
Koliko imate godina? Mislite li da ćete se osjećati dobro da biste mogli uživati u životu i kada budete imali pedeset godina – ili više? To je nešto što ste se već pitali, zar ne?
Svaki dan sve više ljudi postaje svjesno važnosti brige o zdravlju. Ljude koji su većinu svog života bili aktivni ne brinu njihovi rođendani. Međutim, ljude koji su većinu svog života proveli sjedeći brine ulazak u zlatne godine.
Ako ste zabrinuti da nećete moći vježbati kada budete imali više od pedeset godina, počnite već sada razvijati dobre navike kako biste kasnije u svakodnevnom životu mogli uživati u dobrom zdravlju.
Razlozi zašto biste trebali vježbati nakon pedesete
Mnogi misle da će sve njihove brige nestati kada ostare. Vaša djeca će napokon biti odrasla i nećete imati toliko obaveza. Ako tako razmišljate, trebali biste znati da nedostatak fizičke aktivnosti može prouzročiti:
- limitiranost kognitivnih sposobnosti
- gubitak mišićne mase, tonusa mišića i fleksibilnosti
- gubitak mobilnosti
- smanjenje brzine pokreta
Ako volite brinuti o sebi, sigurno ste se uplašili nakon čitanja ovih ranije spomenutih posljedica. U tom slučaju, preporučujemo vam da vježbate kako sada tako i kada navršite pedesetu, te da uz to poduzmete ove mjere opreza.
Nemojte ignorirati bol
Bez boli nema napretka – no je li to istina? Mnogi vjeruju da vježbanje mora boljeti. Ali to nije istina. Ustvari, ako osjetite bilo kakvu vrstu nelagode, morate prepoznati boli li vas cijelo vrijeme ili samo za vrijeme nekih određenih aktivnosti.
Vježbanje nakon pedesete uključuje poduzimanje nekih preventivnih mjera. Jedna od njih je da mijenjate svoje vježbe. Naprimjer, ako vaše kosti pokazuju simptome osteoporoze, prebacite se s vježbi visokog intenziteta na one niskog. Umjesto trčanja, hodajte.
Ako ste oduvijek vodili zdrav život i vježbali, pazite samo na bilo kakve promjere koje biste trebali napraviti. Jedna od njih bi mogla biti smanjenje brzine. To vas ne bi trebalo zabrinjavati – to samo znači da vam se tijelo mijenja.
Nemojte zaboraviti paziti na zdravlje svojih leđa
Jesu li penjanje i ostali ekstremni sportovi vaše najdraže aktivnosti? Vježbanje nakon pedesete moglo bi uzrokovati i bol u leđima ako se ne prebacite na neke druge aktivnosti.
Nažalost, vaše tijelo se mijenja i bila bi dobra ideja prestati se baviti nekim aktivnostima. Iako to nije uvijek slučaj, vaša će vas leđa upozoriti. U većini slučajeva nije potrebno raditi takve promjene. Međutim, ako u mladosti niste voljeli rastezanje i zagrijavanje, sada ćete osjetiti posljedice.
Nakon vježbanja – odmor
Nakon uspješnog vježbanja, odmorite se i pobrinite za svoje tijelo. Postoji mnogo načina kako to možete napraviti:
- Opuštajuće tuširanje u toploj vodi – Ono je savršeno za izbjegavanje ukočenosti i boli sljedećeg dana. To vam preporučujemo ako ste počeli vježbati nakon dužeg niza godina.
- Kupka s opuštajućim uljima – Sigurno ćete se složiti da ne postoji mnogo stvari koje su ugodnije od ugodne mirišljave kupke. Odvojite vrijeme da biste mogli uživati u trenutku. Možete se i izmasirati ako osjetite neku napetost.
Izbjegavajte sjedenje
Izaberite aktivnost koju god želite, samo budite sigurni da radite nešto. Vježbanje poslije pedesete, nakon užurbanog načina života koji uključuje posao i brigu za obitelj, može biti zahtjevno. Ali ako ćete samo sjediti na kauču, osjećat ćete se neproduktivno ili čak depresivno.
- Šetajte.
- Posjetite rodbinu ili prijatelje.
- Istražujte nova mjesta.
Održavajte ravnotežu
Činjenica da želite vježbati i da imate viška slobodnog vremena ne znači da trebate pretjerati. Težite tome da radite različite aktivnosti koje su vam zabavne umjesto primjenjivanja 3-satne rutine vježbanja.
Nemojte povjerovati u mit da je vježbanje nakon pedesete beskorisno. Ako cijeli život izbjegavate vježbanje, možda ćete pomisliti da ga više ni ne trebate. Zaboravite na tu ideju i ohrabrite se da postanete zdravija osoba. Brojni su dobri razlozi za to, a najvažniji su vaše zdravlje i neovisnost.
Step To Health
Prevela: Martina Jelinčić
Foto: Cyril Saulnier – Unsplash