Praktični koraci za kreiranje personalizirane kuharice tvoje obitelji

Praktični koraci za kreiranje personalizirane kuharice tvoje obitelji

Kao mlada supruga i majka susrela sam se s mnogim izazovima u stvaranju doma. Jedan od njih bio je i pripremanje zdravih obroka koje ćemo svi rado jesti. S obzirom na to da sam živjela s cimericom godinama prije sklapanja braka, već sam imala nešto iskustva i osnovnog znanja o kuhanju. Međutim, sada je valjalo uvažiti i mužev ukus, te prilagoditi obroke da ih može jesti i beba u dohrani. Usto, jela su trebala biti što jednostavnija za pripremu i sadržavati namirnice koje su nam sezonski, lokalno i financijski dostupne.

Počela sam pretraživati razne recepte te primijetila da neke spontano učestalo ponavljam jer su nam se svima svidjeli. Tako je nastala želja za kreiranjem naše obiteljske kuharice kako bih sve one recepte koje smo isprobali, a svidjeli su nam se (i koje sam naučila pripremati u mjeri da svaki put ispadnu dovoljno dobro) skupila na jedno mjesto. Tek sam prilikom izrade otkrila još jednu praktičnu stvar – sadržaj na početku kuharice može mi poslužiti i kao inspiracija kada ne znam što kuhati! Ako te sve to potaknulo da i sama izradiš svoju kuharicu, dijelim s tobom korake svog procesa u nadi da će ti biti korisni.

1. korak: Napravi popis jela koje najčešće pripremaš

Za početak sam otvorila prazni dokument u Google docsu. Odlučila sam se za digitalnu verziju kuharice jer ju je lakše uređivati, a kako mi je spremljena na drive, uvijek i svugdje mi je dostupna preko mobitela. Naravno, možeš umjesto toga odabrati neku lijepu bilježnicu pa u nju zapisivati recepte.
Pokušala sam se prisjetiti i zapisati što više jela koja često kuham.

2. korak: Raspodijeli jela u kategorije

Kada sam bila gotova s popisom, bilo je jasno u koje kategorije se ta jela mogu podijeliti – juhe (mesne, povrtne), glavna jela (jela od mesa, jela od ribe, posna jela), prilozi, salate, slani zalogaji, kolači, torte i ostali deserti. Ove kategorije su samo primjer, tebi možda neka bude suvišna ili ti zatreba neka koju ja nisam koristila. Kad sam imala kategorije, rasporedila sam jela po kategorijama. Tako sam ujedno dobila sadržaj kuharice, što se inače radi na kraju.

3. korak: Skica kuharice

Nakon što je sadržaj bio spreman, izradila sam kostur kuharice. Prije sadržaja dodala sam naslovnicu, a nakon sadržaja po stranicu s naslovom za svaku (pod)kategoriju. Kada je skica bila gotova, dodavala sam recepte kako bih koji stigla. Obično kada bih pripremala neko jelo bih za njega zapisala recept. Pazila sam da ga smjestim u pripadajuću kategoriju, a u sadržaju bih mijenjala mjesta receptima ovisno o redoslijedu kojim sam ih pisala.

4. korak: Obojaj svoju kuharicu

Ako si slična meni, estetika ti je važna. Iako sam trenutno još na 3. koraku – pišem tekstove recepata kako koji stignem, kada to privedem kraju, želim na naslovnu stranicu i kod naslova kategorija staviti lijepe fotografije. Možda i kod jela budem postupno dodavala fotografiju konkretnog jela ako se sjetim uslikati ga prije nego ga pojedemo i ako budem stigla fotografiju i dodati u kuharicu. Možda ostane i bez ijedne fotke. Svejedno će biti praktična.

5. korak: Nastavi je nadopunjavati

Pri izradi digitalne verzije kuharice, odlično je što ju je sasvim lako nadopunjavati – možeš dodati stranicu gdje god želiš i kad god želiš. Sukladno tome prepraviš i tablicu sadržaja.
Bonus savjet za praktično korištenje kuharice je da prilikom pisanja koristiš Naslov, Naslov 1, Naslov 2, itd. tako će ti skroz lijevo u stupcu biti sve pregledno organizirano. Usto, ako koristiš naslove i podnaslove, možeš otići na Umetni pa na Sadržaj i odabrati treću opciju s vezama pa će se u tvojoj tablici sadržaja na imenu svakog jela pojaviti veza. Klikom na ime jela u tablici sadržaja, otići ćeš direktno na stranicu na kojoj je recept za to jelo. Nema scrollanja u nedogled!

Nadam se da ti je ovo bilo korisno i poticajno. Sjeti se da je Gospodin s tobom i iznad lonaca i tava i radosno pripremaj obroke svojoj obitelji – s kuharicom ili bez nje.


Lea Čorić – Žena vrsna
Foto: Annie Spratt – Unsplash

Print Friendly, PDF & Email
Lea Čorić

Supruga brižnog i perspektivnog mladog Dalmatinca, majka jednog veselog dječaka. Psihologinja i licencirana FEMM edukatorica. Zaljubljenica u produktivnost i rast - u vrsnosti, darovanim talentima i svetosti po uzoru na Gospu, a po zagovoru omiljenog nebeskog zaštitnika, bl. Alojzija Stepinca.