Kako se igrati s bebom

Kako se igrati s bebom

Svi se znamo igrati s todlerima, vrtićancima, školarcima… A što je s bebama? Kako se igrati s njima? Donosimo nekoliko ideja kako se igrati s bebom mlađom od godinu dana.

U prvim mjesecima bebina života najbolja igračka su mama i tata. Bebe uče dodirivanjem, slušanjem i promatranjem bliskih objekata – a lica su im najdraža. Čeznu za bliskim kontaktom. Približite im svoje lice, nabacite osmijeh i obradovat ćete svoju bebu.

Nekoliko ideja za bebe mlađe od 6 mjeseci

Pjevanje je izvrstan način igre s novorođenčetom, posebno ako je popraćeno blagim njihanjem u naručju bliske osobe. Plešite sa svojim djetetom pjevušeći omiljenu pjesmu i tako razveselite i bebu i sebe.

Zveckanje snažno privlači bebinu pozornost. Pomaže im i savladati vještine poput zadržavanja pozornosti i praćenja objekata očima. Zveckajući izvan bebina vidokruga testirate i bebin sluh – ako okreće glavicu u smjeru zvuka, sve je u savršenom redu!

Mekane igračkice, posebno one koje su kontrastnih boja i proizvode nekakve zvukove prilikom stiskanja, plijene djetetovu pažnju i pomažu vam da se igrate s bebom.

Bebina slikovnica – par minuta dnevno pokazujte svojoj bebi crno bijele sličice, može i uz dodatak malo crvene boje. Bebama vid još nije bistar i najbolje vide jake kontraste. Osim kontrastnih slikovnica, bebi možete već sada i čitati slikovnice, bajke, priče iz evanđelja… Iako još ne razumiju, slušanje je jako važno za razvoj njihovog govora. Uz to, nikada nije prerano početi razvijati dobru naviku, a čitanje to zasigurno je.

Omiljena tetrica – mašite tetrom iznad bebine glave. Vrtite ju, pomičite lijevo-desno, gore-dolje ili s njom stvarajte lagani povjetarac.

Pušite u bebu, skroz lagano. Pratite njenu reakciju. Prestanite ako joj se ne sviđa, nastavite ako uživa. Isto pravilo vrijedi i za škakljanje laganim dodirom ili nježnim predmetom.

Masaža je predivan način opuštanja bebe, stimuliranja mišića, a ujedno je i izvrsna prilika za kontakt koža-na-kožu koji je važan u procesu povezivanja s bebom.

Maženje uz molitvu blagoslova ujutro uzmite nekoliko minuta za maženje s bebom. Dok ju mazite, blagoslivljajte njezinu glavicu, ručice, nožice… Poslužiti vam može i ova jutarnja molitva blagoslova ili osmislite svoju.

Prijedlozi kako se igrati s bebom starijom od 6 mjeseci

Bebe starije od 6 mjeseci, a mlađe od godinu dana i dalje će voljeti sve do sada navedene igre. Ali sada možemo dodati i neke nove!

Meka utvrda – na podu ili velikom krevetu naslažite nekoliko jastuka. Promatrajte svoju bebu kako se pokušava popeti na jastuke i budite spremni sačuvati je od pada. Dodatna zanimacija bit će ako među jastuke sakrijete igračkicu koja svira i pustite bebi da je traži.

Slaganje – u ovom periodu bebe vole slagati – velike kocke jednu na drugu, posudice jednu u drugu… Neće biti izrazito spretni u tome, ali uživat će u zajedničkoj igri, a posebno u rušenju.

Marame posebno one u jarkim bojama bit će super rekviziti u ovom periodu. Maramu bacite visoko u zrak iznad bebine glave i gledajte kako promatra lagano padanje marame i veseli se kada ju maknete s njenog lica. Maramu možete koristiti i za igre skrivanja i otkrivanja.

Loptice, opet, posebno one u jarkim bojama, možete kotrljati ispred bebe dok je u potrbušnom položaju kako biste joj boravak na trbuščiću učinili zanimljivijim. A možete im i jednostavno dati u ruke lopticu koja je dovoljno velika da je ne mogu progutati, a dovoljno mala da je mogu držati u rukama.

Crtanje prstićima po kinetičkom pijesku, pjeni za brijanje ili doslovno platnu. Na malo slikarsko platno stavite malo tempere u raznim bojama. Platno stavite u prozirnu vrećicu sa zipom i/ili zalijepite vrećicu za pod ili pladanj hranilice. Beba će prstićima razmrljati boju i stvoriti pravo malo remek djelo. Ove aktivnosti nužno je provoditi pod nadzorom odrasle osobe.

Ledene igre – nekoliko kockica leda provucite kratko kroz mlaz tople vode kako se ne bi lijepile za bebine prstiće. Zatim ih stavite u čvrstu posudu u kojoj ih beba može sigurno loviti, gurati i uživati u igri. Osim dodirivanja leda, omogućite bebi da dotiče razne teksture – lišće, kamenje, hrapavi ručnik, mekanu dekicu… Sve je to važno za senzorni razvoj. Sve što beba dira prstićima, možete naslanjati i na njezina stopala. I ona su prepuna receptora i ne bismo ih trebali zapostaviti.

Let s bebom u kojemu je mama avion! Lezite na leđa, skupite noge, savijte ih u koljenima i podignite u zrak tako da su vam skupljene potkoljenice u ravnini s podlogom na kojoj ležite. Bebu stavite na potkoljenice u potrbušni položaj. Rukice nek joj budu ispred tijela. Pridržavajte ju malo ispod ramena i uživajte u njenom smijehu.

Igramo se ručicama – bebe u početku ovog perioda još drže šake stisnute pa im možete širiti i skupljati ruke. Možete to činiti uz izgovaranje: otvori-zatvori, a možete im i pomoći da približe rukice koljenima ili stopalima i poticati ih da ih diraju (ovo možete raditi i prema suprotnoj nozi). Dok se tako igrate, imenujte dijelove tijela.

Nadamo se da smo vam dali neku novu ideju ili vam ovim idejama potaknuli maštu pa ste osmislili neke svoje igre. Uživajte „gubeći vrijeme“ sa svojom djecom, sigurni smo da će to biti vaša najbolja investicija.


Lea Čorić – Žena vrsna
Foto: Vitalii Khodzinskyi

Print Friendly, PDF & Email
Lea Čorić

Supruga brižnog i perspektivnog mladog Dalmatinca, majka jednog veselog dječaka. Psihologinja i licencirana FEMM edukatorica. Zaljubljenica u produktivnost i rast - u vrsnosti, darovanim talentima i svetosti po uzoru na Gospu, a po zagovoru omiljenog nebeskog zaštitnika, bl. Alojzija Stepinca.