
Zadovoljstvo u braku počne opadati onda kada prvo dijete dođe iz bolnice (ili nekog drugog mjesta gdje se rodilo), i to nas ne bi trebalo odviše iznenaditi. Budimo realni, djeca, a naročito novorođenčad, nisu ni laka ni jednostavna. Svi koji misle ili kažu drugačije, ne govore istinu, ili su djedovi i bake. No, možete zadržati sretan brak unatoč trzavicama i teškoćama u vašem novom roditeljskom razdoblju. Evo deset savjeta za sretniji brak – uz djecu.
1. Sjetite se da je ljubav odluka, a ne osjećaj
Nemoguće je zadržati tople i bajkovite osjećaje za vašeg supružnika u svakom trenutku, posebno kada vam djeca počnu oduzimati toliko vremena i snage. Uvijek se sjetite da je vaš odnos sa supružnikom na prvom mjestu. Točka. Ako svojoj djeci želite najbolje, a tko to ne želi, onda je vaš sretan brak imperativ. Obična internetska pretraga će vam izbaciti na desetke različitih studija i svaka od njih jednako naglašava negativne učinke razrušenog braka na djecu. Ako želite da vam djeca budu sretna, neka vaš supružnik bude sretan. Budite sretni skupa.
2. Ne dozvolite da djeca upravljaju vama
Ako je vaša predanost djeci došla do te točke da djeca u potpunosti manipuliraju vama (budite iskreni, ne čini li vam se kako stvari teku u tom smjeru?), onda je vjerojatno da će dolaziti do trzavica u vašem domu, možda radi supružnika koji se ne slaže s vašim metodama discipline ili možda nemiri nastanu u vama, jer vas tlači dvogodišnje dijete. Kad govorimo o disciplini, nužno je da oba roditelja jednako razmišljaju i dijele iste stavove. Ako postoje pukotine u temeljima dvorca, mali princ ili princeza će ih lako otkriti i posve iskoristiti, a vi ćete postati njihovi dvorski podanici.
3. Za sretan brak, uvijek budite otvoreni u komunikaciji
Bilo da se radi o raspravljanju i usaglašavanju oko roditeljstva ili shvaćanju kada ste zadnji put imali trenutak intimnosti samo vas dvoje, uvijek morate biti otvoreni i iskreni. «Komunikacija je ključ», to je uvriježena fraza; no, istodobno su to riječi po kojima trebamo živjeti. Ako nešto imate za reći vašem supružniku, svakako to podijelite s njim, ništa nemojte u sebi držati kako ne bi eksplodiralo nakon što naraste i uzavre u vama.
4. Kada dođe vrijeme da podijelite svoja razmišljanja, učinite to na nježan način
Nemojte načiniti popis svega što vam smeta i sve to istodobno sasuti u lice onom drugom. Nitko ne voli kada ga se napadne. Ovo je i razlog više za otvoreno progovoriti u onim trenutcima kada ste potišteni. Kada god možete, to učinite na skroman način, tako će udarac biti blaži. Na primjer: “Vjerojatno bi se oboje trebali malo više potruditi da kuhinja bude urednija.” Čak i ako vrlo dobro znate da je kuhinja ili kupaonica ili bilo koja druga soba u neredu radi te druge osobe, zar nije ljepše kada kažete tako, umjesto: “Počisti taj nered za sobom! Umorna sam od pospremanja za tobom!” Zar ne? To neće dobro završiti.
5. Stavite svog supružnika na prvo mjesto
Iako smo svi još u vrtiću naučili kako dijeliti, ipak smo i dalje sebična bića. Želimo ono što želimo i da se ostvari u onom trenutku kad mi to želimo. Tehnologija i društvo u cjelini nisu baš od pomoći i ne potiču nas da se riješimo te navike. Međutim, sretna i funkcionalna obitelj može biti sve, ali ne sebična. Uvijek se zapitajte što je to što bi volio vaš supružnik. Bilo da se radi o večeri koju bi htio pojesti, filmu koji bi htio pogledati ili koji desert biste skupa naručili u restoranu, uvijek dajte svom suprugu da izabere. Sretan muž će od vas učiniti sretnu suprugu. Neka vam njegova sreća donese i vašu osobnu sreću.
6. Nastavite izlaziti jedno s drugim
To što ste u braku i što imate djecu, ne znači da je vaš društveni život završen. I dalje trebate provoditi kvalitetno vrijeme zajedno, ili s prijateljima, ali posebno vrijeme kada ćete biti sami vas dvoje. Izaći van kuće na izlazak nije uvijek izvedivo ni moguće uz dadilje ili možda radi financija, ali možete imati izlazak i u vašem domu. Umjesto da večeri provedete u odvojenim sobama, na odvojenim računalima ili odvojenim telefonima, sve ugasite osim televizije. Ušuškajte se na dvosjedu s kokicama, čašom vina i dobrim filmom. Ili izvucite špil karata ili neku društvenu igru. Svaki par bi trebao imati jednu kućnu aktivnost i jednu aktivnost u prirodi koju vole raditi skupa. Naglasite to, čak je uvrstite u vaš raspored ako je potrebno.
7. Provodite vrijeme na dvosjedu skupa
Ovo je nešto što bi se trebalo događati svaki dan. Ako vam je teško razgovarati o minulom danu dok ste za obiteljskim stolom i odviše ste zauzeti, jer uvjeravate Petru da pojede sav grašak ili pokušavate spriječiti Marka da ne uroni lice u tanjur s juhom, svakako iskoristite zajedničko vrijeme na dvosjedu kad djeca nisu blizu vas. Sjednite jedno do drugog. Mazite se ili se barem nekim dijelom svog tijela dotaknite. Fizički dodir vas liječi, a tomu u prilog još i ovo: ako se dodirujete i malim dijelom onda kada ste uzrujani jedno zbog drugoga, fizički kontakt će ublažiti napetost i pomoći vam da prevladate tu situaciju na mirniji i brži način. Samo pokušajte.
8. Idite na spavanje u isto vrijeme
Ovo vam pruža još jedan način za komunikaciju: verbalnu ili fizičku. Vi odlučite. Budite otvoreni. Uživajte u međusobnom društvu. Ako ste inače preumorni i ne možete ništa osim srušiti se od iscrpljenosti i odmah zaspati, onda idite ranije na spavanje. Ovo je vrijeme koje vam je kao paru za sretan brak potrebnije.
9. Za sretan brak je potrebno zadržati stav zahvalnosti
Nije mi ugodno biti glasnik loših vijesti, ali vi niste ni super-muškarac ni žena-čudo. Ne možete sve sami napraviti. Nekada vam je potrebna pomoć vašeg supružnika. Dopustite si tu pomoć. Zamolite za pomoć, ali nemojte je zahtijevati. Zamolite ljubazno, bez prenemaganja i tužakanja. Pomoć prihvatite darežljivo. Kada dobijete pomoć bez da ste molili za nju, budite zahvalni i nemojte propustiti pokazati zahvalnost. Riječi hvala i volim te neka poprate tu gestu, a poljupci neka je dodatno oplemene.
10. Koncentrirajte se na ono pozitivno u vašem životu
E, da, možda imate hrpu rublja za oprati i izglačati, a posuđe se samo gomila u sudoperu, ali zar nije bilo preslatko kada vam je bebica bacila maline u lice? Možda ste čitav dan proveli u pidžami, ali ona se po prvi put sama okrenula na trbuh! Ne sjećate se kada ste se zadnji put istuširali? Sigurna sam da se sjećate te prve riječi ili prvog koraka kojeg je vaše dijete napravilo. Nemojte dopustiti da vas ono negativno povuče. Nitko vam nikad nije obećao da će život biti lagan.
Vi se trudite učiniti ono najbolje što možete. Ako ste pak neka stroga i uštogljena kontrolorka, vašem suprugu neće biti zanimljivo biti u vašoj blizini. Sve će se pak samo složiti u svoje vrijeme. Svakako upamtite da neće baš uvijek sve biti ovako. Nema sumnje da vas je svaka sijeda osoba koju ste sreli podsjetila na to da “djeca tako brzo odrastu.” Prihvatite tu tvrdnju srcem i uživajte u svemu dobrom, a ono što je loše samo pročišćavajte.
Betsy Kerekes – Catholic Exchange
Prevela: Tea Sušac
Foto: TeiTo