
Upravo ste saznali da ste trudni, a razvoj zuba Vašeg dijeteta je već započeo. Proces je to koji kreće u petom ili šestom tjednu trudnoće. Mineralizacija, pak, počinje tijekom trećeg ili četvrtog mjeseca trudnoće. U trenutku rođenja, kruna (vidljivi dio izniklog zuba) mliječnih sjekutića (zub 1 i 2) je potpuno mineralizirana, a ostali mliječni zubi djelomično. To nam je važno istaknuti da bismo znali da ne treba čekati nicanje jer briga za zubiće naše djece započinje već u trudnoći pravilnom i uravnoteženom prehranom te unosom minerala i vitamina.
Mineralizacija kruna trajnih zubi
Mineralizacija kruna trajnih zuba završena je do dobi od šest ili sedam godina. Korijenovi se nastavljaju dalje razvijati. To nam je sve važno jer u slučaju pojačanog gubitka minerala i vitamina, najčešće uslijed enteroviroza (crijevnih viroza), dijete ih treba nadoknaditi. Također, doktori danas paze na lijekove koji bi se mogli ugraditi u strukturu zuba i obojiti ih te takve lijekove izbjegavaju dok razvoj i mineralizacija zuba nije završena.
Primarna (mliječna) denticija
Najčešće prvo iznikne donji sjekutić. Srednja dob njegovog nicanja jest 7 mjeseci. Najkasnije bi se trebao pojaviti do 13. mjeseca. Rijetka je pojava da taj zub iznikne u 1. mjesecu života ili čak da se dijete rodi sa tim zubom. Ako se to dogodi, potrebno je zub zaobliti da ne smeta. Ako je zub prekobrojan, onda se vadi.
Posljednji mliječni zub trebao bi izniknuti do 3. godine života.
Redoslijed nicanja mliječnih zubi
Redoslijed nicanja mliječnih zubi je sljedeći:
- Prvi mliječni sjekutić (I): 6 – 8 mjeseci
- Drugi mliječni sjekutić (II): 8 – 12 mjeseci
- Prvi mliječni pretkutnjak (IV): 12 – 16 mjeseci
- Mliječni očnjak (III): 16 – 20 mjeseci
- Drugi mliječni pretkutnjak (V): 20 – 30 mjeseci
Pri tome da najčešće zubi iz iste skupine niknu najprije u donjoj čeljusti.
Svaka majka prepoznaje da su njezinom dojenčetu počeli nicati zubi. Dijete lošije spava, nemirno je ili stalno nešto gura u usta zbog svrbeža koji prati nicanje zuba. Moguć je gubitak apetita. Zubno meso je otečeno ili se vidi hematom na mjestu nicanja, sluznica može biti blijeda, pojačano je slinjenje. Ponekad se javlja i povišena temperatura (kao opći simptom raznih dječjih bolesti koje dijete prebolijeva u razdoblju od 6. – 30. mjeseca života dok izbijaju mliječni zubi što ujedno ubrzava nicanje mliječnog zuba). Ako je temperatura iznad 38 stupnjeva, potrebno je zatražiti pomoć specijaliste pedijatra jer je riječ o još nečemu osim nicanja zubi.
Nicanje trajnih zubi
Kada trajni zub raste i izbija u ispravnom položaju, istodobno gura mliječni zub uzrokujući resorpciju korijena mliječnog zuba. Resorpcija korijena mliječnog zuba obično počinje godinu do godinu i pol prije nicanja trajnog nasljednika. Beskorijenski mliječni zub se odvaja i kruna trajnog zuba izniče. Vrh korijena zuba koji niče je otvoren. Obično se zatvara 2 do 3 godine nakon erupcije vidljivog dijela zuba. Taj je podatak važan jer uslijed traume trajnog zuba može doći do prekida u razvoju korijena iako kruna zuba izgleda netaknuto. Zato će vas Vaš stomatolog kod nekih trauma poslati na RTG da bi pratio je li se korijen razvija i zatvara ili je potrebna pomoć.
Redoslijed nicanja trajnih zubi
Redoslijed nicanja trajnih zubi je sljedeći:
1, 6, 2, 3, 4, 5, 7, 8 u donjoj čeljusti i 6, 1, 2, 4, 3, 5, 7, 8 u gornjoj čeljusti.
Oko šeste godine eruptira prvi stalni zub- donji prvi sjekutić.
Gotovo istodobno niče i prvi stalni kutnjak (6) i to prvo u donjoj čeljusti a zatim i u gornjoj.
U dobi od osam godina niče i gornji drugi sjekutić (2), posljednji iz skupine sjekutića.
Oko desete godine počinje rast trajnih očnjaka (3) i pretkutnjaka (4, 5). S dvanaest godina niču drugi kutnjaci (7). Umnjaci se pojavljuju od osamnaeste godine. Djevojčicama se zubalo počinje razvijati ranije nego dječacima, a ranije i završava.
Poremećaji u nicanju trajnih zubi
Prije nego zub iznikne može doći do upale, tj. hematoma. Zub antagonist iz suprotne čeljusti u zagrizu može napraviti traumu na mjestu nicanja trajnog zuba. Može doći do širenja upale najčešće iz područja inficirane mliječne petice u područje trajne šestice. Potrebna je pomoć stomatologa da se ukloni upala, a možda čak i mliječni zub koji je uzrokuje. Kad god je moguće, čuva se mliječni zub da bi se time sačuvalo mjesto za trajnog nasljednika i time se može prevenirati ortodontska terapija.
U tijeku nicanja može doći do prolazne upale. Ako je bol jaka i duže vremena prisutna, potrebno je posjetiti stomatologa.
Komplikacije nicanja trajnih zubi
- ZUB NIJE IZNIKAO zbog mehaničke zapreke (tumora, ciste), ako postoji prekobrojni zub, čeljust je mala ili je zametak trajnog zuba duboko ili nepravilno položen.
- MLIJEČNI ZUB NIJE ISPAO zbog nedostatka trajnog zametka ili je nepravilno položen.
Nekada i uslijed traume mliječnog zuba dođe do srastanja korijena i kosti što nazivamo ankiloza te se taj zub mora odstraniti u ambulanti. Taj zub se neće klimati i treba provjeriti ima li trajnog nasljednika prije nego ga se odstrani. Najčešće perzistiraju mliječni gornji sjekutići i očnjaci te donji mliječni pretkutnjaci.
- UPALNA STANJA PRI NICANJU
- EKTOPIČNO NICANJE jest nicanje izvan zubnog luka i očekivane pozicije zuba koje onda zahtjeva ortodontsku terapiju.
- PRERANO ILI PREKASNO NICANJE. Prerano nicanje za trajne zube jest kada se pojave sa 4 do 5 godina. Najčešće prerano niču donji sjekutići i često je prisutna genetska komponenta.
Prekasno nicanje trajnih zubi jest kada se prvi trajni zub pojavi sa 9 do 10 godina. I prerano i prekasno nicanje zubi javlja se povezano s određenim sistemskim bolestima.
Što ako dijete izgubi mliječni zub ranije?
Ipak u svakodnevnom životu češće dolazi do prijevremenog gubitka mliječnog zuba uslijed traume ili infekcije što može bitno utjecati na vrijeme nicanja trajnog nasljednika. Ako je zub izgubljen rano (2 godine prije fiziološkog ispadanja), iznad trajnog zuba je deblja i gušća kost kroz koju onda zub duže prolazi dok se ne probije. Ako je mliječni zub izgubljen kad je trajni već počeo nicati (do 2 godine prije fiziološkog nicanja), onda trajni zub ne mora prvo rasklimati mliječni zub i izniknuti će ranije.
Trajni zub koji je iznikao ranije
Trajni zub koji je ranije iznikao može se lakše pokvariti. Dijete i roditelji još ne očekuju trajni zub i možda ne primjete novi zub u ustima, a on zahtjeva vrhunsku njegu. S druge strane, trajni zub koji kasnije niče je obično jače mineraliziran i dolazi u usta dijeteta koje je motorički već spretnije i veća je vjerojatnost da kvalitetno pere zube.
Bez obzira na vrijeme nicanja dobro je i poželjno krenuti stomatologu s prvim izniklim zubom i ići redovito na kontrole- minimalno jednom u šest mjeseci te kad god zatrebate pomoć i savjet stomatologa.
Ivana Puljić, dr.dent.med. – Žena vrsna
Foto: Jenny Friedrichs – Pixabay
Izvor: Meurman, Murtomaa, LeBell, Scully, Autti: Dentalni Mamut – Osnove kliničke dentalne medicine