Čitanje i pisanje je univerzalan poticaj za razvijanje uma za koji nam nisu potrebne kreditne kartice već samo odlazak u knjižnicu i malo mašte. Pored tolikih računalnih igrica i skupih igračaka, pitanje je kako možemo djeci približiti dobre stare priče da se u njih zaljube. Želite da i vaša djeca zavole čitanje? Donosimo nekoliko ideja stručnjaka o pristupačnim načinima kako rasplamsati djetetovu ljubav prema čitanju i pisanju.
Čitajte djeci naglas
Mislite da je lako? Stručnjaci za razvoj djece slažu se da je čitanje djeci prvi i najvažniji način kako ih zainteresirati za pisanu riječ. Kako možete čitanje približiti djeci kroz igru i uživanje?
Započnite tako da stvorite uzbudljivu atmosferu pitajući se što piše u novoj knjizi. Pročitajte prvu stranicu tako da ih namamite na otkrivanje tajne, neka najava bude zadivljujuća i neka izgleda kao važna pozivnica. Nakon toga istaknite ime autora i ilustratora te pročitajte njihove posvete tako da se djeca mogu poistovjetiti s ljudima koji su stvorili knjigu. Čitajte različitim glasovima za različite likove. Neka kraj knjige tako i zvuči- završite priču pravilnim ritmom, osjećajem ili uzbuđenjem onako kako vam odgovara.
Čitajte djeci najbolje priče
Budite izbirljivi kad se radi o pričama koje čitate djeci. Izdvojite vrijeme da biste djeci pažljivo odabrali literaturu, a time im iskazujete poštovanje i suosjećajnost. Odlične dječje priče mogu biti pravi temelj za izgradnju opće kulture. Sjetite se samo opusa Ivane Brlić Mažuranić. Ili klasika poput Hansa Christiana Andersena koji je pun analogije i simbolizma koje će djeca pamtiti sve do odrasle dobi. Zavirite ovdje po nekoliko ideja naših urednica Katarine Matijace i Tereze Mihaljević.
Dopustite djeci da ih ponese strast za čitanjem
Što god to bilo – o konjima, mostovima, kamionima, kraljicama, bubama… Kada čovjek uđe duboko u ono što radi, nastupa pravo učenje i razmišljanje.
Ispunite život svoje djece bogatim iskustvom
Odvedite ih na besplatne festivale i koncerte, na farme i u gradove, muzeje i galerije umjetnina. Puštajte zmajeve, šetajte uz rijeku, promatrajte prirodu i životinje. Ovakve uspomene potaknut će ljubav prema čitanju, pisanju i prepričavanju.
Igrajte se pričanja priča
„Srećom, nažalost“ je igra u kojoj prva osoba započne priču i kaže „nažalost“. Sljedeća osoba nastavi priču i doda „srećom“ i tako dalje.
„Šapni riječ“ je igra u kojoj djetetu koje je u sredini drugo dvoje djece šapne u svako uho po jednu riječ. Tada dijete mora ispričati priču koristeći dvije riječi koje je čulo, a ostali moraju pogoditi koje su to dvije zagonetne riječi bile.
„Staklenka s pričom“ je igra u kojoj morate napuniti staklenku različitim sitnim igračkama. Izvucite nekoliko igračaka pomoću kojih ćete složiti priču. Probajte započeti s „Jednom davno…“ nakon čega slijedi zaplet koji ćete razriješiti s „Jednoga dana…“.
Pohvalite djecu kada postavljaju pitanja
Zapišite njihova pitanja, pročitajte ih i pronađite odgovore. Djeca trebaju znati da su pametna i kada postavljaju pitanja, a ne samo kada znaju odgovor.
Ostavite vremena za igru
Nema žurbe s čitanjem. Pomičući dobnu granicu, sve se ranije započinje s čitanjem što može postati previše opterećujuće za djecu. U tom slučaju djeca gube vrijeme koje bi trebali provesti u igri. Ako s čitanjem počnemo u pravo vrijeme, ono će djetetu biti mnogo prirodnije. Ideje za razne igre donosimo ovdje.
Pohvalite djecu kada su marljiva
Ponekad se djecu toliko hvali da su pametna da s vremenom počnu manje riskirati i prihvaćati manje izazova jer se boje da neće ispasti pametna. O samopouzdanju djece pročitajte u našem članku.
Iskoristite jezik za šalu
Djeca se moraju svakoga dana smijati, a njihov se neobičan smisao za humor razlikuje od našeg. Izmislite igre riječima, dosjetke, viceve, rime, prenesena značenja, zagonetke, pjesme ili spojene riječi. Zabavite se za vrijeme večere tako što ćete pitati djecu jesu li za čapalinke ili smislite rime kao što su „Ne tjeraj inat, pojedi špinat.“
Budite maštoviti pri odabiru knjiga
Neke od najdojmljivijih i neobičnijih naslova su oni koji stoje negdje u pozadini police. Pokušajte pronaći knjigu s narodnim pričama. Pune su neobičnih likova, zanimljivih radnji i mjesta zbivanja.
Osmislite obiteljsko vrijeme za čitanje i pisanje
Djeca vole navike i rituale, način života koji se stalno ponavlja. Predvidljivost obiteljskog života često osigurava temelj i utjehu u zbunjujućem svijetu. Stvorite rituale koji su vezani uz čitanje pred spavanje, sjedenje u omiljenoj stolici, paljenje posebne lampe za čitanje ili čitanje unaprijed određenog seta knjiga. Evo još ideja:
Igrajte igre jednom tjedno. Neka, na primjer, petak navečer bude večer društvenih igara. Započnite obiteljski dnevnik ili blog u kojem ćete zapisivati sa svakim djetetom posebno sve što se događa u njihovim životima, o onome što je njima važno ili ih nasmijava. Jednom tjedno pišite pisma bakama i djedovima te priložite dječje crteže.
Amy Suardi – Frugal Mama
Prevela i prilagodila: LR
Foto: Clay Banks – Unsplash