
Jeste ili do sada već vodili obiteljske sastanke? Ako niste evo kratkih uputa i praktičnih savjeta kako organizirati što uspješnije obiteljske sastanke.
Isplanirajte dobro obiteljske sastanke
Obiteljski sastanci mogu biti unaprijed dogovoreni ili spontani te mogu različito trajati. Učinkovit mini-sastanak može trajati tek 5 minuta – trenutni dogovor oko toga što je ispravno učiniti:
- „Kako možemo svih jutros odvesti u školi bez uzrujavanja?“
- „Kako možemo u miru otići u krevet?“
- „Kako možemo ove subote obaviti zadatke do podne tako da imamo ostatak dana slobodan za ostale stvari?“
Ako je zaista bio težak tjedan, recite to odmah na početku – „Ne znam za vas, ali sretan sam što je ovaj tjedan pri kraju.“ Nakon toga sakupite ideje kako zajednički učiniti sljedeći tjedan uspješnijim. Bez obzira na cilj, obiteljski sastanak može biti ključan alat za izgradnju snažnog obiteljskog identiteta u budućnosti. Sastanak privlači pozitivnu snagu jedne grupe koja je često podcijenjena u današnjoj individualističkoj kulturi.
Naš prvi obiteljski sastanak
Naša priča: kada smo održali svoj prvi obiteljski sastanak, naš je stariji sin Mark imao 7 godina, a mlađi Matthew samo dvije. Sjeli smo na tapet u dnevnom boravku, a maleni se igrao puzzlama. Moja supruga, Mark i ja imali smo kartice s početnim rečenicama: „Ono što volim u svojoj obitelji jest…“ i „ Bio bih sretniji kad bi …“. Mark je prvu rečenicu završio s „to što se svi vole.“ To je bilo lijepo čuti. Moja je supruga napisala: „Bila bih sretnija kada bi Tom provodio više vremena s djecom.“
U potpunosti sam shvatio kako se osjeća. Unatoč najboljim namjerama, nezavršen posao tijekom radnoga tjedna sve se više uvlačio u vikend stvarajući potisnutu napetost koja zapravo nikada nije prestala. Ostatak sastanka proveli smo razgovarajući kako mogu osigurati više vremena za igru s djecom. S vremenom se situacija popravila.
Na svojoj sam kartici napisao da bih bio sretniji kad bismo mogli uputiti Marka u školu bez problema s ustajanjem. On je predložio rješenje: „Kada me probudite, podsjetite me na nešto čemu se toga dana radujem, na primjer omiljenoj tv emisiji, pa ću se vedrije ustati.“ Stoga smo napravili popis za svaki dan na što ćemo ga podsjetiti koji je zaista djelovao.
Prvi obiteljski sastanak jedne majke
Podijelit ću s vama kako je jedna majka doživjela svoj prvi obiteljski sastanak sa svoje dvoje djece, Jamesom (7) i Elizabeth (5). Tata se kasnije uključio.
Njezin opis lijepo dočarava tri najvažnija dijela obiteljskog sastanak usmjerena prema rješavanju sukoba: 1. postizanje uzajamnog razumijevanja, 2. postizanje rješenja na zajedničko zadovoljstvo i 3. ispunjavanje dogovora.
Problem je sljedeći: James i Elizabeth neprestano se svađaju. Na kraju ja (majka) vičem na njih što uznemirava cijelu obitelj.
Primijetite kako je u majčinom pristupu vrlo važno slušanje da bi se postiglo uzajamno razumijevanje koje je potrebno za zajedničko rješenje.
Postizanje uzajamnog razumijevanja
- korak: odlučite koji je pravedan cilj. James i Elizabeth se međusobno ne slažu. Majka želi s njima o tome razgovarati i vidjeti mogu li donijeti pravedno rješenje.
- korak: postignite razumijevanje. Prvo, majka želi objasniti kako se ona osjeća u vezi cijele situacije, a potom želi znati kako se djeca osjećaju.
- korak: izrazite svoje osjećaje kao roditelj. „Djeco, ponekad me jako smeta kad vidim da se svađate. onda počnem vikati na vas i svi se uzrujaju. voljela bih da se malo više potrudite složiti.“
- korak: pitajte djecu što misle o problemu. Nakon što ste objasnili kako se osjećate, dajte im priliku da naprave isto.
James: „Elizabeth uvijek želi raditi isto što i ja. Želi sjediti na istome mjestu i igrati se istim igračkama. Ponekad me udara.“
Elizabeth: „James me udara. Tjera me da plačem. Ne želi se igrati sa mnom. I ne volim kada vičeš, mama.“
- korak: aktivno slušajte svoju djecu. Prepričajte i ponovite ono što su vam djeca rekla da osjećaju.
- korak: zamolite djecu da aktivno slušaju vaše osjećaje. Upitajte ih sjećaju li se što ste rekli o svojim osjećajima.
Za većinu roditelja samo postizanje međusobnog razumijevanja je velik uspjeh. Sjetite se da je ono ključno za donošenje pravednog rješenja.
Pravedno rješenje problema
- korak: prikupite prijedloge za pravedno rješenje. Kako možemo popraviti situaciju? Napravimo popis svega što možemo poduzeti, a pravedno je prema svima. Moguća rješenja su: nećemo se tući, James će pokušati naučiti Elizabeth neke svoje igre, majka neće vikati, Elizabeth će se pokušati ponekad igrati sama, svi bismo trebali reći i raditi lijepe stvari.
- korak: sastavite pravedan plan i potpišite ga. „Dogovorili smo se sljedeće: nema udaranja ili vikanja – mama, James ili Elizabeth. James bi se trebao igrati s Elizabeth barem jednom dnevno. Elizabeth bi se trebala ponekad igrati sama. Svi će se truditi biti dobri jedni prema drugima. Svi smo potpisali dogovor.“
- korak: dogovorite sljedeći sastanak. „Zalijepili smo naš dogovor na hladnjak zajedno s popisom svega lijepoga što moramo napraviti tijekom sljedeća dva dana. Složili smo se da ćemo o svemu obavijestiti tatu i ponovno sastati za dva dana da vidimo kako napredujemo.“
Ispunjavanje dogovora
- korak: održite sljedeći sastanak. Pročitajte popis svega što ste međusobno učinili ili rekli. Odlučite jesu li svi trudili biti bolji. Pohvalite djecu za konkretne stvari. Istaknite ono što su dobro uradili. Majka je zaključila: „Naš je dom sada sretniji. dodavat ćemo i dalje sve lijepo što učinimo ili kažemo jedni drugima. Tata se također uključio. Koristit ćemo ovaj pristup da bismo razgovarali o ostalim problemima među djecom, pa čak i među roditeljima.
Krivim koracima obiteljske sastanke možete pretvoriti u neugodna iskustva
Nekoliko savjeta što ne raditi tijekom sastanka. Slijedi primjer jedne obitelji koja se uplela u raspravu oko teme za koju su članovi bili emocionalno vezani što je dodatno zakompliciralo situaciju. Majka opisuje napetost u zraku prije no što je počeo sastanak: „Naša je petnaestogodišnja kći Carolyn upravo vodila raspravu s dvanaestogodišnjim bratom Garyjem. Gary je rekao da sam nepravedna zbog načina kako sam riješila situaciju. Otac je upravo došao kući s posla i uzrujao se kad je čuo još jednu njihovu svađu.“ Gdje je bila pogreška?
- Ovo je bio pogrešan trenutak za pokušaj prvog obiteljskog sastanka.
- Roditelji nisu ništa učinili da bi pripremili teren. Nisu individualno razgovarali s Carolyn i Garyjem prije sastanka da bi objasnili svrhu obiteljskog sastanka – bez optuživanja; zajedničkim dogovorom riješiti problem te usmjeriti djecu prema tom pozitivnom cilju.
- Započeli su sastanak bez osnovnog koraka: utvrđivanja unaprijed dogovorenih pravila o međusobnom poštivanju tijekom razgovora i slušanja.
- Započeli su bez da su stvorili dobro ozračje. Nisu postavili pitanje: „Što je netko iz obitelji nedavno učinio što ti je mnogo značilo?“
- Majka je započela sastanak postavljajući dobronamjerno, ali previše općenito pitanje: „Što možemo napraviti da bismo imali bolje odnose?“ Ovo pitanje nije usmjerilo obitelj prema cilju zajedničkog rješavanja određenog obiteljskog problema, već otvorilo prostor za optužbe i prigovore.
Prije sljedećeg obiteljskog sastanka, majka ili otac bi trebali:
- održati individualne razgovore s djecom i zatražiti ih da se slože kako će sudjelovati u obiteljskom sastanku na pozitivan način tako da pomognu uspješno riješiti određen obiteljski problem.
- predložiti problem koji zaista obuhvaća cijelu obitelj, a ne samo među djecom i/ili roditeljima.
Zaključak: Učinite sve da biste povećali šanse za uspješnim obiteljskim sastankom, ali ne odustajte ako naiđete na prepreke. Obilježje zdrave obitelji nije nepogrješivost već ustrajnost. Želimo vam uspješne i radosne obiteljske sastanke!
Thomas Lickona – Catholic Education
Prevela: LR
Foto: André Freitas – Unsplash