„Smrt Gospodina, našega Boga ne bi smjela biti izvor srama za nas; radije, trebala bi biti naša najveća nada, naša najveća slava. Uzimajući na sebe smrt koju je pronašao u nama, on nam je najvjernije obećao dati takav život u njemu kakvoga mi sami ne možemo imati.“
Sv. Augustin
Ovi sveti muškarci i žene zauvijek su promijenjeni onime što su vidjeli na Veliki petak.
Dok su mnogi prisutni pri Isusovu razapinjanju bili dio svjetine koja ga je osudila na smrt, tamo je bilo nekoliko muškaraca i žena koji su bili temeljito promijenjeni nakon što su susreli trpećeg Krista.
Neki od njih su imenovani u evanđelju, a drugi su samo spomenuti u obliku napomene o onome što su učinili ili rekli taj dan. Razne tradicije nastavile su njihovu priču i objasnile kako su vodili svet život i sada ih se štuje kao „svece“.
Evo pet poznatih likova koji su prisustvovali Isusovoj muci postali Kristovi učenici nakon što su svjedočili njegovoj muci.
Sv. Veronika, žena koja je obrisala Isusovo lice i tako na poseban način sudjelovala u Isusovoj muci
Prema tradiciji ona je poznata kao žena koja je obrisala Isusovo lice dok su ga vodili prema Kalvariji. Različite legende objašnjavaju gdje je poslije išla i sve je smatraju svetom ženom. Ono što je sigurno je da je na poseban način sudjelovala u Isusovoj muci. Postoje i relikvije za koje se tvrdi da su Veronikin veo, koje imaju čudesnu Kristovu sliku na sebi (ime Veronika dolazi iz latinske/grčke fraze vera icon, što znači „prava slika“). Jedna od ovih relikvija čuva se u bazilici sv. Petra u Rimu i izložena je na petu korizmenu nedjelju. Njezin spomendan je 12. srpnja.
Sv. Šimun Cirenac, čovjek koji je Isusu pomogao nositi križ
Šimun Cirenac vjerojatno je najčešće spomenuti setac koji je svjedočio Isusovoj muci. Vjeruje se da je Šimun, u prvi mah nevoljni prolaznik, prisiljen pomoći Isusu nositi njegov teret, postao promijenjen čovjek nakon što je ponio drvo križa i pogledao u oči Isusa patnika. Malo se zna o tome što se dogodilo sa Šimunom nakon raspeća, ali tradicija kaže da su on i njegovi sinovi postali vjerni učenici. Ovo je zaključeno iz činjenice da Marko spominje sinove, Alexandra i Rufa, po imenu (Mk 15,21), što upućuje na to da su bili poznate ličnosti prve Crkve. Njegov spomendan je 1. prosinca.
Sv. Dizma, dobri razbojnik koji je svjedočio Isusovoj muci
Spomenut samo u Lukinom evanđelju, dobri razbojnik branio je Isusa na križu od ruganja drugog razbojnika. Isus je vidio vjeru i pokajanje u ovom razbojniku i smjelo izjavio: „Zaista ti kažem: danas ćeš biti sa mnom u raju!“ (Lk 23,43) Temeljeno na ovoj Isusovoj izjavi, prva Crkva prepoznala je da je on u nebu i samim time svetac. Neimenovan u evanđelju, u apokrifnim spisima dano mu je ime Dizma. Njegov spomendan slavi se 25. ožujka, koji se smatra tradicionalnim datumom raspeća.
Sv. Longin, satnik koji je probio Isusov bok
Nakon što je Isus izdahnuo na križu, satnik je probio njegov bok te su krv i voda potekle. Vjeruje se da je u tom trenutku satnik postao vjerni kršćanin. Spominje ga se u Markovu evanđelju kako govori: „Zaista, ovaj čovjek bijaše Sin Božji!“ (Mk 15,39) Njegovo ime nije spomenuto u Pismu, ali u kasnijim spisima dano mu je ime Longin. Razne legende opisuju njegov život, a neki vjeruju da je bio mučen po naredbi Poncija Pilata. Njegov spomendan je 15. ožujka.
Sv. Josip iz Arimateje, koji je ustupio Isusu grob
Imućni Izraelac koji je dao svoj novopripremljeni grob za Isusovo tijelo. Grob je postao mjesto Isusova uskrsnuća. U Ivanovu evanđelju zabilježeno je da je on „kriomice, u strahu od Židova – bio učenik Isusov“ (Iv 19,38). Neke tradicije tvrde da je putovao u Britaniju sa Svetim Gralom i da je osnovao samostan u Glastonburyju. Njegov spomendan slavi se 17. ožujka.
Philip Kosloski – Aleteia
Prevela: Katarina Zarinkijević
Foto: Jordan Cannella