Prehrambene navike tijekom trudnoće

Prehrambene navike

Kada ste trudni, jedete za dvoje, a to znači da se prehrambene navike mijenjaju. Pazite da promjena bude zdrava. Evo 10 razloga zašto će se vaše navike tijekom trudnoće promijeniti:

Nutricionističke potrebe i funkcija crijeva se mijenjaju

Vašem tijelu potrebno je više hranjivih tvari koje hrane vašu bebu.

Želje tijela se mijenjaju

Sjetite se da morate uskladiti sve svoje želje s pravilnom prehranom.

Veličine porcija se mijenjaju

Jedenje laganijih, manjih porcija sporije i češće jedna je od navika jedenja tijekom trudnoće koja će najviše goditi vašim želučanim smetnjama. Doći će dani kada ćete jesti poput dvogodišnjaka, grickajući nešto čitav dan. S druge strane, ponekad ćete se pomiriti s osjećajem stalnog gladovanja, iako ćete čitav dan nešto jesti.

Broj kalorija se mijenja

Morat ćete unositi 300-500 kalorija više dnevno kako biste osigurali i sebi i djetetu dovoljno hranjivih tvari.

Prehrambene navike tijekom trudnoće moraju uključivati unos određenih nutrijenata

Vašem tijelu u trudnoći potrebni su određeni nutrijenti: proteini, ugljikohidrati, masti, vitamini, minerali (većinom kalcij i željezo) i voda. Održavanjem ravnoteže hranjivih tvari tijekom trudnoće podrazumijeva ispravan odnos tih tvari: 15% kalorija mora dolaziti od proteina, 50-60% od ugljikohidrata i 20-30% od masti, i tome pridodajte dnevnu preporučenu dozu (RDA) vitamina i minerala.

Potrebe za mastima se mijenjaju

Vaše navike jedenja tijekom trudnoće moraju uključivati masti. Osim što su vrijedan izvor energije (zvane esencijalne masne kiseline), određene masti su nužne kao građevne tvari vitalnih organa, posebice mozga i živčanog sustava. Međutim, nisu sve masti jednako vrijedne. Najhranjivije su one iz ribe, orašastih plodova, avokada i svih biljnih ulja. Manje zdrave, iako potrebne masti, nalaze se u mliječnim proizvodima. Najmanje zdrave i najmanje potrebne masti su one koje se nalaze u mesu.

Potreba za kolesterolom se mijenja

 Vaše tijelo u trudnoći i beba u razvoju trebaju dodatan kolesterol. Maleni mozak koji se razvija treba kolesterol. Kolesterol je također građevna tvar trudničkih hormona. Oni ionako stvaraju i metaboliziraju kolesterol, stoga je normalno što se razina kolesterola u trudnoći povećava.

Vaši proteini se mijenjaju

Proteini su građevni elementi majčinog i bebinog tijela. Tkiva i organi bebe rastu gomilanjem milijuna proteina jedan povrh drugog sve dok svaki organ ne dosegne potpun razvoj. Vaše prehrambene navike tijekom trudnoće moraju uključivati proteine. Pokušajte jednu od ovih kombinacija jela kako biste unijeli kompletne proteine:

  • sendvič od sira (cjelovito zrnje i mlijeko)
  • zobene pahuljice i mlijeko (žitarice i mlijeko)
  • tjestenina od cjelovitog zrnja pšenice i sir (cjelovito zrnje i mlijeko)
  • sendvič od kikiriki maslaca (cjelovito zrnje i mahunarke)
  • granola (zobene pahuljice pečene s medom) i jogurt (zrnje i mlijeko)
  • juha od graha ili leće s krekerima od cjelovitog zrnja pšenice ili riže (mahunarke i cjelovito zrnje)
  • puding od riže (zrnje i mlijeko)
  • grah i riža (mahunarke i zrnje)
  • tjestenina s umakom od mesa (zrnje i meso)
  • brokula u umaku od sira (zrnje i mlijeko s malo pomiješanih biljnih proteina)

Potreba za ugljikohidratima se mijenja

Najbolji izvor složenih ugljikohidrata su: tjestenina, krumpir, žitarice, mahunarke, maslac od orašastih plodova i sjemenki. Složeni ugljikohidrati razgrađuju se dulje vrijeme, a s fruktozom i laktozom omogućuju sporiji i ravnomjeran dotok energije što daje dulji osjećaj sitosti. Rezultat toga je ravnomjerna razina šećera u krvi i bolji osjećaj cijelog organizma.

Potreba za željezom se mijenja

Željezo je neophodno jer stvara dodatnu krv koja je potrebna u prehranjivanju bebe, a stvara i milijune krvnih stanica koje beba treba. Nedostatak željeza (anemija) ili „umorna krv“ majku čini umornom. Za vrijeme trudnoće, prehrana mora uključivati dvostruku količinu željeza u odnosu na onu koja je inače potrebna. To znači da dnevni unos mora sadržavati najmanje 60 miligrama elementarnog željeza, odnosno i više, ako je prisutna anemija ili ako majka nosi blizance. Gotovo je nemoguće konzumirati dovoljnu količinu željeza za vrijeme trudnoće bez da se unese previše kalorija. Ako vam željezo nadražuje već nadražen želudac, pitajte liječnika možete li sigurno odgoditi dodatno uzimanje nadomjestka željeza sve dok vam ne prođu jutarnje mučnine. Ionako je najveća potreba za željezom u drugoj polovici trudnoće.


Ask dr. Sears
Prevela: Nives Horvat
Foto: Pexels

Print Friendly, PDF & Email
Žena Vrsna

Žena vrsna je dragocjena, ali jednostavna - baš kao biserje. Njen sjaj se povećava dok je milosrđe Božje oblikuje u sigurnoj školjci Njegova Presvetog srca. Nije savršena kao Otac, ali svakim danom tome teži. Žena vrsna si ti, ljubljena kćeri Božja, dok nastojiš biti i Marta i Marija u jednoj osobi. Da, čak i onda kada se osjećaš nesposobno, nevrijedno i slabo. Presveta Djevica, jedina vrsna, uvijek ima ispruženu ruku da te povede sa sobom. Hajdemo zajedno, s Marijom do Isusa!