Što napraviti pri tretiranju uboda kukaca
Većina je uboda kukaca bezopasna i bez ozbiljnijih posljedica. Najčešće nije potrebno otići doktoru da bi se utvrdilo o kakvom je ubodu riječ jer je tretman za sve vrste uboda isti: smanjiti svrbež i spriječiti infekciju. Doktor zapravo teško može utvrditi koji je kukac bocnuo vaše dijete. Stoga, ako slijedite ove upute, ispravno ćete tretirati ubod kukca.
Simptomi
Tretiranje uboda počinje uklanjanjem simptoma.
Svrbež se može tretirati određenim proizvodima nanoseći ih direktno na ugriz, a možete ih kupiti u slobodnoj prodaji. Jedan od omiljenih brzodjelujućih lijekova za tretiranje uboda jest anestetik za lokalnu primjenu u obliku losiona. Doduše, nanošenje može uzrokovati peckanje ako se ubod uslijed češanja otvorio u ranicu. Bez obzira na to, ova je vrsta losiona kvalitetna.
Ružičasti losion od kalamina protiv svrbeža može biti poprilično učinkovit, no budite na oprezu ako se stavlja na oštećeno mjesto uboda jer može povećati rizik trajnog ožiljka. Da biste izbjegli unošenje prevelike količine ovakve vrste lijekova, ne koristite istovremeno proizvode protiv svrbeža u obliku tableta.
Peckanje
Prislonite hladan oblog na bilo koje veće mjesto uboda ako peće, žari ili svrbi. Dobro je rješenje ako utrljate kocku leda oko svakog mjesta uboda.
Spriječite infekciju
Ugrizi buha ili komaraca obično ne zahtijevaju posebne mjere sprječavanja infekcije okolne kože. Normalno je da ugrizi uzrokuju određeno crvenilo i oticanje ili malo bistrog iscjetka. Ugrizi pauka, s druge strane, obično stvaraju veće površine crvenila i otoka. Iako je to normalno, može povećati rizik od infekcije koji se potencijalno razvija unutar uboda. Prije no što se ubod inficira, slijedite neke od preventivnih mjera i primijenite ih nekoliko puta dnevno.
- Isperite ubod toplom vodom s malo sapuna.
- Nanesite malo razrijeđenog vodikovog peroksida (provjerite omjer).
- Isperite peroksid nakon 2 minute.
- Nanesite antibiotsku mast.
- Ako prislonite led na veći ugriz pauka, može smanjiti bol i peckanje. Ovaj će vam način pomoći u prevenciji infekcije.
- Skratite nokte – ovo će smanjiti rizik od prenošenja infekcije unutar uboda i smanjiti mogućnost oštećenja kože.
Kako tretirati ubod koji se inficirao
Ako se crvenilo oko ugriza i dalje širi, postaje otečeno i bolno ili se iscjedak pretvori u gnoj, znači da se mjesto inficiralo. Uslijed ovakve situacije primijenite triput dnevno sljedeće korake:
- Isperite ubod toplom vodom s malo sapuna.
- Prislonite vrući oblog na to područje 10 minuta.
- Nanesite malo razrijeđenog peroksida te isperite nakon 2 minute.
- Nanesite razrijeđen povidon – jod (antiseptik; provjerite omjer) i ostavite da se osuši 2 minute.
- Temeljito isperite cijelu otopinu.
- Nanesite antibiotsku mast.
Može potrajati dan ili dva da bi se na ovaj način popravilo stanje infekcije, no ne bi se smjelo niti pogoršati tijekom tretmana.
Ozbiljnije infekcije
Ako se crvenilo i gnoj pogoršavaju, dijete dobije visoku temperaturu ili se pojave crveni tragovi koji se šire iz područja ugriza, trebali biste odmah posjetiti liječnika. Čak i ako je izvan radnoga vremena vašeg liječnika, otiđite na hitnu pomoć. Vjerojatno će dijete trebati primiti dozu antibiotika da bi se spriječila infekcija.
Dr. Bill Sears – Ask Dr. Sears
Prevela: LR
Foto: Presley Roozenburg – Unsplash