Stres preseljenja – kako ga smanjiti i uspješnije preseliti

stres preseljenja

Svaka selidba je vrijeme kada ispadate iz vlastite rutine i umjesto mira počne prevladavati nemir. Barem dok sam proces preseljenja traje. Kada čovjek ulazi u nešto nepoznato, ne osjeća se sigurno i tu počinje stres preseljenja.
Svi znamo koliko nam je vlastita rutina važna, posebno ako imamo djecu. Najvjerojatnije će preseljenje na njih i najviše utjecati jer u potpunosti mijenjaju svoju sigurnu zonu i dolaze u novo okruženje. Teže će biti školarcima ako moraju mijenjati školu i napustiti do sada stečena prijateljstva. Uz sve to nabrojano, ne trebaju još gledati i nas gdje šizimo od stresa. Zato se valja jako dobro pripremiti i organizirati.

Opet smo pitale naše vrsne žene kako su one podnijele taj stres preseljenja i s vama dijelimo nekoliko dobrih savjeta.

Planirajte

Kako započeti? Prije svega, dobro planirajte i to što ranije možete. Zapišite na papir sve što trebate spakirati iz prostora u kojem živite, ali ne zaboravite na podrum, garažu ili možda tavan. Razmislite što sve morate učiniti prije nego li napustite sadašnje mjesto stanovanja (odjaviti boravište / prebivalište, možda prodati neki namještaj koji ne možete / ne želite ponijeti sa sobom, pozdraviti se s dragim ljudima, susjedima i slično).

Bilo bi zgodno kupiti vreće za vakumiranje i zamoliti djelatnice u lokalnoj samoposluzi da vam sačuvaju kartonske kutije. Ovo će vam puno olakšati stvari ako bude kod vas i spremno kada se zapravo krenete pakirati. Ne bi bilo dobro da uz sav stres preseljenja još morate razmišljati gdje sad kupiti vreće za vakumiranje ili gdje nabaviti kartonske kutije.

Također, pazite da ispraznite zamrzivač jer jednom odmrznutu hranu nije dobro ponovo zamrzavati. Zato napravite jelovnik kojim ćete unaprijed isprazniti i konzumirati tu zamrznutu hranu.

Dobro se organizirajte

Ovisno o udaljenosti od sadašnjeg mjesta stanovanja do budućeg, predvidite koliko će vam trajati preseljenje – par sati, jedan dan, dva ili više dana. Potražite pomoć od prijatelja i bližnjih da vam pomognu s pakiranjem stvari i s prijevozom ako je moguće. Ako nemate nikoga, raspitajte se o unajmljivanju osobe koja bi vam pomogla ili o iznajmljivanju kombija pa da možete brže prevesti više stvari odjednom.

Planirajte si godišnji odmor za vrijeme preseljenja ako je to moguće.

Razmislite koje vam stvari trenutno ne trebaju (posebno sezonska odjeća i obuća) i njih prve spakirajte. One stvari koje svakodnevno koristite spakirajte zadnje.

Riješite se smeća

Preseljenje je posebna prigoda gdje shvatite koliko vam stvari zapravo ne treba. Sve što niste koristili dvije godine (osim dječje odjeće) vjerojatno više niti nećete. Poklonite nekome ako je još dobro za korištenje ili bacite u smeće ako nije.

Pakiranje

Pakiranje i raspakiranje je dugotrajan i pomalo naporan posao. Kako bismo si olakšali, možemo organizirano pakirati tako da znamo gdje smo što stavili pa će nam to pomoći i kod raspakiravanja. Bit ćemo brži i efikasniji.

Kutije s natpisima

Kutije koje ste ranije nabavili iskoristite tako da u njih sortirate stvari po prostorijama. Na svaku kutiju napišite detaljan popis stvari koje su unutra. Primjerice, krenite pakirati kuhinju i na svaku kutiju napišete: lonci, tave, protvani… Lomljivo spakirajte u plastične kutije ako ih imate. Naravno, umotano u novinski ili bilo koji drugi papir.

Vreće za vakumiranje i vreće za smeće

Odjeću i svu ostalu tkaninu (zavjese, stolnjake, krpe, ručnike, posteljine…) možete složiti u vreće za vakumiranje i isisati zrak. Ovako dobijete veliku uštedu na prostoru. Cipele možete pakirati u velike i čvrste vreće za smeće.

Odjeću koja je stajala na vješalicama u ormaru možete skinuti skupa s vješalicama. Preko cijele hrpe prevucite veliku i čvrstu vreću za smeće tako da dno vreće probijete kukama vješalica. Otvor vreće zavežite ili zalijepite i vaša je odjeća zaštićena.

Kada vam ponestane vreća za vakumiranje, odjeću možete složiti u velike i čvrste vreće za smeće i dobro ulijepiti. Probušite rupicu negdje na sredini, usisavačem isisajte zrak van i opet brzo ulijepite. Tako spremljene vreće možete složiti jednu na drugu u veliki kufer.

Uključite djecu u pakiranje

Djeca mogu pakirati svoje stvari, naravno, uzimajući u obzir njihove godine. Mogu u kutije složiti svoje igračke, slikovnice, stvari za školu i sl.

Rastavljanje namještaja

Možda ćete kod selidbe morati rastaviti namještaj. Tu je bitno paziti na vijke i ostale sitne dijelove koji će vam trebati kada ponovno budete sklapali namještaj. Vijke možete staviti u vrećicu i dobro ulijepiti za pripadajući dio namještaja. Rastavljeni namještaj je dobro zaštititi folijom kako se ne bi ogrebao prilikom transporta.

Pakirati prostoriju po prostoriju

Ako radimo više poslova odjednom, može se dogoditi da ne znamo gdje smo stali. Zato je bolje pakirati jednu po jednu prostoriju. Dok ne riješimo dnevni boravak, nećemo dirati kuhinju ili slično.
Ovako ćete možda i dobiti dojam da vam dosta dobro ide i da brzo (brže) napredujete.

Čišćenje

Kada ste spakirali sve svoje stvari, staro mjesto stanovanja je potrebno očistiti, posebno ako iza nas dolaze novi stanari. Preporučujemo čistiti kada je sve izneseno jer će ostati samo podovi i onaj namještaj koji nije naš ili koji ostavljamo. Tako ćemo biti brže gotovi.

Možda će se nekome više sviđati ideja čišćenja tijekom pakiranja, ali to preporučujemo samo ako ste jako dobro organizirani (ne treba slagati stres na stres).

Ako volite čuvati uspomene u fotografijama, slikajte stari stan / kuću još prije nego krenete s pakiranjem.

Osim starog doma, poneki će morati čistiti i novi dom pa je i s time potrebno računati. Isto tako, novi dom možemo čistiti dok je prazan ili kako budemo useljavali.

Ne odugovlačiti

Ovo se praktički odnosi na organizaciju – trebamo odrediti period u kojem želimo preseliti i to tada i napraviti. Prilikom useljavanja u novi dom možemo raspakirati prostoriju po prostoriju; kuhinju, dnevni boravak, WC, bračnu sobu.

Dječja soba za početak nije toliko bitna jer djeca mogu spavati s roditeljima dok se ne naviknu na novi dom. Kasnije, kad se bude rješavala i dječja soba, neka i djeca sudjeluju i slažu stvari, pomažu u sklapanju namještaja pa će poželjeti tamo i spavati.

Ublažiti prijelaz – psihološka priprema

Ovo se ponajviše odnosi na preseljenje ako imamo djecu. Bilo bi dobro upoznati okruženje u koje selimo, provesti djecu kroz to mjesto, možda se voziti biciklom ili otići s njima u park. Djeci treba pričati o pozitivnim stranama preseljenja, ali ne idealizirati. Uvijek treba reći istinu i o onome što im se možda neće svidjeti – primjerice da će rjeđe viđati djeda i baku, prijatelje i sl.

Probajte pred djecom govoriti zašto ili na čemu ste zahvalni radi selidbe. Primjerice, zahvalna sam jer selimo u novi i veći dom, zahvalna sam jer ćemo biti na okupu, zahvalna sam jer će naša djeca imati veliko dvorište za igru i sl.

Ako ste u mogućnosti, odmah uključite djecu u neke aktivnosti u mjestu gdje je vaš novi dom. Nađite neki sport – nogomet, tenis, balet, ples, plivanje… Osim što ćete brže naučiti kretati se po gradu (ako ste doselili u novi grad), sprijateljit ćete se s drugim roditeljima koji će dovoditi svoju djecu na trening.

Pokušajte pronaći svoju župu, vidite postoji li ikakva župna zajednica pa se uključite. Tako ćete steći nove prijatelje i polako puštati korijenje u novoj sredini.

Ne zaboraviti redovno jesti i dovoljno spavati

Ne dopustite da vas sav ovaj stres preseljenja izbaci iz normalnog životnog tima. Potrudite se normalno i redovno jesti i dovoljno spavati. Tako ćete biti manje nervozni.

Skuhajte si unaprijed ili naručite gotovu hranu kako uz sav posao (ras)pakiranja još ne biste morali kuhati.

I zapamtite: kad raspakirate posljednju kutiju, počet ćete to mjesto zvati dom!


Suzana Džeko – Žena vrsna
Foto: Pexels

Print Friendly, PDF & Email
Suzana Džeko

Rođena Slavonka udana za zgodnog i dobrog Dalmatinca. Roditelji (za sada) četvero vesele dječice. Gnijezdo su svili u Hrvatskom zagorju. Voli kreativnost i opušta ju pečenje kolača i ukrašavanje torti. Unatoč svojim svakodnevnim padovima, trudi se biti žena i majka po Božjem naumu. Uz diplomu magistre informatike izabire karijeru mame kod kuće i jednostavno - uživa.