada je potrebno djetetu objasniti da se radi o pohlepi, a ne potrebi.

Dobro je ponekad ispuniti i dječje želje sve dok ne pretjerujete jer nije cilj uskratiti im sve što požele. Mala je zadovoljstva moguće ispuniti ako im objasnite da ponekad moraju biti strpljivi i prednost dati onome što je prioritet. Na taj će način djeca naučiti kad je nečega dovoljno te u budućnosti neće upasti u zamku nagomilavanja stvari ili manipuliranja drugim ljudima.

5. Pažljivo odlučite mogu li se starija djeca brinuti o mlađoj

Sve dok dijete ne uđe u tinejdžerske godine (a i tada treba biti oprezan) ono nije sposobno primjereno se skrbiti o mlađoj braći i sestrama. Dijete može imati najbolje namjere, ali tanka je granica između čuvanja i maltretiranja.

Majka može pogrešno procijeniti i ostaviti mlađe dijete na čuvanje starijem bratu ili sestri dok ona obavlja kućanske poslove. Ovdje nastaje problem ako starije dijete gnjavi mlađe. Glavna je pogreška što je majka precijenila djetetove sposobnosti da može čuvati malu bebu. Umjesto toga, majka bi trebala starijem djetetu dodijeliti jedan od kućanskih zadataka dok se ona brine o bebi. Na taj način, starije se dijete osjeća odraslije i odgovornije jer pomaže mami, a majka je prisutna pokraj svoje djece.

Kad su djeca starija, možete razmisliti o tome da im povjerite mlađeg brata ili sestru, ali čak i tada treba biti oprezan jer je čuvanje djece ozbiljan i odgovoran posao.

6. Ne štedite nježnost i vrijeme s djecom

Ne postoji ništa važnije od toga da roditelj svojoj djeci velikodušno iskazuje ljubav, pažnju i privrženost. Kada su djeca i razumom i dušom uvjerena da je svako od njih duboko voljeno, tada je manje i međusobnih sukoba. To je posebno važno ako znate da su djeci važna dva pitanja: koliko me mama i tata vole i vole li me više ili manje nego što vole moju braću. Kada roditelji neograničeno iskazuju ljubav i nježnost, tada vlada mir među djecom.

Jedan od najvažnijih načina da iskažete djetetu ljubav jest da svaki mjesec provedete određeno vrijeme s njim nasamo. Djeca vole kada su u centru vaše pozornosti i ovakvi su trenuci važni jer su to prilike kada možete saznati više o tome što se događa u djetetovu životu. Otiđite zajedno na sladoled ili kolač, odigrajte nogomet ili se samo prošetajte parkom, ali uvijek razgovarajte. Nastojte manje govoriti, a više slušati. Na taj ćete se način približiti svome djetetu i, nadamo se, zaobići ili umanjiti razdoblje buntovništva.

Ulog koji se isplati

Ako se obvežete da ćete svome djetetu iskazivati ljubav i da ćete mu pokazati koliko je posebno i važno za cijelu obitelj, tada će vam se to isplatiti u budućnosti. Odanost i poslušnost koju će vam djeca uzvratiti i prijateljstvo koje će dijeliti sa svojom braćom i sestrama jer se nisu morali boriti za vašu pažnju, bit će neprocjenjivo blago.

Sjedite sa svojim supružnikom i izradite kalendar u kojem ćete isplanirati vrijeme sa svakim djetetom posebno. Osmislite aktivnosti koje svako od vaše djece voli. Neka vam to postane obiteljska tradicija.


Prema knjizi G. & L. Popcak, „Parenting with Grace“
Pripremila: Livija Rogulj – Žena vrsna
Foto: Juan Pablo Rodriguez – Unsplash

Još savjeta o tome kako pripremiti djecu na dolazak nove bebe poslušajte u našem podcastu.

Print Friendly, PDF & Email
Livija Rogulj

Supruga i majka šestero djece, uživa u životu u prirodi i od prirode. Radosno uređuje životna blaga za Medju nama i istražuje jezična bogatstva. Zahvalna na Božjim talentima i milostima koje može prepoznati u svim životnim područjima.