
To što ste mama kućanica ne znači da je s vašom karijerom gotovo. Ovi stručni savjeti žena koje su i same prošle povratak na posao pomoći će vama (i vašoj obitelji) da prebrodite to razdoblje.
Povratak na posao nakon što ste neko vrijeme bili kućanica iznimno je težak period za većinu žena, bilo da ste kod kuće proveli dvije ili dvanaest godina. To je teško čak i onim mamama koje su imale uspješne karijere, impresivne diplome ili vještine. Praznine u životopisu i prilagodba novom stilu života je ono što stvara poteškoće.
Naravno, tu su uobičajeni problemi s dječjim vrtićima i vječne boljke roditelja u ranom odnosu: tko će pokupiti djecu nakon škole, tko će ih voditi na razne treninge, tko će im pomoći u pisanju zadaće? Ipak, u većini slučajeva ti problemi mogu se uz pomoć okoline praktično riješiti i isplanirati.
No, što je s drugim pitanjima s kojima se suočavaju mame kućanice, počevši od toga kako uopće naći posao? Zatim, kako znati je li to pravi posao, onaj koji odgovara vama i vašoj obitelji? Kako se uklopiti u radnu sredinu iz koje ste bili odsutni godinama? Jednom riječju, kako to sve uopće izvesti?
Srećom, mnogo žena prošlo je taj put i mogu vam pomoći svojim znanjem. Taj proces vjerojatno neće proći glatko kako biste željeli, no nekoliko jednostavnih pravila (i smirenost) svakako mogu pomoći u dobivanju samopouzdanja i vještina pri povratku u poslovne vode. Uostalom, kada je ono što vrijedi bilo lagano? Povratak u radnu sredinu, težak ili ne, je prekrasna pustolovina koju vrijedi proći.
1. Osvježi svoj životopis
Jedna od najtežih stvari pri samoj pomisli na povratak na posao je vlastiti životopis. Jednom davno vaš životopis bio je prepun vrhunskih, impresivnih postignuća, no sada je tu samo ogromna praznina s postignućima koja nemaju veze s poslom zadnjih tko zna koliko godina. Nažalost, savršene kore za ledeni vjetar se ne broje. Kako uopće objasniti čime smo se bavili u razdoblju koje nedostaje u životopisu?
Kako biste skrenuli pozornost s rupa u vašem radnom iskustvu, stručnjakinja za karijere Nicole Williams savjetuje da životopis organizirate funkcionalno, a ne kronološki. Fokusirajte se na svoje vještine i postignuća umjesto na točne datume i vremenska razdoblja. Stvorite naslove kao npr. stručnjak za marketing, uspjeh u prodaji, ostvareni ciljevi te u skladu s time nabrojite svoja postignuća. Na taj način možete navesti svoje prethodno iskustvo vezano za karijeru, ali i ostale projekte kojima ste se bavili ili volontirali dok niste bili u radnom odnosu.
Rick Gills, autor portala Salary.com, kaže da žene koje su izašle iz poslovnog okruženja kako bi bile kućanice trebaju dobro razmisliti o svojim postignućima. Također savjetuje: „Dobro promislite o svemu što ste postigli dok ste brinuli o djeci i bili im podrška u njihovim školskim i izvanškolskim aktivnostima. Možda ste se i sami uključili u neku od tih aktivnosti, preuzevši inicijativu i vodstvo kada to nitko drugi nije napravio. Takvo nešto pokazuje da imate inicijativu i mentalitet preuzimanja odgovornosti, nešto što jako puno poslodavaca cijeni i traži.“
2. Budite svjesni svoje vrijednosti
Osim što biste trebali znati koliko vrijedite u smislu plaće koju zaslužujete, također je važno da znate koliko vrijedite kao žena i majka. Carla Barnhill, viši urednik u Sparkhouse Family iz Minneapolisa u SAD-u smatra da je jedna od velikih prednosti toga što ste zaposlena mama ta da pripadate ciljanim skupinama gotovo svega što se proizvodi, kupuje i prodaje na tržištu. „Vaša perspektiva i iskustvo koje ste stekli kao majka može biti ogromna prednost u poslovnom okruženju. Ne bojte se to istaknuti!“
3. Budite svjesni činjenice da ste povratnik–pripravnik
Iako je primamljivo razmišljati kako ćete se vratiti točno tamo gdje ste stali (na sličan posao i sličnu plaću), nije uvijek tako. Mame koje se vraćaju u poslovne vode možda će morati odustati od slike posla kojem se nadaju.
Kada se Susan Corvino odlučila ponovno zaposliti, razmišljala je o sebi kao o pripravniku u srednjim godinama, a ne kao o iskusnom stručnjaku u srednjim godinama. Na taj način su joj se otvorile mogućnosti koje inače ne bi uzela u obzir, a na sebe je gledala kao povratnika–pripravnika. U početku su to bili kratkoročni projekti za prijatelje da bi pomalo, preko sve dugoročnijih projekata, došla do stalnih pozicija na puno radno vrijeme.
Takvo napredovanje nije primamljivo niti brzo kako bismo željeli, no pruža nam mogućnosti kojima ćemo obogatiti svoj životopis te pomoću kojih ćemo shvatiti što zapravo želimo raditi. Stoga je dobro javiti prijateljima i bivšim suradnicima da smo otvoreni i za manje suradnje na projektima. To je dobar prvi korak u povratku na posao.
4. Održavajte poslovne kontakte
Na stranom tržištu rada postoje web stranice upravo za žene koje se iz pozicije kućanice žele vratiti na tržište rada. Na jednoj takvoj stranici, Apresgroup.com, navode kako nude inspirativan sadržaj i alate za uspješno savladavanje tog prijelaznog razdoblja. Također, nude niz ponajboljih savjetnika za karijeru i pristup širokom tržištu rada gdje se mogu naći poslovi na puno ili pola radnog vremena, kao i pozicije vezane samo za određeni projekt.
Suosnovačica stranice Apres, Jennifer Gefsky, došla je na ideju o tome kada se nakon pauze pokušala vratiti u radni odnos. S prethodnim iskustvom odvjetnika u Major League Baseball (prva bejzbol liga u SAD-u, op. prev.), shvatila je da joj se nude samo najniže pozicije te da mora krenuti ispočetka.
Između ostalog, cilj Aprèsa je pomoći ženama u održavanju poslovnih kontakata, čak i ako izađu iz tih profesija. To je, prema mišljenju Carle Barnhill, ključno za uspješan ponovni ulazak na tržište rada. Njen je savjet da ostanete u toku te da osluškujete što se događa u struci – tko su vodeći stručnjaci, ima li kakvih promjena u tehnologiji, trendovima i slično. Prema njenom vlastitom iskustvu, povratak na posao s punim radnim vremenom nakon što ste neko vrijeme bili kućanica, puno je lakši ako ste upućeni u zbivanja u struci.
5. Prilagodite svoja očekivanja
Kao što se može zaključiti, povratak na posao nije lagan i uključuje razne poteškoće. Carla Barnill preporuča kako da se pripremite za kaos kroz koji je i sama prošla: „Morala sam se odreći čiste kuće, većine kuhanih večera, volontiranja i toga da sam kod kuće kada dijete dođe iz škole. Pritom nisam u potpunosti bila spremna na to koliko će te, naizgled male promjene, utjecati na vlastiti osjećaj sposobnosti.“
S druge strane, dugogodišnja radijska djelatnica Melinda Schmidt smatra da treba imati pozitivan stav i ne biti usmjeren samo na negativne strane povratka na posao. Ona savjetuje da se fokusirate na dvije stvari: „Kako ćete svojim povratkom na posao doprinijeti domu i obitelji?“ i „S kojim se izazovima treba suočiti kada mama počne raditi, te na koji način ti izazovi mogu pomoći da se obitelj poveže na novi način?“
Kako bi se cijela obitelj privikla na predstojeće veće i manje promjene, Carla Barnhill savjetuje da prije povratka na posao svi zajedno razgovaraju o tome kako prilagoditi funkcioniranje kućanstva, od drugačije podjele kućanskih poslova do novih pravila npr. o provođenju vremena pred ekranom. Pritom naglašava da je važno razmisliti unaprijed i proces prilagodbe započeti na vrijeme.
Bez obzira koliko se pripremali za povratak na posao, imajte na umu da je to velika promjena za koju će vam trebati neko vrijeme da se priviknete. Ne budite strogi prema sebi i budite optimistični, čak i ako vam je sudoper pun prljavog suđa i nitko nije pokupio suhi veš. Iako možda godinama niste bili u radnom odnosu, zapamtite da se niste promijenili. I dalje imate mnogo za ponuditi, kako na poslu tako i kod kuće.
Caryn Rivadeneira – For Her
Prevela: dr.sc. Danijela Janjanin
Foto: Unsplash