U novoj godini pokušajmo biti produktivnije… i sretnije

U novoj godini pokušajmo biti produktivnije i sretnije, Organizacija vremena, Obitelj, Majčinstvo, Osobni razvoj

Prije nego započnemo s cijelom pričom kako biti što produktivnije, voljela bih da kratko razmislimo o tome što je uopće produktivnosti, odnosno o tome što ona nije. Produktivnost definitivno nije gomilanje zadataka i obavljanje sve više i više stvari svaki dan, balansiranje što je više moguće poslova i blistav dom iz kataloga. Da bismo bile istinski produktivne, moramo znati što je krajnji cilj našega života, a time i svakog dana pa u skladu s time usmjeriti naše napore.

Ako želimo biti produktivnije, gdje početi?

Pozivam vas da zajedno utvrdimo naše životne prioritete. Kako krajem jedne godine ili početkom nove svi volimo donositi odluke, praviti razne popise i slično, donesimo zajedno odluku da ćemo kreirati svoj dan u skladu s onim što nam je najvažnije. Vjerujem da nam je svima na srcu da prvo mjesto u našem životu pripada Gospodinu, a sljedeće našoj obitelji (za udane žene – prvo suprug pa djeca). Dalje imamo prijateljstva, kućanstvo, zdravlje, služenje u župi, hobije i slično, čemu je poredak individualan. Pozivam vas da prije daljnjeg čitanja zapišete svoj popis prioriteta po važnosti.

Ako smo zauzete ne znači da smo produktivnije

Sada kad znamo što nam je najvažnije, možemo se zapitati provodimo li vrijeme u skladu s time. Ako su nam naša djeca važnija od kućanstva, zašto provodimo više vremena u čišćenju nego u igri s njima? Slična pitanja možemo se zapitati i za ostale stvari s našeg popisa. Ako svaki dan obavljamo hrpu zadataka i zaspimo umorne, a zanemarujemo svoje glavne prioritete, nismo produktivne nego samo jako zauzete.

Kako je jednom prilikom rekao meni drag spisatelj Stephen Covey: „Nevjerojatno je lako pasti u klopku sve veće zauzetosti, raditi sve više i više i penjati se ljestvama uspjeha, da bismo na kraju otkrili kako su ljestve naslonjene na pogrešan zid.“

Vjerujem da smo svi za sebe zaključili da su nam uglavnom odnosi s ljudima i Gospodinom iznad raznih kućanskih poslova. Ipak, tim poslovima služimo Gospodinu i bližnjima i jednostavno se moraju obaviti. Sada bih voljela podijeliti neke savjete kako ih obaviti malo brže i efikasnije, kako bi nam ostalo više vremena za ono najvažnije.

1. Jutarnja i večernja rutina

Ako se ujutro probudim kad i moja djeca, cijelo jutro se pokušavam sabrati i sustići samu sebe. Često budem nervozna i pokušavam „pobjeći“ od njih kako bih se barem umila. Ako me u kuhinji dočeka neoprano suđe od prethodnog dana, stvar je još gora. Da ne spominjem scenarij u kojem trebamo izaći iz kuće.

Za mene je rješenje kvalitetna jutarnja i večernja rutina koje će doskočiti tim problemima. Tako je dio moje večernje rutine oprati preostalo suđe, razmisliti o svim obrocima sljedećeg dana i obaviti pripreme ako su potrebne (izvaditi meso iz zamrzivača, možda nasjeckati nešto od povrća). Nakon toga pripremim odjeću za sljedeći dan (čistu i urednu, da – čak i ako me nitko taj dan neće vidjeti osim supruga i djece). Razmislim trebamo li negdje ići ujutro pa po potrebi pripremim stvari. Nakon što su djeca u krevetima, brzinski prođem kroz kuću i pospremim što je potrebno kako bi nas ujutro sve dočekalo uredno. Sve se ovo može obaviti u 15-ak minuta, a čini veliku razliku.

Budući da nisam jutarnji tip, jutarnja rutina je vrlo jednostavna. Jutarnja higijena, kava, sv. Pismo i molitva. Ako prve minute svog dana posvetim Gospodinu, dan prolazi puno ljepše.

2. Planiranje obroka

Ne mogu dovoljno naglasiti koliko je važno planirati obroke unaprijed. Time što planiram obroke za tjedan dana, štedim vrijeme (ne moram više puta tjedno u nabavku, ne moram svaki dan istraživati što imamo u hladnjaku i što od toga mogu složiti) i novac (ne dovodim se u situaciju da mi se u hladnjaku pokvari nešto kupljeno samo zato što je bilo na popustu, a što ne mogu iskoristiti jer mi nedostaje neki drugi sastojak po koji bi opet morala u trgovinu i tako u krug). Za dane kada imamo puno obaveza ili sam sama s djecom planiram jednostavnije obroke, a složenije ostavljam za vrijeme kad je suprug s djecom.

3. Zakazati vrijeme za sve važno

Ako imate dojam da se jednostavno ne stignete baviti nekim stvarima koje biste htjeli, pronađite vrijeme kada ćete ih staviti u raspored i pustiti sve ostalo. Poslužite se alarmima, upisivanjem u zidni ili Google kalendar. Npr. alarm koji označava početak obiteljske krunice, alarm koji označava početak 30 minuta kada ćete se isključivo igrati s djecom, bez grižnje savjesti i razmišljanja o rublju koje treba opeglati. Ako odlučite, recimo svaki četvrtak ići na sv. Misu, zapišite to u kalendar i ponašajte se kao da je to termin liječničkog pregleda. Nećete otkazati pregled samo zato što ste umorni ili pada kiša, zar ne?

4. Zapisati sve probleme i razmisliti o rješenjima

Ako imate dojam da su vam dani puni stresa i nemira, pozivam vas da kroz tjedan ili dva zapisujete na papir sve što treba promijeniti u vašem danu. Zatim kad god imate pola sata za sebe, uzmite jedan problem s popisa i razmislite što se može učiniti po tom pitanju. Možda zvuči prejednostavno da bi pomoglo, ali djeluje! Npr. ako vam smetaju reklamni letci trgovina koji se šire po cijeloj kući, možete odmah one koji vas ne zanimaju odložiti u stari papir, a za onih nekoliko koje ćete zadržati odrediti posebnu kutiju. Ako nikad ne znate gdje vam je punjač za mobitel kad vam je najpotrebniji, možete odrediti ladicu u kojoj će stajati svi punjači dok se ne koriste.

Možda se trebate riješiti viška stvari iz kućanstva kako bi ga lakše održavali, pa možete zamoliti nekoga da zabavlja djecu dva sata dok osvježite ormare. Ako je djeci dosadno, a vama ruke prepune posla, možete pustiti glazbu i uz ples zajedno nešto odraditi. Ako uvijek u zadnji tren kupujete rođendanske poklone, stavite podsjetnik na mobitelu 2 tjedna prije kako biste imali dovoljno vremena za pronalazak idealnog poklona ili za dostavu ako naručujete online. Možda trebate držati paket vlažnih maramica u svakoj prostoriji kako bi lakše sanirali male dječje nezgode. Primjera je bezbroj.

Jutarnje vrijeme za Riječ

Jedan od mojih problema bio je taj što nisam nalazila vremena za čitanje Biblije koliko sam htjela, a htjela sam je čitati kroz program čitanja u 365 dana. Nakon tri pokušaja i tri odustajanja, odlučila sam jednostavno početi držati Bibliju na stoliću gdje pijem jutarnju kavu i svako jutro čitati 5 minuta i malo razmatrati pročitano. Ovaj put počela sam od Novog Zavjeta koji mi je lakši za čitanje, u nadi da će me ljubav prema sv. Pismu motivirati da nakon toga pročitam i Stari zavjet. Najjednostavnija rješenja su često i najbolja, samo si trebamo uzeti vremena za promišljanje o problemu.

U novoj godini, želim vam da što kvalitetnije i svjesnije provedete darovano vam vrijeme.


Ana Odak – Žena vrsna
Foto: Bethany CirlincioneUnsplash

Ana Odak

Ana je mlada supruga i majka koja će vam uvijek rado udijeliti osmijeh, podršku i savjet. Ova magistra farmacije u malome prstu ima lijekove za svakojake tegobe. Što ne ublaži lijekovima, blaži ustrajnom i Bogu ugodnom molitvom na radost svih oko sebe.