Perfekcionizam kod djece – kako ga prepoznati i što učiniti?

Nezdravi perfekcionizam kod djece; Pefrekcionizam i školski uspjeh

Perfekcionizam se često smatra vrlinom. Zaista, ako je umjeren, on može biti koristan. Perfekcionizam može motivirati osobu za uspjeh i „gurati je“ u postavljanju visokih ciljeva. Međutim, iste osobine perfekcionista koje nekima pomažu da postignu iznimne rezultate kod drugih mogu biti izvor stresa i tjeskobe.

Perfekcionizam često može navesti osobe da budu izrazito kritične prema sebi, postavljaju ciljeve koji nisu dostižni te teško podnose neuspjeh. Dugoročno, perfekcionizam također može biti povezan s niskim samopouzdanjem, anksioznošću pa čak i depresijom.

Zbog toga razlikujemo tzv. pozitivni (zdravi) i negativni (nezdravi) perfekcionizam.

Kako prepoznati nezdravi perfekcionizam kod djece?

Ako iz nekog razloga sumnjate na nezdravi perfekcionizam kod svog djeteta, postavite si ova pitanja:

Je li mome djetetu često teško dovršiti školske zadatke jer mu se čini da nikad nisu dovoljno dobro napravljeni?

Uzrujava li se moje dijete lako i pretjerano zbog pogrešaka?

Izbjegava li ili odlaže određene situacije zbog straha da će pogriješiti ili neće uspješno obaviti zadatak?

Brine li često da neće ispuniti očekivanja drugih ljudi?

Izbjegava li pokušati nove stvari i aktivnosti zbog straha da neće u njima biti uspješan/na?

Ako je odgovor na 2 ili više pitanja DA – poduzmite korake navedene u sljedećem dijelu članka kako biste pomogli svom djetetu ublažiti perfekcionizam.

Kako umanjiti nezdravi perfekcionizam kod djece?

Kad god pokušavamo promijeniti neko dječje ponašanje to zahtijeva da paralelno mijenjamo i svoja ponašanja. Odgoj podrazumijeva i samoodgoj. Upravo to ćete primijetiti i u smjernicama što učiniti kada kod svog djeteta primijetite nezdravi perfekcionizam:

Usmjerite se na proces, umjesto na rezultat

Umjesto pohvaljivanja izvrsne ocjene, pohvalite dijete što je marljivo učilo. Umjesto pohvaljivanja crteža, pohvalite odabir boja, vrijeme koje su uložili u crtanje, maštovitost… Bez obzira na to je li postignut željeni rezultat, pohvalite trud.

Ukažite djetetu na povezanost grešaka i napredovanja

Jeste li znali da je čips nastao tako što je netko greškom pretanko rezao krumpir za pomfrit? Iz grešaka mogu nastati odlične stvari koje su mnogima korisne, ili barem – ukusne. Ovim primjerom ili nekim primjerom iz vašeg i djetetovog života potaknite dijete na zaključivanje da su pogreške važan dio učenja i napredovanja.

Čitajte slikovnice koje slave neuspjeh

Naprimjer, Ježić je tužan jer nije pobijedio u igri, naklade Evenio. ili Dragi Bože, razgovarajmo o… Neuspjesi, naklada Verbum.

Za kraj najkraća, ali i najteža smjernica:

Budite dobar primjer

Obratite pozornost na to kako vi pričate o vlastitim greškama i neuspjesima. Gledate li ih kao priliku za rast ili očajavate? Djeca opažaju naša ponašanja i uče ih.

Uživajte u ovom procesu rasta vas i vašeg djeteta – oboje postajete bolje osobe. Hrabro!


Lea Čorić – Žena vrsna 
Foto: Artur AldyrkhanovUnsplash

Print Friendly, PDF & Email
Lea Čorić

Supruga brižnog i perspektivnog mladog Dalmatinca, majka jednog veselog dječaka. Psihologinja i licencirana FEMM edukatorica. Zaljubljenica u produktivnost i rast - u vrsnosti, darovanim talentima i svetosti po uzoru na Gospu, a po zagovoru omiljenog nebeskog zaštitnika, bl. Alojzija Stepinca.