Predstavljanje knjige 40 dana za život

knjige 40 dana za život

Pozvani smo biti vjerni i sveti!

„Jedan od temeljnih nutarnjih raspoloženja duše u molitvi jest poniznost. Tako Katekizam Katoličke Crkve govori o molitvi. Poniznost i vjera. Vjera da Onaj koji donosi žetvu jest Gospodin. Na nama je da sijemo. Evanđelje koje smo nedavno slušali govori o sijaču i sjemenu koje pada na tlo, samo četvrtina sjemenja donosi rod. Mi nismo pozvani biti uspješni. Mi smo pozvani biti vjerni i sveti.

don Damir Stojić

Predstavljanje knjige 40 dana za život, istoimene inicijative održano je u nedjelju 24. rujna u Zagrebu. Knjigu su napisali pokretači inicijative, amerikanci David Bereit i Shawn Carney, a za hrvatsko tržište pripremili članovi hrvatske inicijative na čelu s voditeljem, Antom Čaljkušićem. Predsjednik inicijative, Bereit, je rekao da su knjigu napisali kako bi pokazali što Bog radi da bi pomogao spasiti živote. Kako mijenja srca i mišljenja onih koji rade u industriji pobačaja te kako zatvara klinike koje vrše pobačaje diljem svijeta, a sve preko inicijative 40 dana za život. Predgovor knjizi napisala je Abby Johnson koja je bila ravnateljica klinike kada je inicijativa započela.

Predgovor knjige 40 dana za život

Između ostalog u predgovoru piše: Danas je gotovo sedam tisuća beba (a broj neprestano raste) živo zbog 40 dana za život. Zaposlenici klinika za pobačaje dali su otkaze jer više nisu željeli sudjelovati u pobačaju. Žene su pronašle iscjeljenje od prijašnjih pobačaja, a druge nikad nisu morale proživjeti tu bol jer su umjesto toga izabrale život. Molitelji su vidjeli stvarnost pobačaja na licima žena koje napuštaju klinike u boli. Vidjeli su radost i olakšanje na licima onih koje nikad nisu ušle unutra.

Moliti ispred klinika za pobačaje nije ugodno. Ne raduje me gledati žene kako izlaze iz klinika za pobačaje, s očajem na licima. Ali ipak idem. Idem, jer kad se mi pojavimo da činimo Božje djelo, i on se pojavi. I budite sigurni, spašavanje onih koji se spremaju ući unutra ili su već ušli u kliniku za pobačaje zaista jest Božje djelo.

Ni jedna molitva nije bez ploda

Ova nas knjiga potiče da je iskoristimo kao alat za molitvu i razlučivanje svoje uloge – da vidimo kako Bog može upravo nas iskoristiti za prestanak namjernih pobačaja u mjestu u kojem živimo. Molitelji u poglavljima u knjizi ustrajno i ponizno mole i na minus 40 i na plus 40, i onda kad im Bog daje vidjeti plodove njihove molitve, i onda kada su plodovi njima nevidljivi. Ali ni jedna molitva nije bez ploda.

Na predstavljanju knjige razgovarali smo s jednim od autora osvrta na knjigu, studentskim kapelanom u Zagrebu, don Damirom Stojićem.

Don Damire, ovaj je portal namijenjen prije svega ženama koje žele rast u vjeri, u vrsnosti, s Bogom. Što im poručiti? Zašto je važno da se uključe u molitvenu inicijativu i mole za nerođenu djecu, i za njihove roditelje koji ih ne žele?

Žena ima jako veliku ulogu u ovoj duhovnoj borbi i ima obvezu, dužnost, odgovornost u njoj sudjelovati. Ovoj se inicijativi predbacuje da je protiv žene i njezinih prava, međutim žene najviše u njoj sudjeluju, što pokazuje da to nije istina. Najženstvenija stvar koju žena može učiniti jest štititi život od njegova začeća, biti otvoren životu i dati život. Da majčina utroba ne bude najopasnije mjesto za dijete već da to bude jedno utočište, sigurno mjesto, a ne mjesto gdje se okončava djetetov život.

Susretao sam se sa ženama i studenticama prije ili poslije pobačaja, i reći ću vam, najčešće su one najmanje za to krive. Vrlo često im se pobačaj čini kao jedina opcija, jedina mogućnost jer su ostale bez ikakve podrške, a često se na njih vrši i ogroman pritisak da to učine. Žena je zato pozvana svjedočiti kako je lijepo imati život u sebi, biti trudna i roditi život. Muškarčeva je uloga također nezamjenjiva. Njemu se pak često oduzima pravo da stane u zaštitu svog djeteta ili se sam toga prava odrekne. Muškarci, budite hrabri i ne bojte se života! Vi ste, poput sv. Josipa, pozvani biti uz majku svog djeteta i štititi nerođeni život vašeg djeteta.

Na predstavljanju knjige imali smo priliku vidjeti i dva spašena djeteta, plod molitve i konkretne pomoći molitelja i inicijative. No što u situaciji kada nam se čini da naša molitva nema ploda? Da je sve što dobivamo kao odgovor napad društva pa i naših najbližih, a ne vidimo kako molitva utječe na one koji su je potrebni?

Molitva najprije mijenja naša srca, istaknuo sam to i ovdje na predstavljanju. Mijenja se naš stav prema onima za koje molimo. U naša srca ulazi ljubav, ljubav koju Bog ima prema tim ljudima i koju želi da im mi posredujemo.

Jedan od temeljnih nutarnjih raspoloženja duše u molitvi jest poniznost. Tako Katekizam Katoličke Crkve govori o molitvi. Poniznost i vjera. Vjera da Onaj koji donosi žetvu jest Gospodin. Na nama je da sijemo. Evanđelje koje smo nedavno slušali govori o sijaču i sjemenu koje pada na tlo, samo četvrtina sjemenja donosi rod. Mi nismo pozvani biti uspješni. Mi smo pozvani biti vjerni i sveti.
Kad dođem jednog dana u Nebo, daj Bože da ondje dođem, neće me Gospodin pitati zašto nisam bio uspješan i spasio više života. Pitat će me jesam li bio vjeran i svet. I pitat će me što sam htio svojim nastojanjem, koje su bile nakane moga srca.

David je, piše Druga knjiga o Samuelu htio sagraditi hram. I nije uspio. Jahve mu preko proroka Natana poručuje – dobro si htio, ali ne može. Ti nećeš graditi kuću u kojoj prebivam.

I to bih želio, da kad dođem pred Boga da mi kaže – dobro si htio! Nisi uspio, ali dobro si htio, a to mi je najvažnije. I to molitelj mora znati, da kad moli da dobro želi onome za koga moli. A koji će biti plodovi, Bog će odlučiti, On će rasporediti. To je ta Božja ekonomija. Mi nemamo nikakvo pravo na plodove. Ako nam ih Bog daje vidjeti, to je velika milost. Ali bez obzira na njihovu vidljivost ili nevidljivost, mi moramo ustrajati, ostati vjerni u molitvi.

40 dana za život, molitvena inicijativa za nerođene počinje u srijedu 27. rujna, a njezina je tema predbračna i bračna čistoća, svetost ljudske spolnosti. Jesensko molitveno bdijenje događat će se u 28 hrvatskih gradova! Uključite se! Od početka inicijative, 2007. godine, u svijetu je spašeno 13 tisuća 305 dječjih života.


Diana Tikvić – Žena vrsna
Foto: Diana Tikvić

Print Friendly, PDF & Email