
Nebo mora imati ne samo zborove anđela, već i bendove i orkestre! Otkrijte koji su sve sveci bili glazbenici.
Iako je sveta Cecilija (prilično poznato) zaštitnica glazbenika, to nije zbog njezinih glazbenih sposobnosti, već zbog tradicije koja kaže da je pjevala Bogu u svom srcu dok su glazbenici svirali na njezinu vjenčanju. Postoji, međutim, veliki broj svetaca koji su bili svirači, pjevači i skladatelji, glazbenici čije prijateljstvo i zagovor mogu potaknuti one među nama koji nastoje upotrijebiti svoje glazbene darove za slavljenje Boga.
Mnogi su bili glazbenici, ali neki sveci bili su izrazito uspješni u tome
Sveti Aldhelm od Sherbornea (639. – 709.) bio je engleski opat čiji su glazbeni talenti uključivali sviranje harfe, gusli, lule i njegov glas; bio je i učenjak i čudotvorac.
Sveti Alfonz Liguori (1696. – 1787.) bio je talijanski biskup i crkveni naučitelj. Budući da su ga kao dijete primoravali da vježba čembalo tri sata dnevno, bio je veliki majstor na tom glazbalu i koristio ga je kao pratnju za novake u svojoj zajednici dok su vježbali mnoge popularne himne koje je skladao.
Sveti Andrew Kaggwa (1856. – 1886.) bio je glavni bubnjar kralja Bugande ispred 15 drugih bubnjara prije nego što je postao direktor cijelog kraljevskog orkestra. Iako miljenik kralja i vođa u vojsci, stradao je zajedno sa svetim Karlom Lwangom.
Sluga Božji Antonio Cuipa (u. 1704.) bio je poglavica Apalača, muž i otac koji je služio svom narodu kao stolar i evangelizirao svoje susjede svirajući flautu i gitaru, nakon čega je slijedilo njegovo snažno propovijedanje.
Blaženi Bartolo Longo (1841. – 1926.) bio je talijanski veliki svećenik Sotone koji se obratio i postao propovjednik krunice. Kao mladić svirao je violinu, flautu i klavir te ravnao orkestrom; godinama kasnije, kada je radio s mladima, pobrinuo se da njegova institucija ima orkestar.
Sveti Benignus od Armagha (u. 467.) bio je irski poglavica kojeg je preobratio sveti Patrik, a čiji je glas bio tako lijep da mu je donio nadimak „Patrikov psalmski pjevač“. Vodio je zbor, a kasnije je zajedno sa svojim mentorom postao biskup.
Među svecima koji su bili blaženici je i mladi blaženik Carlo Acutis
Blaženi Carlo Acutis (1991. – 2006.) najpoznatiji je po svojoj vještini računalnog programera i web dizajnera, ali je i sam naučio svirati saksofon.
Blaženi Carlos Manuel Rodriguez Santiago (1918. – 1963.) bio je portorikanski laik koji je živio za liturgiju, podučavao ljude o tome i svirao orgulje na misi; bio je samouk, nakon samo godinu dana nastave klavira.
Sveta Katarina Bolonjska (1413. – 1463.) bila je talijanska opatica klarisa. Bila je talentirana slikarica i pjesnikinja te je svirala violu, čak i na samrtnoj postelji.
Sluga Božji Cyprien Rugamba (1935. – 1944.) bio je suprug i otac 11-ero djece, skladatelj i koreograf koji je vodio obnovu ruandske kulture nakon završetka kolonijalizma te je poginuo u genocidu u Ruandi.
Blažena Dina Belanger (1897. – 1929.) bila je kanadska koncertna pijanistica, skladateljica i mističarka koja je studirala na konzervatoriju u New Yorku prije nego što je postala redovnica i učiteljica glazbe.
Neki od njih odabrali su samostan povrh sjajnih glazbenih karijera
Sveta Dulce Pontes (1914. – 1992.), brazilska redovnica koja je bila nominirana za Nobelovu nagradu za svoj rad sa siromašnima. Osim što je gradila bolnice i pučke kuhinje, igrala je nogomet s djecom s ulice i svirala harmoniku kako bi razveselila radnike.
Sveti Dunstan od Canterburyja (909. – 988.) bio je engleski biskup, umjetnik, kipar i metaloprerađivač. Svirao je harfu i skladao himne na engleskom i latinskom jeziku.
Sveta Elizabeta od Trojstva (1880. – 1906.) bila je francuska redovnica karmelićanka koja je svaki dan satima svirala klavir prije nego što je ušla u samostan. Osvojila je brojne nagrade i mogla je postati poznata koncertna pijanistica, ali je umjesto toga odabrala Karmel.
Sveti Efrem Sirin (306. – 373.) bio je turski đakon koji je napisao preko 400 himana te su ga zvali Harfa Duha. Efrem je svojim hvalospjevima poučavao ljude u vjeri i borio se protiv krivovjerja.
Blaženi Ezequiel Huerta Gutiérrez (1876. – 1927.) bio je meksički suprug i otac 10-ero djece, pijanist, crkveni orguljaš, voditelj zbora i klasično obrazovani tenor koji je poginuo u Cristerovom ratu.
Sveta Hildegarda bila je i glazbenica, iako je najpoznatija po svojoj kuhinji
Časni sluga Božji Felix Varela (1788. – 1853.) bio je kubanski svećenik i intelektualac, violinist koji je pomogao u osnivanju prve kubanske filharmonije i zagovornik ljudskih prava; rad na ukidanju ropstva protjerao ga je u Sjedinjene Države.
Blaženi Fructuoso Pérez Márquez (1884. – 1936.) bio je španjolski novinar i urednik novina koji je svirao klavir i pjevao, služeći kao kantor u svojoj katedrali. Poginuo je u Španjolskom građanskom ratu.
Sveti Godric od Finchalea (1069. – 1170.) bio je engleski gusar koji je postao pustinjak te je bio blagoslovljen mističnim vizijama i darom proroštva. Kažu da je pjesme koje je napisao dobivao u vizijama.
Blaženi Hermann iz Reichenaua (1013. – 1054.) bio je njemački benediktinski redovnik s invaliditetom koji je izrađivao glazbene instrumente i skladao mnoge napjeve, vjerojatno uključujući Salve Regina i Alma Redemptoris Mater.
Sveti Hervé (521. – 556.) bio je slijepi francuski bard (u keltskim kulturama profesionalni pripovjedač priča, skladatelj, tvorac stihova, op. prev.) koji je postao pustinjak i stekao takvu reputaciju svetosti da su mnogi drugi kršćani došli živjeti s njim i učiti od njega.
Sveta Hildegarda iz Bingena (1098. – 1179.) bila je njemačka benediktinska priorica, mističarka, pjesnikinja, travarka i proslavljena skladateljica. Ona je i crkvena naučiteljica.
Blaženi Hyacinth-Marie Cormier (1832. – 1916.) bio je francuski dominikanski svećenik i poglavar Reda koji je imao prekrasan pjevački glas te je svirao flažolet (mala uzdužna flauta sa 6 rupica, op. prev.), orgulje i ofikleidu (zmijoliki puhaći instrument od mjedi, zamijenjen trubom, op. prev,). Bio je toliko talentiran za orgulje da ga je proslavljeni skladatelj i pijanist Franz Liszt nazvao „majstorom umjetnosti“.
Neki su pjevali ili svirali u župnim zborovima
Blaženi Jarogniew Wojciechowski (1922. – 1942.) bio je poljski tinejdžer čiji je otac napustio obitelj kada je Jarogniew imao 11 godina. Jarogniew je pjevao u zboru i svirao klavir i nadao se da će naučiti skladati, ali su ga nacisti ubili.
Sveti Ivan Wang Rui (1885. – 1900.) bio je kineski sjemeništarac poznat po svom lijepom pjevačkom glasu; nakon što je sa svojim biskupom obišao Europu, vratio se u Kinu i poginuo.
Blaženi Lucien Botovasoa (1908. – 1943.) bio je malgaški suprug i otac, sportaš i učitelj te izniman pjevač koji je prije mučeništva svirao harmonij i upravljao župnim zborom.
Sveta Maria Crescentia Höss (1682. – 1744.) bila je njemačka franjevka s tako lijepim glasom da su i protestanti i katolici dolazili na misu kako bi je slušali dok pjeva.
Časna službenica Božja Maria Orsola Bussone (1954. – 1970.) bila je talijanska tinejdžerica koja je svirala gitaru i voljela pjevati, klizati i skijati. Udarila ju je struja dok je fenirala kosu.
Blažena Maria Romero Meneses (1902. – 1977.) bila je nikaragvanska sestra salezijanka školovana za violinisticu i pijanistica; izgradila je škole, klinike i banke hrane te je poznata kao društveni apostol Kostarike.
Sveta Mehtilda od Helfta (1241. – 1298.) bila je njemačka benediktinska redovnica poznata kao „slavuj iz Helfta“ zbog svog lijepog glasa. Dugi niz godina vodila je zbor u svom samostanu.
Neki od njih su svojim glasom evangelizirali i privlačili ljude u crkvu
Blaženi Miguel Pro (1891. – 1927.) bio je meksički isusovački svećenik koji je služio svom narodu dok se skrivao tijekom Cristerovog rata. Bio je poznat po svojim praktičnim šalama i često je svirao gitaru ili mandolinu kako bi ljudima podigao raspoloženje.
Blažena Natalia Tulasiewicz (1906. – 1945.) bila je poljska pjesnikinja, violinistica, doktorica znanosti i učiteljica koja se infiltrirala u nacističku tvornicu da služi radnicima. Ubijena je u Ravensbrücku.
Blaženi Notkar Balbulus (840. – 912.) bio je švicarski redovnik (često zvan blaženi Notkar Mucavac) koji je skladao mnoge napjeve i liturgijske sekvence te kompilirao djela drugih skladatelja.
Sveti Petar Claver (1581. – 1654.) bio je španjolski isusovački svećenik koji je služio porobljenim ljudima u Kolumbiji. Osim tjelesnih djela milosrđa, osnovao je zbor Afrikanaca koji su pjevali liturgijsku glazbu tako nebeski lijepo da su Španjolci plakali, a muslimani se obraćali.
Blaženi Rafal Chylinski (1694. – 1741.) bio je poljski konjički časnik koji je postao franjevački svećenik. Svirao je harfu, lutnju i mandolinu.
Blaženi Solanus nije imao talenta za sviranje, ali svejedno je svirao
Sveti Rafael Guízar y Valencia (1878. – 1938.) bio je meksički biskup koji je svirao harmoniku i proveo svoje sjemenišne godine skladajući glazbu, vodeći zbor i vodeći orkestar pod nazivom The Mystical Roosters (Los Gallos Misticos).
Blaženi Ranieri Scacceri (1115. – 1160.) bio je talijanski putujući glazbenik koji je živio svjetovnim životom uzdržavajući se svojom lirom i svojim glasom sve dok ga duboko obraćenje nije dovelo do zavjeta siromaštva i konačno života u samostanu.
Sluškinja Božja Rosa Giovannetti (1896. – 1929.) bila je talijanska violončelistica koja je obilazila Italiju održavajući koncerte, brinula se o migrantima i izbjeglicama, svirala klavir te je voljela plivanje i utrke čamcima.
Blaženi Rupert Mayer (1876. – 1945.) bio je talentirani njemački violinist koji je svirao violinu dok je pripremao svoje homilije, ali je odustao od nje kada je ušao u isusovce. Glasno se suprotstavio nacistima, bio je zatvoren i umro nedugo nakon puštanja na slobodu.
Časna sluškinja Božja Satoko Kitahara (1929. – 1958.) bila je bogata mlada japanska obraćenica koja je započela svoj rad s djecom iz sirotinjskih četvrti dajući im sate klavira, a završila preselivši se u sirotinjsku četvrt da živi s njima.
Blaženi Solanus Casey (1870. – 1957.) bio je američki kapucinski svećenik koji je svirao violinu „s više ljubavi nego vještine“, iznoseći svoj instrument da svira (prilično loše) kako bi razveselio ostale fratre ili dok je bio sam u kapeli. Njegovi škripavi napori oduševili su Božje srce.
Svaki od njih ima svoju priču, a opet jednaku ljubav prema Bogu i glazbi
Sveta Terezija s Anda (1900. – 1920.) bila je čileanska djevojka koja je iza sebe ostavila svijet sporta, zabave i popularnosti kako bi postala karmelićanka. Svirala je klavir, gitaru i harmonij.
Sveti Tutilo iz Saint Galla (850. – 915.) bio je njemački redovnik poznat po svojoj vještini kao boksač, pjesnik, skladatelj, slikar i kipar. Svirao je trubu i harfu, pjevao, a studirao je i razne akademske discipline.
Sveti Venancije Fortunat (535. – 605.) bio je talijanski obraćenik i godinama lutajući bard prije nego što je postao svećenik, a zatim biskup. Pisao je poeziju i pjesme, uključujući neke od prvih poznatih marijanskih pjesama.
Sveti Victoriano Pio (1905. – 1934.) bio je španjolski kršćanski brat, talentirani glazbenik i voditelj zbora koji je poginuo u Španjolskom građanskom ratu.
Blaženi Volodymir Pryjma (1906. – 1941.) bio je ukrajinski muž i otac, školovani bizantski kantor i voditelj crkvenog zbora kojeg su komunisti ubili.
Časna službenica Božja Zeinab Alif (1845. – 1926.) oteta je iz Sudana i prodana u ropstvo, otkupljena iz ropstva te je postala klarisa, poznata po svojim vještinama kao pjevačica, ali posebno kao orguljašica.
Meg Hunter-Kilmer – Aleteia
Prevela: Katarina Zarinkijević
Foto: Elijah M. Henderson – Unsplash