Naučite djecu pravila sigurnog kupanja i plivanja na ljetovanju

Pravila sigurnog kupanja i plivanja

Većina djece jako voli more i kupanje. Vesele se danima unaprijed ako im najavite odlazak na ljetovanje. Vrlo je važno da roditelji budu svjesni potencijalnih rizika tijekom kupanja i da unaprijed pripreme i sebe i djecu na odgovorno ponašanje i nauče ih pravila sigurnog kupanja i plivanja.

Roditelji se trebaju brinuti o sigurnosti svoje djece baš kao što im žele omogućiti dobru zabavu. Vjerojatno neki od njih ne žele pokvariti zabavu uvođenjem pravila, no pravila stvaraju granice koje nam daju slobodu da budemo sigurni. Donosimo 10 najvažnijih savjeta o sigurnom ponašanju u vodi.

1. Kratki dogovor o sigurnosti.

Najvažnije od svega ostaloga jest da prije ulaska u vodu djeca pitaju roditelje za dopuštenje. Iskoristite priliku dok ih mažete kremom za sunčanje da im date još nekoliko uputa o sigurnosti: gdje smiju plivati ili skakati, na koji način smiju skakati i sve ostalo vezano za sigurnost na toj određenoj plaži. Pitajte djecu za njihovo mišljenje o tome što bi moglo biti opasno i kako to izbjeći. Mogu vas iznenaditi svojim dobrim zapažanjem. Također, budite jasni oko posljedica ako ne budu slijedili dogovorena pravila.

2. Dubina vode u odnosu na djetetovu visinu.

Provjerite je li obilježena dubina vode na mjestu gdje se kupate. Veća djeca znaju koliko su visoka i koja dubina prelazi njihovu visinu. Ovi podaci im pomažu razumjeti opasnost i kako pravilno postupiti. Ovisno o tome koliko je dijete visoko, toliko je dopušten ulazak u more. Upravo iz ovog razloga manja djeca ne bi smjela ići u jednako duboku vodu kao i starija.

3. Objasnite im kako se izmaknuti.

Postoji određena opasnost ako se vaše dijete nađe u blizini nekog drugog djeteta koje ne zna dobro plivati. Može se dogoditi da dijete koje samostalno jako dobro pliva, dođe u opasnost ako se za njega uhvati dijete koje je nesiguran plivač ili je prestrašeno da će se utopiti. Objasnite djeci da se u tom slučaju izmaknu jer iako sami mogu dobro plivati, nisu dovoljno jaki da podnesu još jedno dijete i održe se iznad razine vode. U tom je slučaju za njih najbolje uhvatiti zrak u plućima, zaroniti (ako znaju) i odmaknuti se. Obavezno moraju zvati u pomoć odraslu osobu.

4. Podsjetite djecu da podsjete vas.

Držite svoju djecu odgovornima. Oni znaju da ih roditelji moraju nadgledati cijelo vrijeme. Međutim, dogodi se da i roditeljima popusti pažnja. Recite im da ako primijete da vam je pažnja usmjerena na nešto drugo, obavezno privuku pozornost tako što će vas dozvati ili mahnuti vam. Ako ste zaokupirani s više djece, možete si postaviti alarm na mobitel koji će vas podsjećati da provjerite je li sve u redu s ostalima. Ako ste primijetili da previše često gledate mobitel ili da vam nepotrebno odvlači pozornost, pronađite neki drugi način da se podsjetite provjeriti svu djecu.

5. Odredite vrijeme pauze.

Odredite vrijeme koje ćete provesti u vodi, na primjer, 30 minuta. Djeca bi zasigurno plivala cijeli dan bez prestanka, ali odmor je potreban i to najviše roditeljima. Morate se odmoriti od stalne napetosti jer pažnja s vremenom popušta. Tijekom ovih pauza nastojte se što više opustiti. Također, pauze mogu biti i neplanske. Ako se iz bilo kojeg razloga morate udaljiti od djece, obavezno svi moraju izići iz vode i pričekati s kupanjem.

6. Ne povjeravajte djecu drugim ljudima.

Iako zvuči okrutno, ali ne povjeravajte svoju djecu drugim ljudima. Za njih ste zaduženi vi, njihovi roditelji. Ako se kupaju sami s bakom ili djedom, neka nose prsluke. Isto vrijedi ako idu na kupanje s rođacima. Sigurno je da rodbina neizmjerno voli vašu djecu i da vi volite svoju rodbinu, ali dobro razmislite prije nego što im povjerite djecu. Jeste li sigurni da mogu preuzeti odgovornost u slučaju da se nešto loše dogodi? Isto vrijedi za spasioce na plaži. Ne možete brigu prepustiti njima. Roditelji su prvi i odgovorni za svoju djecu.

7. Prsluci za spašavanje – da ili ne?

Prsluci za spašavanje nisu nimalo popularni i djeca ih odbijaju nositi. Međutim, ako se radi o mlađoj djeci neplivačima tada su prsluci vrlo praktična oprema s kojom se mogu neometano igrati i u vodi i na suhome. Ako čuvate veću skupinu djece, poželjno je da svi imaju prsluke. Bit će im manje neugodno ako su svi u istome. Imajte na umu da kolutovi i rukavice na napuhavanje kao i ostali rekviziti za plivanje nisu u potpunosti sigurni, pogotovo ako niste u blizini djece.

8. Objasnite im opasnost od utapanja.

Objasnite djeci kako izgleda ako se čovjek utapa. Voda je opasna, a i najvještiji se plivači mogu utopiti. Hitan se slučaj može dogoditi iznenada. Podsjetite djecu da se u vodi ne može disati, da se treba odmoriti od kupanja, da se u vodu prvo ulazi nogama ili da se ne igraju igre u kojima se mora zadržavati dah. Nemojte im samo narediti, objasnite im zašto je tako. Dobro je imati određeno strahopoštovanje prema vodi.

9. „Hej, gledaj ovo!“

Ovakvi su uzvici obično najava nekog opasnog ili ludog pothvata. Djeca na ovaj način objavljuju da se spremaju pomaknuti granice dopuštenog ili se jednostavno prave važni. U takvim im trenucima ponovite pravila ponašanja na kupanju. Je li to što rade zaista opasno ili žele biti glavni? Objasnite im da moraju znati donijeti ispravne odluke i da vas moraju obavijestiti ako smatraju da se događa bilo što opasno. Uvijek se mogu zabaviti bez da naprave neku glupost.

10. Ako vidiš nešto, reci!

Formirajte timove među djecom. Neka jedan drugoga čuvaju, rasporedite ih u parove i provjeravajte paze li jedan na drugoga i znaju li gdje su. Moraju znati da u slučaju opasnosti zovu odraslu osobu za pomoć. Jedni drugima su dodatna zaštita, a osim toga djeca imaju dobro razvijen instinkt. Također, naučite ih pravilo od 5 sekundi. Ako je jedno od njih ispod površine vode duže od 5 sekundi, moraju provjeriti je li sve u redu ili zvati po pomoć. Ako prepoznaju opasnost, moraju to reći!

Uvedete li ova pravila tijekom ljetovanja na moru ili kupanja u bazenu, bit ćete mnogo opušteniji. Budite uvijek na oprezu, ali ne zaboravite se zabaviti!


Livija Rogulj – Žena vrsna
Izvor: Her View From Home
Foto: Leo Rivas – Unsplash

Osim kupanjem ispunite svoje ljetovanje i drugim zabavnim aktivnostima i stvorite nezaboravne uspomene sa svojom djecom.

Livija Rogulj

Supruga i majka šestero djece, uživa u životu u prirodi i od prirode. Radosno uređuje životna blaga za Medju nama i istražuje jezična bogatstva. Zahvalna na Božjim talentima i milostima koje može prepoznati u svim životnim područjima.