
Povodom nedavnog prvog rođendana Zaklade sveti Dominik Savio čije je djelovanje započelo na sam blagdan sv.Dominika Savia, 6. svibnja, razgovarali smo s upraviteljicom Zaklade, Brankom Škugor Vlahović.
Kada je osnovana Zaklada sv. Dominik Savio i s kojim ciljem?
Zaklada je osnovana 6. svibnja 2018. na sam spomendan sv. Dominika Savija u svrhu pomaganja djeci bez roditelja, djeci samohranih roditelja, djeci iz mnogobrojnih obitelji, mladima koji nakon punoljetnosti napuštaju Caritasov ili druge udomiteljske ustanove te redovitim studentima slabijeg imovinskog stanja. Istovremeno zaklada ima za cilj i promicanje duhovnosti svetog Dominika Savia.
Ideja o stvaranju Zaklade začeta je na hodočašću kroz Italiju, „Stopama talijanskih svetaca”, u rano proljeće 2017., gdje smo pohodili Torino te baziliku Marije Pomoćnice, u kojoj se nalazi grob sv. Dominika Savija i njegovog učitelja sv.Ivana don Bosca.
Toj ideji prethodila je jedna spontana akcija pružanja pomoći jednom mladiću u Vukovaru u adventu 2016. godine. Bio je bez roditelja, a želio je završiti školu za kuhara. Trebao je sredstva za plaćanje školarine. U tom kratkom vremenu, uz Božju pomoć, prikupili smo trostruko veći iznos. Mladić je uspješno završio školovanje i zaposlio se. Još više od materijalne pomoći dotaknula ga je ljubav i molitva koju je doživio od nepoznatih ljudi. U Zakladi želimo upravo to ostvariti i njegovati; ne samo materijalnu pomoć nego i dimenziju bratoljublja. POMAŽUĆI DRUGIMA ČINIMO DOBRO I SEBI!
Tako je uz Dominika Savia, nekoliko prijatelja laika i mladog svećenika utemeljena zaklada za pomoć djeci i mladima koja osim toga ima cilj pričati i svjedočiti o kratkom, a tako velikom životu tog malog sveca, diva Duhom, kako ga je nazvao Papa Pio XI.
Možete li nam reći nešto više o ulozi Zaklade u promicanju duhovnosti sv. Dominika Savia?
Dominik Savio jedan je od najmlađih svetaca Katoličke Crkve koji nije bio mučenik. Bio je najdraži učenik svetog Ivana Bosca. Rodio se 2. travnja 1842. u selu Riva di Chieri, u sjevernoj Italiji. Već od svoje pete godine gorljivi je ministrant, a u sedmoj godini primio je prvu svetu pričest. Na dan svete pričesti stvorio je odluke kojih se držao cijeli život:
- Ispovijedat ću se često i ići na pričest svaki put kad mi ispovjednik dopusti
- Slavit ću svečano blagdane
- Moji će prijatelji biti Isus i Marija
- Radije umrijeti, nego sagriješiti
Vjerovao je da ako ne postane svet, neće postići ništa. Kada je jednom zgodom don Bosco slavio imendan, rekao je u šali svim dječacima: „Sutra ćete mi prirediti slavlje i ja vam zahvaljujem. Htio bih vam podariti nešto što i sami najviše želite. Stoga će svatko od vas dobiti papirić na kojem će napisati ono što želi.“ Čitajući papiriće, don Bosco je nailazio na ozbiljne i hirovite želje.
Dominikova želja
Na Dominikovu papiriću don Bosco je pročitao samo pet riječi: „Pomozite mi da postanem svet.“ Don Bosco je ozbiljno shvatio sve želje, a posebno njegovu.
Pozvao ga je i rekao mu: „Kad tvoja mama pravi tortu, potreban joj je recept u kojem su zapisani razni sastojci. Za svetost je također potreban recept i to je ono što ti želim pokloniti. U recept ulaze tri sastojka koja valja promiješati:
- Radost – sve ono što te uzrujava i što ti oduzima mir, nije od Gospodina. Odagnaj to od sebe.
- Tvoje školske dužnosti i molitva – u školi budi pažljiv, marljivo piši zadaće i rado moli kad je vrijeme molitve.
- Dobročinstvo – pomozi svojim vršnjacima kada trebaju pomoć, pa i onda kada to od tebe zahtijeva trud i kad ti je teško.
To je recept kako se postaje svet.”
Pogoršano zdravlje
Dominik se vraća u roditeljski dom 1. ožujka 1857. po savjetu don Bosca, koji je bio zabrinut za njegovo naglo pogoršano zdravlje. Njegovi su ga roditelji njegovali s puno ljubavi. Liječnik je ustanovio upalu pluća. Koristilo se tada uobičajeno sredstvo – puštanje krvi iz vene. Deset puta je liječnički nožić zarezao u slabašno Dominikovo tijelo. Umro je 9. ožujka 1857. svetom smrću u petnaestoj godini govoreći: „Kako lijepe stvari vidim.“
Promatrajući tužnu majku, počeo ju je hrabriti govoreći: „Mama, nemoj plakati, ja idem u raj.” Dominik Savio proglašen je blaženim 5. ožujka 1950. godine, a svetim 12. lipnja 1954. godine. Za proglašenje blaženim izabrano je ozdravljenje jednoga mladića i jedne djevojke po njegovoj molitvi i zagovoru, a za proglašenje svetim ozdravljenje dviju majki. Crkva njegov spomendan slavi 6. svibnja.
Zaštitnik je ministranata, djece, prvopričesnika i mladih, dječačkih zborova, nepravedno optuženih. Također, zaštitnik je žena koje očekuju djecu, žena koje ne mogu imati djecu, rodilja, te djece u rađanju. (Preuzeto iz knjige „Rođen za nebo – sv. Dominik Savio”)
Kako je sv. Dominik Savio zaštitnik djece i mladih, Zakladu smo definitivno odlučili nazvati njegovim imenom. I sam sv. Dominik, kao dijete i mladić, rado je pomagao svojim vršnjacima i drugoj djeci. I mi smo pozvani pomagati, a uz materijalnu pomoć želimo također približiti i oživjeti život i djelo sv. Dominika, prenijeti njegove ideale i vrijednosti za koje se borio i izgarao, ponuditi ga za primjer u nasljedovanju, kao uzor mladima danas, kada su mnoge vrijednosti izgubljene, posebno vrijednosti poslušnosti, skromnosti, pomaganja, života u istini i pravednosti, izgaranja za ideale u koje vjerujemo.
Po čemu se vaša zaklada razlikuje od brojnih humanitarnih udruga i zaklada koje danas djeluju?
Zaklada sv. Dominik Savio nema za cilj pružiti samo materijalnu pomoć nego nekad još snažnije i jače pružiti duhovnu podršku i pomoć. Ljubav uključuje brigu i skrb za svako dijete, za svakoga mladića i djevojku. To je bio i ideal sv. Dominika Savija. „TO JE RECEPT KAKO SE POSTAJE SVET.“
Zaklada ima cilj osim materijalne pomoći, pružiti duhovno pratiteljstvo, ponuditi se kao druga obitelj svojim stipendistima na koju uvijek mogu računati ne samo materijalno, već kroz podršku, duhovni razgovor, zajedničku molitvu, ohrabrenje, sigurnost da uza sve životne izazove i nedaće postoji Dobro koje je jače od svake nesigurnosti, straha, malodušnosti, nevjere.
Što smatrate o ulozi vjernika laika u današnjem vremenu?
U Zakladi smo osjetili potrebu da danas u svijetu kao katolici laici trebamo konkretno djelovati i pomoći onima kojima je pomoć najpotrebnija. Danas laici imaju veliku odgovornost, široko polje djelovanja i ulogu u svijetu, posebno u svjetlu nove evangelizacije na koju nas je sve skupa pozvao sveti Ivan Pavao II.
Pozvani smo svi zajedno osvijestiti da se trebamo otrgnuti kulturi egoizma, kulturi užitka, sebeljublja, ugode i okrenuti se prema drugom, postati osjetljiv na potrebu i patnju bližnjeg, mladih koji možda u današnjem vremenu nemaju dovoljno podrške, svjetla za budućnost, posebno u našoj domovini. Kao laici trebamo izići u svijet i poput zraka sunca, nošeni molitvom, pronositi novu nadu, svjetlo, osmijeh, dobru volju tamo gdje toga nema. Budimo prepoznati po našim djelima!
Koji su planovi Zaklade i koliko djece pomažete?
Plan zaklade u ovoj godini je objava novog natječaja na jesen gdje želimo pomagati novim stipendistima. Želja zaklade je materijalno pomagati i duhovno pratiti djecu i mlade do kraja njihovog školovanja, naravno ukoliko nam prikupljena sredstva to budu omogućavala. Također, plan je daljnja duhovna izgradnja članova Zaklade kao i organizacija budućih susreta zakladnika, podupiratelja i mladih koje Zaklada pomaže.
Istovremeno moramo još dosta raditi na prepoznavanju identiteta Zaklade, grijati mnoga srca da prepoznaju vrijednost, da nam se priključe u radu Zaklade jer ona je Božje djelo i djelo svih nas koji želimo raditi za Dobro.
U ovoj godini pomažemo četvero djece. Imali smo sredstva za pomaganje većeg broja djece, no nije bilo dovoljno prijava mladih prema zahtjevima koje je zaklada navela u svojoj svrsi, dakle onih najugroženijih.
Kako ste proslavili prvi rođendan Zaklade?
Proslavili smo na najljepši način, među mladima, u maloj, ali Svetim Duhom plamtećoj crkvi sv. Stjepana prvomučenika u Botincu s vlč. Berdikom i zajednicom gorućih srca „Nanovo rođeni“, uz simpatizere, podupiratelje Zaklade.
Kako je moguće priključiti se Zakladi?
Ukoliko netko želi podržati rad Zaklade sv. Dominik Savio i biti podupiratelj te tako postati nečija svjetiljka za život, to može učiniti na nekoliko načina. Prije svega pomoći može svojom molitvom za rad Zaklade i za sve one kojima je pomoć potrebna. Nadalje, možete pomoći svojim materijalnim prilogom, bilo godišnjom članarinom ili prilogom prema svojim mogućnostima. Onaj tko želi postati podupirateljem Zaklade, to može postati uplatom godišnje članarine, a moguće je uplaćivati i druge iznose u obliku donacija kao potporu radu Zaklade.
Također, u Zakladi možete nabaviti knjigu o životu sv. Dominika Savija, pod naslovom „Rođen za nebo – sv. Dominik Savio” te molitvenik na čast sv. Dominiku, čijom kupnjom pomažete rad Zaklade.
No prije svega vjerujemo isključivo i prepuštamo se Božjoj providnosti da dobri Gospodin ono što je započeo po nama, nastavlja i dalje dovršava. Dopustimo svi zajedno biti olovke u njegovoj ruci kojom on želi pisati najljepša pisma ljubavi djeci i mladima koji su možda danas bez nade i ne vide svjetlo koje za njih postoji.
Lea Potočar – Žena vrsna
Foto: Zaklada sveti Dominik Savio