Gotovo 1/3 žena će svoje djetešce na svijet donijeti carskim rezom, stoga je vrlo važno znati dobre i loše strane zahvata. Postoji mnogo toga što novopečena majka može napraviti kako bi potpomogla procesu oporavka nakon carskog reza.
1. Uzimajte probiotike i jedite fermentiranu hranu
Antibiotici koje majka prima za vrijeme operacije mogu utjecati na zdrave bakterije u crijevima. Zbog toga bi majka koja je prošla carski rez trebala upitati liječnika za savjet u vezi probiotika kako bi tijelo dobilo pomoć pri obnavljanju zdrave crijevne flore. To može poboljšati imunitet pa čak i spriječiti proljev. Fermentirana hrana može imati sličan koristan učinak.
2. Iziđite u šetnju
Nakon što Vam liječnik dozvoli da možete početi vježbati, iziđite u kratke šetnje od pola sata. Hodanje može ukloniti nadutost, poboljšati cirkulaciju, smanjiti rizik od ugrušaka krvi, ojačati rad crijeva te pomoći tijelu tijekom oporavka. U slučajevima bržeg oporavka, majkama se može predložiti odlazak u kraće šetnje čim se vrate iz bolnice.
3. Izbjegavajte hranu koja djeluje na upalne procese u tijelu
Prehrana je za novopečene majke vrlo važna. Ograničite unos hrane koja djeluje na upalne procese u tijelu poput crvenog mesa, bijelog kruha te pržene hrane. Pokušajte s hranom koja je protuupalnog učinka kao što su bobice, kelj, brokula, orašasti plodovi te sjemenke. Hrana koja sadrži aminokiseline, poput piletine te lososa, također može pomoći u oporavku tkiva.
4. Ako je potrebno, uzmite lijek protiv bolova
Majka može osjećati bol čak i dva tjedna nakon carskog reza. Liječnici će vjerojatno propisati neki protuupalni lijek, poput ibuprofena, koji ćete smjeti popiti najviše četiri puta na dan tijekom dva tjedna. Savjetujte se s liječnikom o lijekovima, posebno ako Vam budu trebali nešto jači lijekovi uslijed ove specifične boli.
5. Odmarajte se što više
Odmor je važan nakon svake ozbiljne operacije, a carski rez nije iznimka. Naravno, nije lako naspavati se kada u kući imate novorođenče. U idealnim uvjetima novopečena majka bi trebala pokušati spavati kada spava i njezino dijete te potražiti pomoć od svojih bližnjih. Iskoristite to vrijeme za kraći odmor. Koliko je važna briga oko djeteta, jednako toliko je važno i majčino zdravlje.
6. Nabavite opremu za dojenje
Ako novopečena majka planira dojiti dijete, trebala bi potražiti dodatnu opremu za pomoć pri dojenju. Carski je rez povezan s povećanim rizikom od različitih poteškoća kod dojenja. Među dodatnu opremu spada stolac za dojenje i posebni jastuci. Kontaktirajte osobu koja se bavi potporom dojiljama. Sve ove stvari mogu pomoći novopečenoj majci pri uspješnijem dojenju te čak i smanjenju boli.
7. Borite se protiv opstipacije
Nakon carskoga reza postoji opasnost od opstipacije uslijed raznih hormonalnih promjena, zamora trbušnih mišića pa čak iz jednostavnog razloga kao što je previše ležanja. Ne samo da opstipacija može biti bolna, nego može povrijediti mjesto reza. Da biste to spriječili, morate piti mnogo vode, jesti hranu bogatu vlaknima kao što je svježe voće. Možete čak i tražiti od liječnika da vam propiše tablete ili sirup za omekšavanje stolice.
8. Pripazite na znakove infekcije nakon carskog reza
Nakon operacije važno je promatrati znakove moguće upale. Novopečene majke bi trebale mjeriti temperaturu svakih 24 sata te uočiti pojačano znojenje, jaku bol, crvene crte na koži ili osjećaj hladnoće. Ako se pojave ovi simptomi, kontaktirajte liječnika ili hitnu pomoć.
9. Koristite uloške za vaginalno krvarenje
Iako carski rez zamjenjuje vaginalni, novopečene majke svejedno mogu u prvom mjesecu nakon porođaja imati vaginalno krvarenje (lohije). Trebali biste koristiti uloške za upijanje krvarenja. Trebali biste izbjegavati ispiranje vaginalnog područja (naglo ispiranje jakim mlazom vode) ili tampone jer bi mogli prouzročiti infekcije (osim ako liječnik nije preporučio drugačije). Novopečene majke koje imaju pretjerano vaginalno krvarenje, intenzivan miris u tom području ili vrućicu trebaju kontaktirati svojeg liječnika što prije.
10. Ovladajte svojim osjećajima
Rađanje djeteta carskim rezom ili vaginalnim putem emocionalno je iscrpljujući proces, čak i nakon porođaja jer novopečene majke mogu osjećati krivnju ili sram. Ako se tako osjećate, postoji mnogo načina da potražite pomoć zbog takvog stanja. Otiđite terapeutu ili pronađite grupe potpore na internetu. Rana intervencija i kvalitetna potpora mogu smanjiti rizik od postporođajne depresije.
Kako tretirati ožiljak nakon carskog reza?
Kada govorimo o zacjeljivanju rane nakon carskog reza, mnoge će majke htjeti što više smanjiti ožiljak. Postoje različite vrste ožiljaka koji onda mogu utjecati na metode tretmana.
- Ožiljak na maternici je obično zašiven pomoću samorazgradivih konaca. Ožiljak na koži može biti zatvoren pomoću klamerica, šavova ili kirurškog lijepila. Ako imate mogućnost odabira, kirurško ljepilo smanjuje vidljivost ožiljka te ubrzava proces oporavka. Mnogi čimbenici, čak i trbušno masno tkivo i koža, mogu utjecati na odluku liječnika.
- Čistite rez koristeći vodu i sapun tako što će voda kapati na ranu. Ne trljajte to područje već nježno osušite ručnikom.
- Izložite dio s ožiljkom na zraku tako što ćete nositi laganiju odjeću. Pripazite samo da ožiljak ne izlažete direktnom suncu.
- Posavjetujte se s liječnikom smijete li nanositi antibiotske kreme ili vazelin.
Različitim metodama možete smanjiti pojavu ožiljka, ali sve ih mora odobriti Vaš liječnik.
- Silikonske trake za ožiljke mogu pomoći pri omekšavanju i izravnavanju ožiljaka. Oni se koriste unutar mjesec dana od dana izvođenja carskoga reza. Silikonski gelovi i kreme mogu imati sličan učinak.
- U ozbiljnijim slučajevima moguća je laserska terapija, injekcija steroidima pa čak i operacija poput zatezanja trbuha da bi se smanjila vidljivost ožiljka.
Bright Side
Prevela: AMS
Foto: Zach Lucero – Unsplash