
Dojenje je vježba prepoznavanja djetetovih potreba. Ono povećava majčinu osjetljivost na bilo kakve promjene kod djeteta. Izgleda da povišeni majčinski hormoni (u prvom redu prolaktin i oksitocin) čiju proizvodnju potiče djetetovo sisanje omogućuju prirodni temelj za razvoj majčinskog instinkta. Tijekom 30 godina proučavanja majki i beba, impresioniran sam povećanom osjetljivosti koju imaju majke – dojilje. Sposobne su čitati prikrivene znakove i promjene kod svoje djece. Jedna od majki dojilja, rekla mi je da zna prepoznati kada njezino dijete ima upalu uha samo prema načinu na koji dijete siše.
Dojenje poboljšava majčinu osjetljivost
Majke dojilje imaju običaj spavati sa svojim bebama, a takvu metodu smatram povoljnom za smanjenje rizika od SIDS-a. Majka dojilja također spava drugačije od majki koje hranu svoju djecu umjetnim mlijekom. Ona je svjesnija promjena kod svoje bebe, čak i kada oboje spavaju.
Mogu li majke koje hrane djecu umjetnim mlijekom postići jednako visoku razinu osjetljivosti na svoje bebe? Pretpostavljam da mogu, posebno ako se drže ostalih metoda povezujućeg roditeljstva, kao što su zajedničko spavanje i nošenje djeteta. Ipak, bez poticaja hormona proizvedenih dojenjem, majke koje hrane djecu umjetnim mlijekom moraju se puno više truditi u razvoju povećane osvještenosti.
Majčino mlijeko poboljšava koordinaciju disanja / gutanja
Novorođenčad mora naučiti koordinirati disanje i gutanje tijekom hranjenja. Za prerano rođenu djecu (ona koja imaju najviši rizik od SIDS-a) ovo je postepen proces učenja. Istraživanja pokazuju da prerano rođena djeca koja doje uspješnije koordiniraju sisanje, gutanje i disanje nego djeca hranjena umjetnim mlijekom. Djeca koja doje također jedu češće nego ova druga skupina, stoga stječu više prakse u koordinaciji gutanja i disanja. Budući malena novorođenčad ima slabe točke mišića koji podupiru gornje dišne putove, njihovi su prolazi uži, posebno tijekom spavanja. Bilo kakve vježbe koja uključuju mišiće usta i grla, korisne su u održavanju dišnih putova otvorenima.
Kod novorođenčadi rođene u terminu, dojenje pomaže u održavanju njihovih dišnih putova otvorenima tako što razvija mišiće čeljusti i gornjih dišnih putova. Istraživanja pokazuju da dojene bebe razviju pravilnije poravnanje usne šupljine. Dr. Tonkin iz Novog Zelanda izrazila je uvjerenje da dojena djeca češće koriste mišiće čeljusti i ždrijela tijekom sisanja što potiče razvoj mišića, kostiju i usana – svega što pomaže pri uspostavljanju dišnih putova otvorenima na bolji način nego kod djece hranjene bočicom. Dr. Tonkin pretpostavlja da različiti mišići uključeni u jedenje bočicom mogu pridonijeti rastu većeg jezika čime se sužavaju ionako nestabilni dišni putovi malenih beba. Nedavna saznanja da djeca umrla uslijed SIDS-a imaju veće jezike podržavaju teoriju ove doktorice. Što su dišni putovi tijekom disanja stabilniji, to je manji rizik od SIDS-a.
Položaj spavanja
Ako djeca spavaju na leđima ili boku radije nego na trbuhu, to može smanjiti rizik od SIDS-a. Dok je moja supruga dojila naših osmero djece, ona ih je beziznimno stavljala spavati na leđa ili bok, vjerujući da u tom položaju majka i dijete imaju lakši pristup dojenju noći. Dojilje s kojima sam razgovarao, posebno one koje spavaju pokraj svoga djeteta, većinom smještaju dijete na bok tako da je okrenuto prema njoj ili dijete često spava ugniježdeno unutar majčine svinute ruke u položaju u kojem je potrebno biti na leđima ili boku.
U iščekivanju više rezultata istraživanja i dalje ćemo se oslanjati na zdrav razum. Mlijeko svake vrste sisavaca je različito i osmišljeno da osigura najveće šanse za preživljavanje mladunčadi. Razmislite samo što se dogodi kada ulijete pogrešno gorivo u automobil. Pokvari se prije ili kasnije, a motor zataji. Vjerujem da će znanstvenici jednog dana otkriti ono što majke svojim razumom već odavno znaju – u majčinom mlijeku postoje hranjive tvari koje pomažu u održavanju novorođenčadi na životu. U međuvremenu, vjerojatno je da bilo koji zaštitni čimbenik dojenja može smanjiti rizik od SIDS-a, pa makar malo. Kada spojite sve dobrobiti dojenja, hranjivosti mlijeka, poseban učinak dojenja i sisanja, dobijete neosporiv stav da dojenje povećava šanse za zdravlje i uspješan razvoj novorođenčeta.
Dr. Bill Sears – Ask dr. Sears
Prevela: LR
Foto: TeiTo