Kada procjenjujemo ozljede glave moramo uzeti u obzir razliku između ozljede lubanje i ozljede mozga. Lubanja funkcionira kao zaštitna kaciga za osljetljivi mozak, a lubanja je prekrivena bogato prokrvljenim skalpom. Većina padova uključuje samo ozljedu skalpa koji uslijed porezotine obilno krvari ili se oblikuje veća oteklina (modrica) uslijed puknuća krvnih žilica ispod kože. Otekline vrlo lako splasnu ako prislonite hladan oblog i iznimno rijetko upućuju na ozljedu mozga.
Najveća je zabrinutost nakon ozljede glave vezana uz oštećenje mozga koje se javlja na dva načina: krvarenje i potres mozga. Kada male krvne žile puknu između lubanje i mozga ili unutar mozga, krvarenje stvara pritisak na mozak. Udarac u glavu može uzrokovati potres mozga, a pritisak koji se javlja uzrokuje vanjske znakove ozljede mozga.
Na što obratiti pozornost i kada se zabrinuti
- Ako je Vaše dijete u nesvijesti, ali diše i ima normalnu boju kože (usne nisu poplavile), lezite ga na ravnu površinu i nazovite hitnu pomoć. Ako imate razloga sumnjati da je dijete ozlijedilo vrat, ne pomičite ga već ostavite medicinskom osoblju da se pobrine za transport. Ako dijete ne diše, primijenite umjetno disanje ili ako ima konvulzije, pomozite da mu dišni putovi budu otvoreni.
- Ponekad, ako je dijete osjetljivo ili sklono napadajima, ozljede glave mogu uzrokovati epizode nedostatka daha koje često izgledaju kao konvulzije. Ako niste sigurni o čemu se radi, odvedite dijete na hitnu pomoć za svaki slučaj.
- Ako je Vaše dijete budno i svjesno, može hodati, govoriti, igrati se i ponašati jednako kao i prije pada, ne štedite na roditeljskoj suosjećajnosti, upotrijebite hladan oblog 20 – ak minuta i promatrajte dijete prije nego li se odlučite zvati liječnika. Imajte na umu da su liječnicma korisnije informacije o djetetovu ponašanju nakon ozljede glave, nego o tome kako se dijete ozlijedilo. Ako se radi o ozlijedi mozga, simptomi se mogu pokazati odmah ili u roku od 24 sata.
Nakon razdoblja promatranja, a ovisno o djetetovom stanju, odlučit ćete hoćete li zvati liječnika. Tome će vam uvelike pomoći unutarnja intuicija. Ako osjećate da nešto nije u redu, obavijestite liječnika i objasnite mu zašto ste zabrinuti.
Znakovi ozljede mozga
Ako dijete nakon ozljede glave pokazuje ijedan od navedenih znakova, nazovite liječnika ili ga odvedite na hitnu pomoć: dezorijentiranost ili poteškoće s ustajanjem, neobično disanje za vrijeme spavanja, gledanje „u križ“ ili nejednake zjenice, kontinuirano povraćanje, pojačano blijedilo, curenje krvi ili vodenaste tekućine iz ušnog kanala, konvulzije, neravnoteža tijekom sjedenja, puzanja ili hodanja.
Tijekom 24 sata pripazite na sljedeće:
1. Promjene u djetetovu načinu spavanja
Djeca obično nakon traume utonu u san što dodatno stvara tjeskobu kod roditelja. Ako se već umorno dijete ozlijedi netom prije odlaska na počinak ili popodnevni odmor, to može stvarati zbunjenost oko toga radi li se o smetenosti uslijed ozlijede ili umora. Tada je nemoguće održati dijete budnim, stoga ga pustite da odspava, međutim, provjeravajte ga svako dva sata i promatrajte sljedeće: promjene u boji kože (blijeda ili plava koža), promjene u disanju (pojava plitkog disanja; prestanak disanja na 10 do 20 sekundi popraćeno nepravilnim disanjem – sjetite se da je to normalno kod novorođenčadi; pojava zadihanosti), trzanje jedne strane tijela uključujući cijeli ekstremitet.
Ako su boja kože i način disanja uobičajeni i Vaš vas instinkt ne upozorava, nema potrebe buditi dijete osim ako Vam doktor to izričito ne kaže. Dubok san uslijed ozljede glave je gotovo uvijek popraćen plitkim, nepravilnim disanjem kojeg vjerojatno nikad prije niste uočili.
Ako ipak niste sasvim sigurni, djelomično ga razbudite tako što ćete ga sjesti ili podići na noge te ponovno poleći na leđa. U normalnom stanju, dijete će se uskomešati i pokušati namjestiti u položaj koji mu odgovara. Ako se Vaše dijete tako ne ponaša, pokušajte ga potpuno razbuditi. U normalnom stanju, dijete će Vas pogledati, možda se nasmijati ili pobuniti da ga ostavite na miru. S druge strane, ako se dijete ne buni ili ga ne možete razbuditi, blijedo je i ima plitko disanje ili obilno slini, potražite liječničku pomoć.
2. Promjene u ravnoteži i koordinaciji
Promatrajte dijete dok se igra – sjedi li uspravno, hoda li dobro, pokreće li ruke i noge normalno ili nema ravnotežu, tetura se, vuče nogu ili postaje izrazito dezorijentiran. Kod djece koja još ne hoda, vidite li neke promjene u sjedenju, puzanju ili motorici ruku?
3. Povraćanje
Kao što neka djeca odmah zaspe nakon ozljede glave, neka djeca povraćaju uglavnom zbog uzrujnosti uslijed pada i boli. Ne brinite se ako se to dogodi, međutim, zabrinjavajuće je ako se povraćanje ponavlja tijekom sljedećih 6 do 24 sata. Nazovite liječnika i dajte djetetu tekućine kroz nekoliko sati. Dojenje djeluje terapeutski.
4. Simptomi vidljivi po očima
Oči su ogledalo promjena unutar tijela, posebice mozga. Zapravo, stražnji dio oka je toliko usko povezan s mozgom da liječnik kod pregleda otečenosti mozga gleda pozadinu oka. Evo nekoliko upozoravajućih znakova: gledanje „u križ“ ili kolutanje očima, jedna zjenica veća od druge, neuobičajeno zapinjanje ili sudaranje s predmetima, dvostruka ili zamagljena slika.
Kada je potreban rendgenski pregled?
Osim u slučaju teških ozlijeda glave ili očitih fraktura, rendgenski pregled nije koristan niti potreban. Prvo promatrajte, zatim zovite liječnika, a tek onda odlučite hoće li djetetu biti potrebna takva vrsta pregleda. U većini slučajeva ako je potrebna snimak glave, radi se CT sken koji mnogo bolje otkriva krvarenje ili oticanje mozga nego običan rendgen.
Utješno je da uslijed mnogih slučajeva kada dijete padne i glavom udari u pod, tek mali postotak ozljeda uključuje ozljedu mozga.
Dr. Bill Sears – Ask dr. Sears
Prevela i prilagodila: LR
Foto: Pexels