Što su litanije, kako ih i zašto molimo?

Što su litanije, kako ih i zašto molimo?

Litanije su molitve upućene Bogu, Blaženoj Djevici Mariji ili svecima koje se sastoje od mnoštva zaziva i odgovora. Iako se uglavnom prakticiraju u župnim crkvama, one su svakako prikladne i poželjne i za osobnu molitvu.

Riječ litanije dolazi od grčke riječi “lite” što znači molitva ili naknada. Prilikom javnog moljenja, jedna osoba recitira zazive, a ostali odgovaraju.

Litanije su se počele moliti još u predkršćansko doba

Litanije potječu iz predkršćanskog doba, kada su Židovi koristili zazive i odgovore u javnim molitvama. Prve kršćanske litanije vjerojatno su se sastojale od učestalog ponavljanja riječi.

Kyrie Eleison (grčki izraz za Gospodine, smiluj se) – to je zaziv kojeg molimo na svetoj Misi. Vjernici su ovom zazivu s vremenom dodavali druge zazive i nastala je čitava riznica raznih litanija koje danas poznajemo. Neke od njih možete pronaći .

1601. godine papa Klement VIII. zabranio je tisak i javnu molitvu svih litanija osim Litanija svih svetih i Lauretanskih litanija. Od tada je Sveta Stolica odobrila još četiri molitve litanija za javnu upotrebu – Litanije Presvetom Imenu Isusovu i Presvetom Srcu Isusovu te Litanije Predragocjenoj Krvi Kristovoj i Litanije svetom Josipu. Uz ove litanije, postoje brojne druge koje se mogu koristiti za osobnu molitvu.

Molitve bogate sadržajem i slikovitim opisima

Ove su molitve bogate sadržajem i slikovitim opisima. Tako se, na primjer, Blažena Djevica Marija u Lauretanskim litanijama naziva Majkom, Djevicom i Kraljicom te se ovim trima imenima dodijeljuju razni opisi – neobični, a bogati značenjem. Više o njima možete pročitati u nizu članaka Imena naše Majke.

Bilo da ih molimo u sklopu osobne molitve ili javne pobožnosti, litanije nam pomažu da bliže upoznamo i lakše zamislimo Gospodina, Gospu ili svece kojima molimo dok ih upoznajemo kroz razne atribute koje im litanije pripisuju. Poput krunice, litanije imaju umirujući, ritmički ton molitve. Moguće ih je i pjevati za one koji najlakše i najljepše mole pjevajući.


Lea Potočar – Žena vrsna
Foto: Marin Matijaca

Print Friendly, PDF & Email
Žena Vrsna

Žena vrsna je dragocjena, ali jednostavna - baš kao biserje. Njen sjaj se povećava dok je milosrđe Božje oblikuje u sigurnoj školjci Njegova Presvetog srca. Nije savršena kao Otac, ali svakim danom tome teži. Žena vrsna si ti, ljubljena kćeri Božja, dok nastojiš biti i Marta i Marija u jednoj osobi. Da, čak i onda kada se osjećaš nesposobno, nevrijedno i slabo. Presveta Djevica, jedina vrsna, uvijek ima ispruženu ruku da te povede sa sobom. Hajdemo zajedno, s Marijom do Isusa!