Što su tikovi kod djece?

tikovi

Sigurno znate bar jednu osobu koja grize nokte ili usne, vrti pramen kose, grize unutrašnjost obraza, krcka prstima ili vratom; ovi tikovi su postali socijalno prihvatljivi. Međutim, tikovi mogu biti i vrlo neobični poput lupanja glavom o zid i govorenja prostota (tzv. koprolalija) u sklopu Tourretovog sindroma. Ipak, to je samo rijetka pojava.

Što su tikovi?

Tikovi su nenadani, brzi, ponavljajući, neritmični i nesvjesni pokreti grupe mišića. Iako se za njih kaže da su nevoljni pokreti, ipak ih je moguće zaustaviti svojevoljno, no to kod djeteta/osobe uzrokuje izrazitu nelagodu i nervozu. Obuzdavanja tikova može nalikovati na obuzdavanje pojava poput češanja ili kihanja, stoga je kontraproduktivno na njih upozoravati dijete. Najčešće nestaju tijekom sna, ali neki mogu perzistirati čak i tada, dok izostaju kod duboke fokusiranosti tijekom zanimljive aktivnosti i nemaju ritam pojavljivanja.

U većini slučajeva tikovi su bezopasni i privremeni. Prema dijagnostičkim kriterijima javljaju se prije 18. godine: najčešće u dobi od 3 do 7 godina, dok se kod školske djece pojavljuju učestalošću od 4 do 24%. Rjeđe se manifestiraju kod djevojčica nego kod dječaka. Često se povezuju s uzbuđenjem (negativnim, ali i pozitivnim) kad dijete ne zna iznijeti svoje emocije na vanjski svijet. Također, uočena je povezanost sa stresom i nedovoljnom količinom sna. Danas se osim psihološkim faktorima pridaje velika pozornost neurološkim i genetskim faktorima (čak u 75% slučajeva).

Tikove razlikujemo po vrsti i učestalosti javljanja

Prema vrsti, razlikujemo motorne i vokalne tikove. Motorni tikovi se pokazuju na licu (treptanje, mreškanje nosa ili čela, pomicanje kuta usana, oblizivanje usana i sl.), zatim na vratu, leđima tj. ramenima ili, što je nešto rjeđe, na nogama (dijete cupka nogom, ljulja se). Vokalni tikovi su rjeđi (5% svih pojavnih) i obuhvaćaju artikuliranje raznih nekontroliranih zvukova (nakašljavanje, pucketanje jezikom, cmoktanje). Mogućih oblika tikova je gotovo onoliko koliko mišića u tijelu imamo.

Postoje i kompleksniji tikovi kao što je Tourettov sindrom (Gilles de la Tourette syndrome) koji obično obuhvaća više njih, kombinaciju motoričkih i vokalnih tikova. Ovaj sindrom je često povezan s drugim teškoćama (poput opsesivno-kompulzivnog poremećaja, teškoća u učenju i ADHD-a) i posljedično može utjecati na kvalitetu života pojedinca.

Prema učestalosti javljanja razlikujemo prolazne tikove – koji ne traju duže od godine dana, ali mogu se javljati u više navrata kroz nekoliko godina – i kronične tikove, koji mogu biti ili glasovni ili motorni (ali ne oboje istovremeno), te se javljaju više puta dnevno, skoro svaki dan, a dulje od godinu dana. Potonji su rjeđi i javljaju se kod manje od 1% djece.

U dijagnostici tikova koriste se smjernice iz medicinskog priručnika DSM-IV-TR i DSM-5. Nažalost, ne postoji laboratorijski test koji bi potvrdio njihovo prisustvo. Stručnjaci se slažu da je prognoza povoljna, ako je tik jedini poremećaj prisutan kod djeteta/osobe. U 73% slučajeva tikovi ili nestanu ili se značajno smanje do kasne adolescencije. Tretman u većini slučajeva neće biti potreban, tj. nije potrebno liječenje lijekovima.

Kako pomoći djetetu?

Trenutno ne postoji lijek za ovaj poremećaj, ali je moguće koristiti određene lijekove za umanjivanje intenziteta, no oni ih neće u potpunosti zaustaviti. Svakako se preporučuje posjet neuropedijatru, koji može pregledati djetetovo cjelokupno neurološko funkcioniranje, te otkloniti ili potvrditi fizičke uzroke ovih pokreta. Također, kod tikova koji se javljaju u području očiju, često se događa da se otkrije promjena organske prirode (npr. konjunktivitis). Kod tikova koji sliče na čišćenje grla (kašljanje) treba otkloniti sumnju na alergijske uzročnike.

Provjerite u trenutku kada se tik pojavi možete li s djetetom ostvariti normalnu komunikaciju (gleda li vas kada ga zazovete, da li je bistre svijesti). U ovom slučaju, možete prestati obraćati pažnju na tikove. Svakako pratite razvoj stanja, no nemojte komentirati niti iskazivati bilo kakve znakove zabrinutosti. Poznavanje okolnosti prvih javljanja može biti vrlo korisno. Pišite dnevnik kako bi shvatili uzročno-posljedičnu vezu. Ako se jave i drugi usporedni tikovi svakako biste se trebali obratiti dječjem psihologu/psihijatru.

Upozoravanje i rasprava o tikovima mogu dovesti do fiksacije smetnji tj. trajnog problema. Tikovi su samo vidljivi dio ledenjaka ispod kojeg se dijete suočava sa svojim emocijama. I nemojte zaboraviti dijete usmjeriti na aktivnosti u kojima uživa, koje su mu/joj opuštajuće, te provesti s njim vrijeme u razgovoru i igri!

POZNATI S TOURETTOVIM SINDROMOM:

Tim Howard – američki golman koji trenutno igra za Everton
Dan Aykroyd – kanadski glumac, scenarist i glazbenik
Howard Hughes – pionir američkog zrakoplovstva, industrijalac i filmski producent
David Beckham – bivši engleski nogometaš
A. Mozart – austrijski skladatelj (prema spekulaciji endokrinologa Benjamina Simkina, 1992 u British Medical Journal)
Jamie Grace Harper – američka kršćanska kantautorica, nominirana 2012. za Grammy nagradu

Preporučam pogledati HBO dokumentarac o Tourettovom sindromu “I Have Tourettes But Tourette Doesnt Have Me” prikazan kroz riječi djece koja imaju ovaj sindrom.


Ivana Belamarić, prof. rehabilitator – Žena vrsna
Foto: Unsplash

Print Friendly, PDF & Email
Ivana Belamarić

Naša defektologinja-rehabilitator čije polje interesa su djeca s posebnim potrebama u redovnoj osnovnoj školi u kojoj radi kao stručni suradnik. Ivana također ima posebno srce za svog muža Igora i četvero djece. Vikendima ih možete pronaći negdje na svježem zraku, vjerojatno gdje je uključeno mnogo zelenila i zemlje.