Tijelovo – svetkovina Presvetog Tijela i Krvi Kristove

tijelovo

„I dok su blagovali, on uze kruh, izreče blagoslov pa razlomi, dade im i reče: Uzmite, ovo je tijelo moje. I uze čašu, zahvali i dade im. I svi su iz nje pili. A on im reče: Ovo je krv moja, krv Saveza, koja se za mnoge prolijeva.

Mk 14,22-25

Tijelovo ističe radosnu stranu Velikog četvrtka

Tijelovo (Corpus Christi, Tijelo i Krv Kristova) je euharistijska svetkovina, točnije, svečani spomen ustanovljenja toga sakramenta. Osim toga, to je službeni čin Crkve u kojemu ona odaje počast i hvalu Kristu koji je, ustanovivši svetu Euharistiju, Crkvi podario njeno najveće blago. Veliki četvrtak, nesumnjivo, označava obljetnicu ustanovljenja Euharistije, ali spomen na Gospodinovu patnju koje se te noći prisjećamo suspreže proslavu koja je prigodna za taj događaj. Stoga današnja svečanost ističe radosnu stranu Velikog četvrtka. Zbog toga se Tijelovo uvijek slavi četvrtkom.

Sveti Toma Akvinski o Presvetom sakramentu

Obrazac Mise i časoslov za Tijelovo uredio je ili sastavio sv. Toma Akvinski na molbu pape Urbana IV. godine 1264. To je neupitno klasično liturgijsko djelo koje se posve uklapa u najbolje liturgijske tradicije te istovremeno savršeno umjetničko djelo.

Pročitajte u nastavku misli svetog Tome o euharistiji:

„Kakvo je neprocjenjivo dostojanstvo, ljubljena braćo, božanska dobrota podarila nama kršćanima iz riznice svoje beskrajne dobrote! Ne postoji niti je ikada postojao narod kojemu su bogovi bili tako bliski kao što je Gospodin i Bog blizak nama.

Jedinorođeni Sin Božji, hoteći nas učiniti dionicima svoga božanstva, uzeo je našu narav, kako bi On, postavši čovjekom, mogao ljude učiniti bogovima. Sve što je uzeo od naše naravi, On je utkao u naše spasenje. On je na oltaru križa prinio Ocu svoje Tijelo kao žrtvu za naše pomirenje i prolio svoju krv da bi nas otkupio i obnovio. Štoviše, ostavio nam je svoje Tijelo za hranu i svoju Krv za piće pod prilikama kruha i vina kako bi uspomena na tako velike blagodati ostala uvijek uz nas.

U sakramentu Euharistije se suštinski mijenjaju kruh i vino

O, gozbo najdragocjenija! O, gozbo dostojna najvećeg divljenja! O, gozbo preobilna svim duhovnim slastima! Može li išta biti izvrsnije od ovoga objeda, u kojemu se predaje ne meso jareta ili teleta kao u stara vremena, već Krist, pravi Bog, nama za hranu? Ima li ičeg čudesnijeg od ovoga svetog sakramenta! U njemu se suštinski mijenjaju kruh i vino te pod prilikama malenog kruha i vina sadržan je Krist Isus, Bog i savršeni čovjek. U tom se sakramentu grijesi brišu, kreposti množe, a duša je nasićena obiljem svih duhovnih darova. Nijedan drugi sakrament nije toliko blagotvoran. Budući da je ustanovljen za spasenje sviju, sveta ga Crkva nudi živima i mrtvima kako bi svi mogli sudjelovati u njegovim blagodatima.

Ljubljeni moji, ne nadilazi li ljudsku snagu moć iskazivanja neopisive slasti ovoga sakramenta u kojemu se kuša duhovna slatkoća u svom izvoru, u kojemu se prisjećamo spomena na to dobročinstvo koje je Krist pokazao u svojoj svetoj muci i koje nadilazi sve? On je bio potreban, zacijelo, da još dublje utisne u srca vjernika neizmjernost tog dobročinstva kojim je naš ljubljeni Spasitelj ustanovio upravo taj sakrament na posljednjoj večeri kada se, slaveći Pashu sa svojim učenicima, spremao napustiti ovaj svijet i vratiti Ocu. On je bio potreban kao vječni spomen Njegove muke, kao dovršenje drevnih obreda – on je Njegovo najveće čudo. Onima koji tuguju zbog Njegova odlaska ostavio je jedinstvenu utjehu.“

Uobičajeni simbol svete Euharistije je kalež i hostija uzdignuta iznad njega

Uobičajeni simbol svete Euharistije je kalež i hostija uzdignuta iznad njega. Kalež je obično prikazan sa šesterokutnim podnožjem, što simbolizira šest božanskih atributa (moć, mudrost, uzvišenost, milosrđe, pravednost i ljubav) i bogato potkovanim zlatnim stalkom optočenim dragim kamenjem.

Hostija je prikazana kao obična okrugla pločica na kojoj su ponekad otisnuta slova I. N. R. I. iz kojih izlaze zrake svjetlosti, što simbolizira stvarnu prisutnost, supstancijalnu Kristovu prisutnost pod prilikama kruha i vina.

Oltar, na kojemu se nalazi križ, dvije ili više svijeća u visokim svijećnjacima, kalež i ciborij, još je jedan simbol koji se često može vidjeti.

Kod nas se u mnogim crkvama održavaju euharistijske procesije na blagdan Tijelova.

Neka vaš tijelovski ručak bude u znaku kruha

Evo nekoliko prijedloga kako se možete pripremiti za blagdan Tijelova.

  • Neka svježe ispečeni kruh bude glavno jelo vašega svečanog tijelovskog ručka. Kruh je oduvijek bio simbol hrane i davanja života, kao i Euharistija.

Možete pročitati i dva novija crkvena dokumenta vezana za Euharistiju:

  • Četrnaesta enciklika pape Ivana Pavla II., Ecclesia de Eucharistia, objavljena na Veliki četvrtak, 17. travnja 2003. godine. U središtu papinske enciklike nalazi se slavlje euharistije. Papa nas podsjeća na to da je euharistija središte katoličkog duhovnog života.
  • Redemptionis Sacramentum (O praksi koje se treba pridržavati i koju treba izbjegavati u svezi s Presvetom Euharistijom), uputa koju je objavila Kongregacija za bogoštovlje i disciplinu sakramenata 25. ožujka 2004. godine.

Catholic Culture
Prevela: Maja Dukmenić
Foto: Pixabay

Print Friendly, PDF & Email
Žena Vrsna

Žena vrsna je dragocjena, ali jednostavna - baš kao biserje. Njen sjaj se povećava dok je milosrđe Božje oblikuje u sigurnoj školjci Njegova Presvetog srca. Nije savršena kao Otac, ali svakim danom tome teži. Žena vrsna si ti, ljubljena kćeri Božja, dok nastojiš biti i Marta i Marija u jednoj osobi. Da, čak i onda kada se osjećaš nesposobno, nevrijedno i slabo. Presveta Djevica, jedina vrsna, uvijek ima ispruženu ruku da te povede sa sobom. Hajdemo zajedno, s Marijom do Isusa!