Zabavne igre za kišne dane

zabavne igre za kišne dane

Mjerilo količine padalina – kišomjer

Jednostavna naprava kišomjera koji mogu izraditi djeca vrtićke dobi dobar je poticaj za istraživanje matematike i biologije tako što će mjeriti količinu kiše koja se sakupi. Kišomjer se može prilagoditi i starijoj djeci tako što ćete koristiti metričke jedinice da biste označili razinu vode ili računajući volumen tekućine.

Potrebna vam je: plastična boca, boja, čvrsto ljepilo, škare i marker

Pomoću oštrih škara izrežite vrh plastične boce, ali ga sačuvajte jer će kasnije trebati za umetanje u dno boce. Da bi zadatak bio još zabavniji dajte djeci prostora za kreativnost i neka pobojaju dno boce. Nakon što se boja osuši markerom označite crte po kojima ćete mjeriti količinu vode. Ako su djeca manja te vam nije važan točan izračun, ne morate se opterećivati točnim razmacima jer je važno da djeca uoče razliku između količine sakupljene kiše, a ne izračunaju preciznu brojku. Ako djeca znaju brojeve, iskoristite priliku za vježbu pa pored crtica ispišite i brojeve.

Odrezani vrh boce naopako umetnite u donji dio tako da izgleda kao lijevak. Smjestite kišomjer na balkon ili u dvorište gdje nije natkriveno stablima ili olucima. Sakupljajte kišu 24 sata nakon čega možete očitati količinu vode u boci. Uz to možete izraditi tablice u koje ćete upisivati dobivene rezultate kroz tjedan dana.

kišomjer zabavne igre

Kišna umjetnost na papiru

Ako želite jedinstvenu umjetnost ravno iz prirode, uzmite hamer-papir i prehrambene boje te po slobodnoj volji nakapajte na hamer-papir šarene kapi. Stavite papir vani na kišu samo pripazite da ne bude jaka kiša. Idealno bi bilo da sipi inače će vrlo brzo nastati velika mrlja. Nakon što se papir osuši ispišite pomoću računala vesele oblike ili izrežite fotografiju svoga djeteta te mu dodajte kišobran. Zalijepite na osušeni hamer-papir. Zajedno sa svojim djetetom osmislite pjesmu o jeseni i kiši te zapišite stihove u kut papira. Uokvirite svoje umjetničko djelo i imate prekrasnu uspomenu na zajedničko vrijeme tijekom kišnih jesenskih dana.

zabavne igreDomaći „ljigavac“

Sigurno ste se voljeli igrati ljigavcima kad ste bili dijete. Jedini je problem bio što su pakiranja uvijek bila premala. Zamislite da možete izraditi „ljigavce“ onoliko koliko vas je volja sa samo dva jednostavna sastojka. Potreban vam je tekući škrob i lijepilo. Možete dodati prehrambene boje ili tempere.

Omjer nije toliko važan, otprilike dvije mjere ljepila na jednu mjeru tekućeg škroba. Ne brinite se ako je smjesa u početku previše ljepljiva jer se vremenom oblikuje u čvršću masu. Pustite djeci da prstima miješaju smjesu. „Ljigavci“ su odličan senzorni materijal, a što ga više djeca mijese, ono se lakše formira. Ako želite, možete dodati i boju. Imajte na umu da boja može prijeći na ruke pa ako želite to izbjeći, umiješajte boje plastičnom žlicom dok se dobro ne stopi s masom.

Potraga za blagom

odaberite dobro skriveno mjesto gdje možete staviti omiljene poslastice svoje djece. Nakon toga na 7 ili 8 mjesta ostavite samoljepive papiriće za poruke na koje ćete ispisati upute kako doći od mjesta do mjesta s porukama, a konačan cilj je skriveno mjesto s nagradom. Djeca će uživati u potrazi za blagom, a tmurnu kišnu atmosferu razveselit će dječja graja.


Livija Rogulj – Žena vrsna
Foto: Danijela Ljubas

Print Friendly, PDF & Email
Livija Rogulj

Supruga i majka šestero djece, uživa u životu u prirodi i od prirode. Radosno uređuje životna blaga za Medju nama i istražuje jezična bogatstva. Zahvalna na Božjim talentima i milostima koje može prepoznati u svim životnim područjima.