
Ljudi se danas sve više odlučuju na online kupovinu. Mogući razlozi za to su da se tako brže nađe najpovoljnija ponuda. Lakše je pretražiti internet nego fizički obilaziti dućane. Također, online kupovina je privilegija novog doba u kojemu možemo kupovati iz udobnosti vlastitog naslonjača, izbjegavajući užurbanost i gužve.
Kao i u svakoj drugoj kupovini, i u ovoj svatko od nas želi uštedjeti. Ušteđeni novac je zarađeni novac. Istražile smo koji su to najlakši trikovi za online uštedu, a nadamo se da većinu njih već i primjenjujete. Krenimo!
Izbjegnite zamku dinamičkog naplaćivanja
Dinamičko naplaćivanje je podmukla strategija online trgovaca kako bi pokazali različite cijene različitim kupcima s obzirom na njihovu lokaciju, uzorke pretraživanja i online trošenja novca te s obzirom na sadašnju potražnju za određenim proizvodom.
Ova je tehnika postala toliko sofisticirana da većina trgovaca točno zna koji je vaš budžet (dok kupujete online) pa vam zaista mogu pokazati veću cijenu ako usporedimo s nekim tko inače plaća manje u online kupovinama.
Kako ovo izbjeći?
- Očistite povijest pretraživanja, posebno kolačiće (cookies).
- Odjavite se sa svih računa (e-mail, Facebook, Twitter i dr.).
- Prebacite se u anonimni način rada (incognito, new private window).
- Odaberite lokalizirane verzije stranica umjesto da vas preusmjeri na SAD (npr. eBay se može pronaći i kao eBay.de (Njemačka). Ovdje se nalazi popis svih eBay-evih regionalnih stranica.)
- Odaberite manje razvijene zemlje kao vašu zemlju kako biste dobili bolje cijene avionskih karti.
Usporedite cijene
Sljedeća stvar – usporedite cijene željenih proizvoda u različitim trgovinama. U Hrvatskoj postoje stranice nabava.net i jeftinije.hr gdje u tražilicu možete upisati proizvod koji tražite pa izbaci trgovine koje ga imaju i njihove cijene. Ovo bi moglo olakšati potragu i odluku. Moramo naglasiti da ove stranice ne izbace sve trgovine jer je moguće da nisu svi dobavljači navedeni. Iz tog razloga svakako preporučujemo posebno provjeriti određene trgovine koje vas zanimaju, a ove ih stranice iz nekog razloga ne prikažu u rezultatu.
Još neke stranice za usporedbu cijena su i Google Shopping i Pricekart.
Pogledajte povratnu informaciju i osvrt
Prije nego se odlučite na kupovinu proizvoda, provjerite i povratnu informaciju za isti. Ne želite kupiti nešto čime većina nije zadovoljna pa koštalo to i par kuna.
Ostavite proizvode u košarici
Stavite sve proizvode u košaricu i ostavite ih tako dan – dva, ali se nemojte odjaviti. Ostanite prijavljeni (samo na svom osobnom računalu!) i jednostavno ugasite stranicu. Izbjegli ste impulzivnu kupovinu i to je prva prednost. Druga je ta da većina trgovaca ne voli otvorene, nezavršene poslove pa bi vam se mogli javiti s kuponima ili boljom cijenom.
Kupujte pravim danima
Iako se nedjeljno poslijepodne čini prigodno za surfanje i online kupovinu, pokazalo se da većina trgovaca daje popuste i radi akcije srijedom, četvrtkom i petkom. Također, nedjelja je dan za kupovinu jeftinijih avionskih karata, a ponedjeljak se pokazao kao dan kad su iste najskuplje.
Ako kupujete laptope i stolna računala, Dell i Hewlett-Packard poduzeća svaki utorak šalju kupone. (Pretplatite se na njihove newslettere.)
Za sve knjiške moljce subota je dan kada, primjerice, Amazon stavlja popuste na knjige. Tako ciljaju čitače koji vole provesti vikend s novim dobrim i kvalitetnim štivom.
Strateški iskoristite kupone
Ako kupujete na stranicama koje daju kupone (i ako ih daju kombinirati kod naplate), željet ćete ih iskoristiti na najbolji način. Primjerice, ako imate promotivni kod od 10% popusta i kupon za 5 dolara (pretpostavimo da ste na Aliexpressu, eBay-u, Amazonu…, ali valuta tu sada i nije toliko bitna), prvo iskoristite promotivni kod. To će skinuti 10% s cijele cijene, a nakon toga si skinite još 5 dolara i više uštedite.
Kontaktirajte službu za korisnike
Možda vam je neki kupon za određeni proizvod istekao, a htjeli ste ga iskoristiti. Kontaktirajte službu za korisnike i zamolite ih da vam ili produže kupon, ili ga ponovno pošalju jer želite kupiti taj proizvod. Njima je u interesu prodati pa vrijedi pokušati.
Ili: planirate kupiti neki proizvod, a nemate kupon/popust. Danas brojne online trgovine imaju live chat sa službom za korisnike. Pokušajte im se lijepo i pristojno javiti, postaviti par pitanja o proizvodu, a onda ih upitajte daju li za njega kakav popust.
Uglavnom, nemojte kupovati bez popusta ako baš ne morate. Probajte se izboriti za sebe jer vas ništa neće koštati, a možete uštedjeti.
Tražite nazad razliku u cijeni
Recimo da ste jučer nešto kupili i danas ste vidjeli da je isti proizvod na sniženju. Mene bi ovo možda malo uzrujalo. Super stvar je što neka poduzeća žele povratiti razliku u cijeni ako ih kontaktirate čim to uočite (možda može proći i nekoliko dana). Zato – raspitajte se, ništa vas ne košta.
Prijavite se za newslettere
Ovo je dobra stvar, posebice za trgovine u kojima često i rado kupujete. Samo onda svoj e-mail redovno provjeravajte i sortirajte (da bude preglednije). Ako imate Gmail, on sam sortira sve mailove na Primarno, Društvene mreže, Promocije… U zadnjem ćete pronaći posebne ponude i kupone koje vam trgovine pošalju nakon što se prijavite za newslettere.
Kupujte proizvode s označenom besplatnom dostavom
Ovo, naravno, nije uvijek moguće. Ako kupujemo online jer tako štedimo na gorivu, voznoj karti i sl., a platimo dostavu ili više njih, baš i nismo uštedjeli. Zato je dobro koristiti filtere prilikom pretraživanja nekih stranica (eBay, Aliexpress i sl.) te označiti da želite samo proizvode s besplatnom dostavom (free shipping), a možete označiti i do koje maksimalne cijene možete ići.
Gdje god možete (ako kupujete u online trgovini iz Hrvatske), sami odite u trgovinu i podignite proizvod. Tako ćete izbjeći troškove dostave ako ih ima.
Mala napomena za one koji često naručuju s eBay-a ili Aliexpressa: ako i odaberete one proizvode kod kojih je poštarina besplatna, postoji mogućnost da vam Hrvatska pošta naplati dostavu u iznosu od 4,50 kn. Ovo je u slučaju malih paketa (Small Package).1 Kod takvih se (malih) paketa ponekad i isplati platiti poštarinu (Shipping) jer će na koncu izaći par kuna skuplje, brže će doći i ništa nećete morati platiti Hrvatskoj pošti.
Besplatnu poštarinu možete i sami ostvariti
Puno trgovina daje besplatnu poštarinu ako ostvarite određeni iznos kupnje. Stoga je dobro planirati pa čekati da vam se košarica dovoljno napuni ili čak pozvati prijateljicu pa zajedno naručiti i uštedjeti na poštarini.
Koristite poseban račun za online kupovinu
Ako možete, koristite poseban račun s kojega će vam se skidati novac kada kupujete online. Super bi bilo da na tome računu ne možete ići u minus i da na njemu nemate novca, nego da si svaki puta uplatite točan iznos koji morate platiti. Tako se možete osigurati od eventualne pljačke, odnosno manja je vjerojatnost da će netko ukrasti vaše podatke i pomoću njih kupovati za sebe. Neće moći jer nećete imati dovoljno sredstava na računu.
Kupujte tamo gdje proizvod možete vratiti
Ovo je izrazito korisno kod kupovine odjeće i obuće. Može doći prevelika, premalena, s greškom i sl. pa je dobro znati da proizvod možete ili vratiti i dobiti nazad svoj novac, ili zamijeniti za novi.
Izbjegavajte kupovinu spajanjem na neprovjerene Wi-Fi mreže
To se odnosi na zračne luke, kafiće, odnosno bilo koja javna mjesta koja imaju Wi-Fi. Online kupovina preko ovih Wi-Fi veza može rezultirati krađom vaših osobnih podataka.
Obratite pažnju na adresu web stranice
Kada naručujete, dobro je provjeriti da stranica (barem u dijelovima gdje se upisuju osjetljivi podaci) koristi HTTPS u korijenu adrese umjesto HTTP (https://www.stranica.com umjesto http://www.stranica.com). Naime, HTTPS je nadograđeni protokol koji osigurava da će poruke razmijenjene između vašeg računala i stranice biti kriptirane.
Izbjegavajte kupnju putem mobitela
Zašto? Zato što je to jako pristupačno i lako tako da biste mogli kupiti i ono što vam zaista sada ne treba. Ako ste inače kompulzivni kupac, ovo vam može samo otežati situaciju. Radije online kupovinu ostavite za svoje osobno računalo.
Ipak, neke online trgovine (primjerice Aliexpress) daju veće popuste na mobilnoj verziji aplikacije nego ako pristupate istoj putem stolnog računala. U ovom slučaju preporučujemo samokontrolu u korištenju mobitela za online kupovinu jer zaista možete više uštedjeti ako kupujete preko mobitela.
Odjeću i obuću je dobro kupovati pred blagdane ili na kraju sezone
Kako i u fizičkom odlasku u dućan, tako i u virtualnom – odjeću i obuću je dobro kupovati planirano pred blagdane i na kraju sezone kada budu na zaista lijepom sniženju.
Nadamo se da su vam ovi savjeti bili korisni i želimo vam sretnu i sigurnu kupovinu uz što veću uštedu!
Suzana Džeko – Žena vrsna
Foto: Pexels
- Ako je pošiljatelj iz inozemstva, bez obzira šalje li robu iz zemalja EU ili ostalih zemalja u svijetu, odabrao vrstu pismovne pošiljke „small package, a što je vidljivo s oznake na adresnoj strani pošiljke, Hrvatska pošta prilikom uručenja takve pošiljke od primatelja naplaćuje 4,50 kune. Sukladno važećem cjeniku isti iznos od 4,50 kune za uslugu uručenja Hrvatska pošta naplaćuje bilo pri uručenju na adresi primatelja ili prilikom uručenja „malog paketa“ u poštanskom uredu. Na ovaj se način izjednačila naplata uručenja malih paketa kako onih uručenih na adresi primatelja tako i onih koji se uručuju u poštanskim uredima uz predočenje obavijesti o prispijeću. (https://www.posta.hr/hr/urucenje-malih-paketa)