
Izazov je postići da vas tinejdžeri slušaju i kada u tomu ne uspijevaju, roditelji često kritiziraju i kažnjavaju da bi “naučili” svoje tinejdžere da u budućnosti odlučuju pametnije. Nova istraživanja pokazuju da to može imati suprotan učinak.
Tinejdžeri nisu baš vješti u donošenju odluka
Istraživanje provedeno na University College-u u Londonu promatralo je razlike među motivacijskim načinima koje roditelji primjenjuju na adolescentima. Istraživači su ustvrdili da za razliku od odraslih, adolescenti nisu baš vješti u donošenju odluka. Navode da poticajni načini, utemeljeni prvenstveno na nagrađivanju, a ne na kažnjavanju, mogu biti učinkovitiji za ovu dobnu skupinu. Uz to, utvrdili su da adolescenti ne uče iz primjera i ne razmišljaju o tomu što bi se dogodilo da su odabrali drugačije.
Ovo bi moglo objasniti pojavu zašto je toliko roditelja začuđeno činjenicom da bez obzira koliko posljedica nagomilali, njihova djeca (općenito) i tinejdžeri (posebice) nastavljaju ponavljati isto nepoželjno ponašanje. Ispada da negativne posljedice mogu uzrokovati da tinejdžeri izbjegavaju nepoželjno ponašanje, ali ga mogu i potaknuti.
Što je roditeljima činiti?
Dvije stvari: učiti / poticati “pozitivnu suprotnost2” i nagraditi dobre odluke.
- Učenje/poticanje “pozitivnih suprotnosti” znači umjesto da svom tinejdžeru kažete što da ne radi i još ga kaznite jer je to napravio, trebate mu točno reći što želite od njega i onda stvoriti strukturu koja podupire njegov uspjeh. Primjerice, umjesto da kaznite svog tinejdžera ako je od prijatelja kasno došao kući, unaprijed mu recite: “Trebaš biti kući do 11 večeras.” Zatim mu poslati poruku u 10:30: “Hej, sine, nadam se da si se dobro zabavio. Počni se pakirati jer trebaš biti kući do 11.” Takav pristup u startu potvrđuje jasna očekivanja te stvara strukturu koja podupire uspjeh. Jednostavnije nego da stojimo sa strane i čekamo da tinejdžer pogriješi te ga napadnemo.
- Nagrađivanje dobrih odluka znači primjetiti svog tinejdžera kada je dobar, prepoznati kada slijedi pravila ili ispuni vaša očekivanja, posebno kada znate da mu je to bilo teško. To ne znači da svaki puta kada vaše dijete dođe kući na vrijeme morate imati paradu i dodjelu medalja, već uzeti vremena i reći: “Hej, zaista cijenim što si mi poslao poruku u 10:30 da mi kažeš da si krenuo kući umjesto da čekaš da te ja podsjetim na to. To je bilo baš obzirno od tebe.”. Ovakav stav može puno toga promijeniti.
Savjet sv. Franje Saleškog
Sv. Franjo Saleški je rekao da možemo uloviti više mušica medom nego octom. Ispada da to nije samo dobar savjet za evangelizaciju. To je dobar savjet za roditeljstvo!