
Kad se dijete razboli, uvijek se nameće pitanje: „Je li potrebno voditi ga liječniku ili možemo pričekati i vidjeti kako se situacija razvija?” Donosimo 12 simptoma koje nikada ne smijete ignorirati.
Kada postanemo roditelji, dobrobit naše djece postaje jedan od najvažnijih prioriteta. Kada su pogođeni jakom bolešću, naša se briga povećava, jer gledati dijete dok pati najveći je osjećaj bespomoćnosti, osjećaj kao ni u jednoj drugoj situaciji.
Samim time već kod prvih znakova nečeg neobičnoga žurimo kod specijalista ili tražimo način da izliječimo bolest, prije nego što se otme našoj kontroli. Međutim, čak i nepogrješivom roditeljskom nadzoru ponekad mogu promaknuti opasni simptomi bolesti.
Evo nekih od takvih opasnih simptoma koji se nikada ne smiju ignorirati.
1. Vrućica
U slučaju tromjesečnih beba, temperatura od 37,8˚C i više trebala bi se hitno provjeriti. Za bebu koja je stara od tri do šest mjeseci, za visoku se temperaturu smatra sve iznad 38˚C. Za djecu stariju od šest mjeseci visoka je temperatura obično iznad 39˚C.
Ne zaboravite da razina koju pokazuje toplomjer nije jedini važan pokazatelj koji uzimamo u obzir kada utvrđujemo problem. Ako je temperatura i dalje niska, no dijete se osjeća vrlo loše, kontaktirajte svog pedijatra.
2. Dugotrajna vrućica
Ako se nakon četiri sata uzimanja antipiretika vrućica i dalje nije spustila; ili ako vrućica (visoka ili niska) koja nije snižavana lijekovima traje više od pet dana, što je prije moguće potražite liječničku pomoć.
3. Vrućica koju prati glavobolja
Budite vrlo oprezni s pritužbama na bolni vrat, ukočeni vrat ili glavobolje koje prate vrućicu, obzirom da ovi simptomi često mogu biti povezani s meningitisom.
4. Crveni osip po koži
Promjene kože mogu biti simptom brojnih bolesti te se trebaju pregledati kako bi se mogla započeti primjerena terapija. Ako primijetite bilo kakve točkice, konzultirajte pedijatra.
5. Neuobičajene mrlje na koži
Trebali biste jednom mjesečno obaviti pregled njegovog malenog tijela da biste uočili točkice koje bi bile nepravilne, s oštrim rubovima ili koje rastu. Ako pronađete nešto slično, potražite liječničku pomoć.
6. Iznenadna bol u trbuhu
Ako se vaše dijete žali na bol oko područja pupka ili s desne strane abdomena, odvezite se do pedijatra, posebno ako su ove smetnje povezane s ostalim simptomima kao što su povraćanje ili proljev. Ovo može biti znak upale slijepog crijeva, stanja koje se naglo razvija ako se na vrijeme ne dijagnosticira.
7. Glavobolja uz povraćanje
Migrene nisu neobične kod djece, no ovi simptomi trebaju biti pažljivije pregledani.
8. Smanjena količina urina
Ovaj se simptom često povezuje sa suhim ustima, bljedilom kože, povraćanjem ili proljevom i može biti znak dehidracije. Ako primijetite bljedilo i iscrpljenost, nazovite 112 ili pronađite najbližu bolnicu.
9. Plave usne
Ovaj znak može biti povezan s otežanim disanjem. Možda primijetite da je vaše dijete zadihano ili da zviždi dok diše. Ovo bi mogao biti respiratorni problem uzrokovan alergijskom reakcijom ili čak napadaj astme. U tom slučaju, potražite najbližu liječničku pomoć.
10. Oticanje lica, jezika ili usana
Ovo su karakteristični znakovi snažne alergijske reakcije. Kontaktirajte svog liječnika da biste provjerili zahtijevaju li ovi simptomi liječničku pomoć i brzo odvedite svoje dijete na hitnu pomoć.
11. Povraćanje nakon pada
Posebno kad se radi o bebi, ovo može biti hitni neurološki slučaj. Ako vaše dijete ima ovaj simptom, ne odgađajte; smjesta otiđite liječniku.
12. Prekomjerno krvarenje
Ako se vaše dijete poreže te krvarenje ne staje niti nakon nekoliko minuta držanja pritiska, odvedite dijete svom pedijatru da bi mogao ranu pravilno zbrinuti i dezinficirati.
Važno je što prije reagirati ako primijetite da vaše dijete pati od jednog ili više ovakvih simptoma. Čak i ako se na kraju pokaže da nije ništa ozbiljno, bolje je spriječiti, nego liječiti. Ako se situacija nakon posjeta liječniku pogorša ili simptomi ne nestanu, zatražite drugo mišljenje.
Renata Finholdt – Family Share
Prevela: LR
Foto: Pixabay