
Čitanja:
Sef 3,14–18
Iz 12,2–6
Fil 4,4–7
Lk 3,10–18
Što nam je činiti?
Narod u današnjem čitanju „biijaše u iščekivanju“. Oni vjeruju da bi Ivan Krstitelj mogao biti Mesija na kojega čekaju. Tri puta čujemo njihovo pitanje: „Što nam je činiti?“
Mesijin dolazak zahtjeva od svakog muškarca i žene da odaberu – pokajati se ili ne. To je Ivanova poruka narodu, a to će poručiti i Isus.
„On obiđe svu okolicu jordansku propovijedajući obraćeničko krštenje na otpuštenje grijeha“ (Lk 3,3)
„Nisam došao zvati pravedne, nego grešnike na obraćenje.“ (Lk 5,32)
„(…) i u njegovo će se ime propovijedati obraćenje i otpuštenje grijeha po svim narodima počevši od Jeruzalema.“ (Lk 24,47)
„Pokajanje“ prevodimo s grčke riječi „metanoia“ (u doslovnom smislu, „promjena uma“, „promjena načina razmišljanja“). U zapisima, pokajanje je predstavljeno kao obostrano obraćenje – jedno je protiv grijeha, a drugo protiv Boga.
„A kad opomeneš bezbožnika, a on se ne odvrati od bezakonja i od zla puta svojega, on će umrijeti zbog svoje krivice, a ti ćeš spasiti svoj život.“ Ez 3,19
„Dome Izraelov, ja ću suditi svakome po njegovim putovima« – riječ je Jahve Gospoda. »Obratite se, dakle, i povratite od svih svojih nedjela, i grijeh vam vaš neće biti na propast!“ Ez 18,30
„Sva su djela njihova pred njim kao sunce, i oči njegove svagda paze na putove njihove. Ne mogu se pred njim sakriti nepravde njihove, pred Gospodom su svi grijesi njihovi.“ Sir 17,19-22
Obraćenje su dobri plodovi pokajanja
To „obraćenje“ nije samo privremena promjena ljudskog stava. To je radikalna životna promjena. Traže se „dobri plodovi kao dokaz vašega pokajanja“.
„Donosite dakle plodove dostojne obraćenja. I nemojte početi u sebi govoriti: ‘Imamo oca Abrahama!’ Jer, kažem vam: Bog iz ovog kamenja može podići djecu Abrahamovu.“ Lk 3,8
Zbog toga Ivan govori mnoštvu, vojnicima i carinicima da moraju dokazati svoju vjeru kroz djela ljubavi, istine i pravednosti.
U današnjoj liturgiji svaki od nas može se usporediti s ljudima iz tog mnoštva pred Ivanom i čuti „dobre vijesti“ Ivanovog poziva na obraćenje. Moramo ispitati naše živote, iz dubine srca se priupitati kao što su se i oni: „Što nam je činiti?“ Naše obraćenje neka klija, ne iz straha zbog skoroga gnjeva („Govoraše dakle mnoštvu koje je dolazilo da se krsti: »Leglo gujinje! Tko vas samo upozori da bježite od skore srdžbe? Donosite dakle plodove dostojne obraćenja. I nemojte početi u sebi govoriti: ‘Imamo oca Abrahama!’ Jer, kažem vam: Bog iz ovog kamenja može podići djecu Abrahamovu. Već je sjekira položena na korijen stablima: svako dakle stablo koje ne donosi dobra roda siječe se i u oganj baca.“ Lk 3,7-9), nego zbog radosti što nam je blizu naše spasenje, naš Bog.
Radujte se, Bog je blizu!
Ova zapovijed odzvanja kroz današnju poslanicu: „Radujte se! Bog je blizu. Ne bojte se!“ U pripjevu čujemo ponovno poziv da budemo radosni, da se ne bojimo Gospodinova dolaska među nas.
U današnjem prvom čitanju čujemo „jeku“ anđelova navještenja Mariji. Prorokove riječi vrlo su slične anđelovom pozdravu („Anđeo uđe k njoj i reče: »Zdravo, milosti puna! Gospodin s tobom!“ Lk 1,28) Marija je kćer Sionska- miljenica Božja, kojoj je rečeno da se ne boji, već da se raduje jer je s njom Gospodin, moćni Spasitelj“.
Ona je razlog naše radosti. U njoj nam je s ljudske strane najbliže Mesija, onaj kojega je Ivan navijestio: „Dolazi veći od mene.“
Scott Hahn – St. Paul Center
Prevela: Martina Gazdek
Foto: TeiTo