
Moje znanje o filmu je ograničeno. Daleko sam od filmskog kritičara, pa i od prosječnog komentatora koji improvizirajući nabacuje svoje viđenje nekog filmskog uratka.
Međutim, znam ponešto o Novom zavjetu i znam što volim u filmu te mogu reći da je film Apostol Pavao na mene ostavio izuzetno snažan dojam. Zahvaljujući njemu, prvi put sam postao svjestan nečega što mi je trebalo biti očigledno – nečega u Bibliji što, na prvi pogled, nije uočljivo.
Apostol Pavao i apostol Luka – Odani prijatelji
Film mi je pomogao da sagledam ogroman značaj Pavlovog prijateljstva s Lukom – ne samo za apostole i ne samo u njihovoj generaciji već i u Božjem providonosnom planu za kršćansku Crkvu.
Njihov odnos je poseban. On je prvo suptilno naznačen u 16. poglavlju Djela apostolskih u Novom zavjetu. Luka, autor Djela apostolskih, u svom pripovijedanju jednostavno počinje koristiti zamjenicu mi jer sada putuje u Pavlovom društvu. Ovo je suptilna, ali u svojoj suptilnosti divna i jasna naznaka početka prijateljstva.
Pavao, s druge strane, često spominje Luku. Možda najraniji spomen, kronološki gledano, jest onaj u Pavlovoj poslanici Filemonu koja završava spominjanjem Luke među Pavlovim suradnicima. U poslanici Kološanima Pavao ide korak dalje spominjući Luku kao ljubljenog liječnika. U drugoj Pavlovoj poslanici Timoteju, nakon što je imenovao sve one koji su ga napustili, bolno govori: „Luka je jedini sa mnom.” (2 Tim 4,11)
Zaista, jedini Luka…
Pavlov odnos s Lukom bijaše jedinstven. Obraća se Timoteju i Titu kao sinovima, svojoj djeci (1 Tim 1,18; Tit 1,4), a Luku naziva ljubljenim i odanim prijateljem. On je druga polovica u riječi mi. Samo on ostaje s Pavlom.
Pokretačka sila koja je dala zamaha rastu Crkve
Njih dvojica zajedno postigoše što nijednom čovjeku samom ne bi uspjelo. Luka je napisao dvije najopsežnije knjige Novog zavjeta – treće evanđelje te povijest novorođene Crkve – Djela apostolska. Pavao je napisao više knjiga Novoga zavjeta nego itko drugi – trineast ili četrnaest, ovisno o tome kako brojite.
Lukino evanđelje sadrži 19 482 riječi, a Djela 18 451 riječ, što ukupno iznosi 37 933 riječi. Pavlovih trinaest poslanica ukupno sadrže 32 407 riječi (ako dodate onu Hebrejima, taj broj se penje na 37 460).
Stoga Pavao i Luka zajedno napisaše najmanje 70 340 riječi od ukupno 138 020 riječi Novog zavjeta. Zajedno su napisali više od pola knjige za koju Crkva kaže da je nastala po nadahnuću Božjem.
Ne treba nikad sumnjati da je odnos Pavla i Luke bio onaj pravih suradnika. Njih dvojica su putovali zajedno i utjecali jedan na drugoga. Još od vremena prvih crkvenih otaca čitatelji su se referirali na Lukino evanđelje nazivajući ga „Pavlovim” jer njegov sadržaj tako savršeno izlaže teologiju koju nalazimo u poslanicama. Prijateljstvo Luke i Pavla bijaše pokretačka sila koja je dala zamaha rastu Crkve u njenim početcima. I to bijaše Božji providonosni plan za njihovo zbližavanje. Kao što i film jasno daje na znanje, njihovi životi su se od tog trenutka promijenili.
Snaga prijateljstva po Božjem planu
A tako i tvoj, kao i moj život. Jer Pavao i Luka su zajedno postigli što nikad ne bi mogli postići svaki za sebe. To je snaga prijateljstva po Božjem planu. Zato je Isus svoje učenike nazvao prijateljima (Iv 15,15). Iz istog razloga su prvi kršćani koristili izraz prijatelji kao sinonim za Crkvu (3 Iv 1,15).
Prijateljstvo je sinonim za spasenje. Pavao je to znao. Luka je to znao. Njihovo prijateljstvo je bilo Božja milost koja im je omogućila da zajedno stvaraju čuda. To je toliko očito. Ipak, nikad to nisam uvidio tako jasno dok nisam pogledao film Apostol Pavao.
Zamislite koja sve apostolska čuda Bog planira ostvariti preko vaših i mojih prijateljstava?
Scott Hahn – Ncregister
Prevela: KV
Foto: Screenshot