
Perfekcionizam se često smatra vrlinom. Zaista, ako je umjeren, on može biti koristan. Perfekcionizam može motivirati osobu za uspjeh i „gurati je“ u postavljanju visokih ciljeva. Međutim, iste osobine perfekcionista koje nekima pomažu da postignu iznimne rezultate kod drugih mogu biti izvor stresa i tjeskobe.
Perfekcionizam često može navesti osobe da budu izrazito kritične prema sebi, postavljaju ciljeve koji nisu dostižni te teško podnose neuspjeh. Dugoročno, perfekcionizam također može biti povezan s niskim samopouzdanjem, anksioznošću pa čak i depresijom.
Zbog toga razlikujemo tzv. pozitivni (zdravi) i negativni (nezdravi) perfekcionizam.
Kako prepoznati nezdravi perfekcionizam kod djece?
Ako iz nekog razloga sumnjate na nezdravi perfekcionizam kod svog djeteta, postavite si ova pitanja:
• Je li mome djetetu često teško dovršiti školske zadatke jer mu se čini da nikad nisu dovoljno dobro napravljeni?
• Uzrujava li se moje dijete lako i pretjerano zbog pogrešaka?
• Izbjegava li ili odlaže određene situacije zbog straha da će pogriješiti ili neće uspješno obaviti zadatak?
• Brine li često da neće ispuniti očekivanja drugih ljudi?
• Izbjegava li pokušati nove stvari i aktivnosti zbog straha da neće u njima biti uspješan/na?
Ako je odgovor na 2 ili više pitanja DA – poduzmite korake navedene u sljedećem dijelu članka kako biste pomogli svom djetetu ublažiti perfekcionizam.
Kako umanjiti nezdravi perfekcionizam kod djece?
Kad god pokušavamo promijeniti neko dječje ponašanje to zahtijeva da paralelno mijenjamo i svoja ponašanja. Odgoj podrazumijeva i samoodgoj. Upravo to ćete primijetiti i u smjernicama što učiniti kada kod svog djeteta primijetite nezdravi perfekcionizam:
Usmjerite se na proces, umjesto na rezultat
Umjesto pohvaljivanja izvrsne ocjene, pohvalite dijete što je marljivo učilo. Umjesto pohvaljivanja crteža, pohvalite odabir boja, vrijeme koje su uložili u crtanje, maštovitost… Bez obzira na to je li postignut željeni rezultat, pohvalite trud.
Ukažite djetetu na povezanost grešaka i napredovanja
Jeste li znali da je čips nastao tako što je netko greškom pretanko rezao krumpir za pomfrit? Iz grešaka mogu nastati odlične stvari koje su mnogima korisne, ili barem – ukusne. Ovim primjerom ili nekim primjerom iz vašeg i djetetovog života potaknite dijete na zaključivanje da su pogreške važan dio učenja i napredovanja.
Čitajte slikovnice koje slave neuspjeh
Naprimjer, Ježić je tužan jer nije pobijedio u igri, naklade Evenio. ili Dragi Bože, razgovarajmo o… Neuspjesi, naklada Verbum.
Za kraj najkraća, ali i najteža smjernica:
Budite dobar primjer
Obratite pozornost na to kako vi pričate o vlastitim greškama i neuspjesima. Gledate li ih kao priliku za rast ili očajavate? Djeca opažaju naša ponašanja i uče ih.
Uživajte u ovom procesu rasta vas i vašeg djeteta – oboje postajete bolje osobe. Hrabro!
Lea Čorić – Žena vrsna
Foto: Artur Aldyrkhanov – Unsplash