
Održavanje. Sve što posjedujemo od materijalnih stvari, pogotovo ono što nam je najvrjednije, nastojimo održavati- domove, automobile, vrtove… Znamo točno kada treba promijeniti ulje u motoru ili orezati voćke u vrtu. A što je s obitelji? Imaju li one svoj plan održavanja i kako on uopće izgleda? Koliko često treba provesti „generalni servis“ svoga braka? Treba nam plan!
Donosimo prijedlog plana održavanje obiteljskih odnosa. Ako ga slijedite imat ćete dobru motivaciju i odrednicu za kvalitetno obnavljanje međusobnih veza.
Plan za svaki dan
- Molite se. Tražite od Boga da Vam pomogne biti onakvim roditeljima kakvima bi On htio da budete. Tražite Njegovu volju. Molite se zajedno kao obitelj i odredite vrijeme kada ste svi slobodni da možete sudjelovati u molitvi. Uvedite običaj blagoslivljanja svoje djece i molite nad njima.
- Mislite na druge. Zapitajte se što možete toga dana učiniti da Vašim bližnjima bude bolje. Kako možete pomoći svojoj djeci? Kako možete ugoditi svom suprugu ili svojoj supruzi?
- Iskažite osjećaje i naklonost. Pronađite sitne znakove pažnje koje možete uputiti svojim bližnjima. Uočite kada su Vaša djeca dobra i poslušna te ih pohvalite. Budite velikodušni kada dijelite poljupce, zagrljaje, komplimente, pa i telefonske pozive ili poruke. Sudjelujte u svakodnevici svoje djece- igrajte se s njima, pregledajte im domaće radove i nadgledajte kućanske zadatke. Pokažite im da se ponosite njima.
- Odvojite vrijeme za svoga supružnika. Razgovarajte o svemu novom što se događa, a niste stigli. Zajednički riješite probleme koji su pred vama ili one koji se tiču djece. Isplanirajte što vas čeka kroz sljedeće dane.
Tjedni plan
- Nedjeljom obavezno prisustvujte sv. misi. Idite na sv. misu zajedno, kao obitelj, obavezno nedjeljom. Ako je moguće, okupite se i otiđite i češće ako je moguće.
- Odvojite jedan dan tjedno za odmor s obitelji. To može biti vikendom, subotom ili nedjeljom, kada se ne radi. Organizirajte druženje i opuštanje s ostalim članovima obitelji.
- Organizirajte obiteljske sastanke. Sastanak bi trebao započeti zajedničkom molitvom i, ako okolnosti dopuštaju, kratkim čitanjem iz Biblije ili Katekizma. Ako imate običaj otpjevajte jedan od psalama i ne sramite se pred ostalima svjedočiti svoju vjeru i ljubav prema Kristu. Također, iskoristite obiteljsko okupljanje da biste potvrdili i učvrstili svoj obiteljski identitet i stavove. Raspravite ako postoje neke nedoumice i pitanja. Isplanirajte sljedeći tjedan.
Plan za svaki mjesec
- Vaš suprug ili Vaša supruga bi trebali izdvojiti jedan dan mjesečno nasamo sa svakim djetetom. To vrijeme iskoristite tako što ćete raditi ono što djeca vole. Obavezno razgovarajte dok ste zajedno!
- Otiđite na spoj sa svojim supružnikom/supružnicom. Ovisno o djetetovoj dobi i razvoju, a to znači da su za to emocionalno zreli, zamolite nekoga od bližnjih ili unajmite tetu čuvalicu da vam pričuva djecu dok ste vani. Ako imate mlađu djecu, ostavite ih na čuvanju kraće vrijeme dok ste vi u šetnji bliže domu.
Jednom u tri mjeseca
Razgovarajte o planovima koje ste dotada provodili. Funkcioniraju li dobro na dnevnoj i mjesečnoj bazi? Treba li što promijeniti ili nešto novo uvesti? Je li se pojavila potreba za rješavanjem nekih određenih potreba ili problema?
Jednom u šest mjeseci
Razgovarajte sa suprugom o roditeljstvu. Pitajte za savjet kako biti bolji roditelj i koje pogreške najčešće ponavljate. Budite zahvalni na savjetima i razmislite o njima. Razgovarajte o tome kako zajedničkim snagama možete biti bolji roditelji svojoj djeci i na čemu morate poraditi. Poslušajte savjete iskusnijih roditelja u koje imate povjerenje ili pročitajte knjigu o odgoju provjerenih katoličkih autora. Proučite savjete za bračne drugove ili upute kako osnažiti svoj brak.
Prema knjizi G. & L. Popcak, „Parenting with Grace“
Priredila: Livija Rogulj – Žena vrsna
Foto: Jessica Rockowitz – Unsplash