Nitko ne voli da mu je dijete bolesno. Najmlađa djeca su najčešće na udaru raznih dječjih bolesti, od običnih prehlada do malo ozbiljnijih zaraznih bolesti. Njihov je imunosni sustav mnogo osjetljiviji nego u odraslih osoba te vrlo lako podliježu takvim bolestima. Postoje različiti razlozi zašto djeca imaju slabiji imunitet. Jedan od njih jest loša navika spavanja što može uzrokovati zdravstvene probleme. Međutim, imunitet se može osnažiti na prirodan i učinkovit način.
Svaki roditelj jednako reagira na prve simptome bolesti – u strepnji odgonetaju o čemu se radi unaprijed razmišljajući hoće li i ostala djeca u obitelji uskoro biti u istome stanju. Najbolja strategija svakog roditelja jest prevencija. Kada ne bismo djelovali i prije same zaraze, zasigurno bi jedno od djece pokupilo i donijelo bolest kući koja bi onda kružila od jednog do drugog člana obitelji, bilo na dan – dva ili nekoliko tjedana.
Spavanje
Za zdravlje je potreban kvalitetan san. Međutim, djeci je potrebno između 10 i 12 sati sna da bi njihov imunosni sustav bio snažan i zdrav. Svaki bi roditelj trebao osigurati svome djetetu najmanje toliko sati sna jer već pri prvom odstupanju od ove navike, djeca će se vrlo vjerojatno razboljeti.
Optimalno razdoblje za djecu i odrasle da uhvate duboku fazu spavanja jest između 22:00 sata i 2:00 sata poslije ponoći. Dakle, spavanje ne samo da je dobro za one koji su se već razboljeli nego i za sve one koji žele izbjeći takvo stanje.
Voda
Hidratacija je važna za svakoga, posebno za djecu u razvoju, s obzirom da je svakoj tjelesnoj stanici potrebna voda da bi ostala zdrava. Najveća pogreška koju roditelji rade jest što umjesto vode djeci tijekom dana nude različite sokove, mlijeko ili napitke. Naravno da nema štete ako dijete s vremena na vrijeme popije čašu soka, međutim, vrlo je važno ne davati im gazirane napitke koji su iznimno štetni za njihov imunitet i opće zdravlje.
Vježbanje
Najmanje 30 minuta vježbanja dnevno odličan je način za razvijanje snažnog imuniteta za djecu i odrasle. Mogućnosti su brojne: vožnja bicikla, rolanje, skakanje na trampolinu, hodanje na pokretnoj traci, vježbanje na „orbitreku“, plivanje, igranje „lovice“ ili najobičnije trčanje. Sve navedene aktivnosti mogu postati zanimacija za cijelu obitelj čime možete značajno osnažiti zdravstveno stanje svih članova. Ponekad se dogodi da djeca dobiju upalu ako započnu s vježbama u kojima koriste do tada neaktivne skupine mišića. Radi se trenutnom stanju koje vrlo lako možete riješiti i savjetovanjem kod ljekarnika.
Ograničiti unos šećera
Šećer nepovoljno djeluje na imunosni sustav svake osobe, a zastupljen je u gotovo svim namirnicama. Najjednostavniji način kako ograničiti unos šećera jest izbaciti sva pića koja ga sadrže i zamijeniti ih vodom. Da biste upoznali sadržaj određene hrane ili pića koje kupujete potrebno je naučiti čitati etikete na proizvodima i ono što one znače. Pronađite jednostavan i pamtljiv način kojim ćete ovu praksu približiti svojoj djeci te im olakšati usvajanje novih navika.
Primjerice, apstraktnu količinu od 4 g šećera djeci možemo opisati kao jednu čajnu žličicu šećera. Zasigurno će se iznenaditi koliko mnogo šećera ima u njihovoj omiljenoj hrani, a kada svoj zadatak shvate ozbiljno, moći će pomoći u zdravijem odabiru prehrane za cijelu obitelj. Ako imate djecu koja vole matematiku, lako se možete zabaviti dok računate koliko čajnih žličica šećera sadrži jedan obrok i hoćete li ga zadržati na svome meniju. Matematičke zadatke možete započeti upravo na pakiranjima žitarica jer je zastrašujuće koliko se šećera nalazi u najrazvikanijim markama ovoga proizvoda.
Multivitamini
Preporučljivo je s vremena na vrijeme osnažiti svoje tijelo dodatnim unosom vitamina i minerala, posebice zimi kada je manje svježeg voća i povrća. Uz savjetovanje obiteljskoga liječnika možete pronaći optimalnu kombinaciju potrebnih dodataka prehrani za djecu i odrasle.
Dollie Freeman – Joy in the Home
Prevela i prilagodila: LR
Foto: Pexels