Prvi susret – ples majke i djeteta

prvi podoj

Porod: Zlatni sat

„Dijete nam se rodilo!“ Kada se dogodi taj željno iščekivani, radosni trenutak, ne treba brzati s uobičajenim postupcima, poput kupanja, vaganja ili oblačenja djeteta, nego predlažem da prepustite svom djetetu, ukoliko je zdravo, da odredi brzinu i redoslijed daljnjih zbivanja, te da uživate u tim prvim čudesnim trenucima.

Naime, poput ostalih sisavaca, novorođena djeca su osposobljena da potpuno samostalno pronađu izvor spasonosne hrane iz majčine dojke. Oni instinktivno, nakon početnog odmora od 20-ak minuta, tijekom kojeg proučavaju i pamte majčino lice, kreću u potragu ˝za tekućim zlatom˝. Naizgled bespomoćna i slabašna novorođenčad, koriste sva svoja čula i nevjerojatno snažno tijelo (zašto mislite da su mjesecima ˝trenirali boks˝ u maternici?) da dopužu i postave se na majčinu dojku.

Nakon početnog odmora, novorođenčad se najprije krenu nožicama odguravati prema dojci. Pri tome pritišću donji dio trbuha, što izaziva stezanje maternice i smanjuje gubitak krvi nakon poroda. Zatim ručicama počinju tražiti dojku, dodirujući majčinu kožu, što pokreće lučenje hormona oksitocina, važnog za dojenje i stvaranje osjećaja privrženosti između majke i djeteta. Istovremeno, novorođenčad se počnu oblizivati i plaziti svoj mali jezik, a sve da bi se što bolje pripremili za iščekivani prvi obrok. Kada dođu do prsne kosti, znaju malo zateturati dok se ne odluče na koju će stranu krenuti pa onda s jasnim ciljem na vidiku (sada znate zašto areola potamni tijekom trudnoće!) krenu prema spasonosnom izvoru zadovoljstva.

Kada konačno stignu do dojke, postave se na dojku i zadovoljno sišu; doduše, u pravilu je potrebno nekoliko pokušaja dok dijete ne uhvati dojku kako treba, ali ako se pri tom ne ometa, rezultat ne izostane! Nakon prvog podoja, majka i dijete zadovoljno zaspu.

Ovaj prekrasan ples majke i djeteta traje otprilike sat vremena i upravo zato je jedan od kriterija za dobivanje titule „Rodilište-prijatelj djeteta“ da se dijete odmah po porodu golo postavi majci na gola majčina prsa te ostavi tako neometano barem sat vremena, odnosno dok dijete ne “odradi“ svoj prvi obrok. Uočeno je da se, ukoliko je dijete ometano, npr. makne se od majke pa joj se vrati, ponaša dezorijentirano i smušeno, a ukoliko je majka primila lijekove protiv bolova tijekom poroda, dijete zna biti pospano pa je potrebno puno duže da pronađe dojku.

Ovaj instinkt puzanje prema dojci i traženje dojke je prisutan kod djeteta kroz prvih šest tjedana pa, ako iz bilo kojeg razloga niste u mogućnosti to ostvariti u rađaonici, ne brinite, možete to nadoknaditi i poslije. Maženja nikad dovoljno. Inače, mnoge majke daju prednost tom tzv. „biološkom položaju“ za hranjenje djeteta, gdje dijete leži potrbuške na majci koja poluuspravno leži na leđima, jer se često djeca u tom položaju najbolje snalaze na dojci. Važno je samo voditi računa o tome da je djetetu nosić slobodan, iako u pravilu zdrava donošena djeca sama drže nos slobodnim, i da dijete vratite u krevetić ako Vam se prispava.

Toliko za sada. Uživajte u svom čudesnom malenom stvorenju i pustite ga da što dulje uživa u udobnosti i toplini svog novog doma-vašeg prekrasnog tijela!


Doc. dr. sc. Irena Zakarija Grković – Žena Vrsna

Foto: Žena vrsna/ privatna arhiva

Print Friendly, PDF & Email
dr. Irena Zakarija-Grković

Dr. sc. Irena Zakarija-Grković, spec. ob. med. je međunarodno certificirana savjetnica za dojenje (IBCLC) i predsjednica Hrvatske udruge IBCLC savjetnica za dojenje (HUSD). Specijalistica obiteljske medicine postala je u Melbourne-u, Australia, gdje je stekla dvanaestogodišnje kliničko iskustvo. U Australiji je postala i Međunarodno certificirana savjetnica za dojenje. Područja znanstvenog, nastavnog i stručnog interesa dr. Zakarije-Grković su dojenje i zaštita majki i djece, medicina utemeljena na dokazima i edukacija iz temeljnih kliničkih i komunikacijskih vještina a iz ovih područja objavila je brojne znanstvene članke. Član je osnivač Nacionalnog povjerenstva za zaštitu i promicanje dojenja pri Ministarstvu zdravlja te edukatorica u UNICEFovom programu ˝Rodilište - prijatelj djece˝.