Admirabile signum: Papa Franjo o simbolici božićnih jaslica

Admirabile signum: Papa Franjo o simbolici božićnih jaslica

U prosincu 2019. godine papa Franjo posjetio je Greccio, talijanski gradić u kojem je sv. Franjo Asiški davne 1223. godine postavio prvi prikaz betlehemskih jaslica. Tim povodom papa se obratio svim katolicima apostolskim pismom Admirabile signum u kojem progovara o značenju i vrijednosti jaslica.

Jaslice očituju Božju nježnost i podsjećaju da nas Bog nikada ne ostavlja same

Papa ističe da je tim pismom želio podržati lijepu tradiciju obitelji koje u danima pred Božić postavljaju jaslice u svojim domovima. Dodao je da su jaslice simbol lijepog i zahtjevnog procesa prenošenja vjere i da predstavljaju čin evangelizacije u našim domovima, kao što su to činile i u Grecciu u vrijeme sv. Franje.

Admirabile signum papa započinje upravo povijesnom pričom o Grecciu i prvim jaslicama. Govori o oduševljenju ljudi koji su ih promatrali:

„Zašto jaslice pobuđuju takvo čuđenje i osjećaje? Prije svega, zato što očituju Božju nježnost. On, stvoritelj svemira, spušta se u našu malenost. Dar života, koji je svaki put iznova za nas otajstven, još nas više očarava kada vidimo da je Onaj koji je rođen od Marije izvor i podržavatelj svakoga života. U Isusu, Otac nam je dao brata koji dolazi tražiti nas kada smo zbunjeni i odlutamo; vjerni prijatelj koji nam je uvijek blizu; dao nam je svoga Sina koji nam oprašta i oslobađa nas grijeha.“

Jaslice su poziv da doživimo i dotaknemo siromaštvo koje je Božji Sin izabrao za sebe u svome Utjelovljenju. One su okružene zvjezdanim nebom prekrivenim tamom i tišinom noći – papa potiče da se prisjetimo koliko je puta noć zahvatila naš život – i u tim trenutcima, Bog nas ne ostavlja same. „Ostaje s nama kako bi odgovorio na naša važna pitanja o smislu naše egzistencije – tko sam, odakle dolazim, zašto sam rođen u ovome vremenu, zašto ljubim, zašto patim, zašto ću umrijeti?“

Admirabile signum u sebi sadrži sve bogatstvo simbolike svakog djelića ovog božićnog prikaza

Papa nastavlja dalje tumačeći ruševine drevnih kuća ili palača koje u nekim prikazima zamjenjuju Betlehemsku spilju i postaju boravište Svete Obitelji. Ruševine nas podsjećaju na palo čovječanstvo – u njima se nalazi Isus – novost usred starog svijeta.

Planine, potoci, ovce i pastiri znak su da je radost Kristova rođenja radost za svakoga. Anđeli i zvijezda repatica pozivaju i nas da krenemo prema jaslicama pokloniti se Gospodinu.

„Siromašni i jednostavni u jaslicama podsjećaju da je Bog postao čovjekom radi onih koji osjećaju najveću potrebu za njegovom ljubavlju i traže njegovu blizinu.“ – piše papa Franjo.

„Često djeca – ali i odrasli! – vole dodavati u jaslice figurice koje naizgled nemaju nikakve veze s evanđeoskim izvješćima. Ipak, tom maštovitošću želi se izraziti da u tom novom svijetu koji je Isus uveo ima mjesta za sve što je doista ljudsko i za sva stvorenja. Od pastira do kovača, od pekara do glazbenika, od žena koje nose vrčeve vode do djece koja se igraju… sve to predstavlja svakodnevnu svetost, radost obavljanja na izvanredan način običnih, svakodnevnih stvari, kada Isus svoj božanski život dijeli s nama.“

Bog je uvijek nepredvidiv – i jaslice su najljepši dokaz za to

Papa opisuje i prizor Svete Obitelji, Marije koja nam je dala primjer za ono na što će nas kasnije u Kani Galilejskoj pozvati: „Što god vam kaže – učinite.“ (Iv 2,5) i Josipa koji ima iznimno važnu ulogu u životu Isusa i Marije – on je čuvar koji neumorno štiti svoju obitelj.

„Srce jaslica počinje kucati kada na Božić u jaslice stavimo kipić Djeteta Isusa. Bog se predstavlja tako, u djetetu, da bismo ga mogli primiti u svoje naručje. U slabosti i krhkosti skriva svoju moć koja sve stvara i preobražava. Čini se nemogućim, ali je tako: u Isusu Bog je bio dijete i kao takav želio je otkriti veličinu svoje ljubavi koja se očituje u osmijehu i pruženim rukama prema svima.“

Prije nego što opiše simboliku darova triju mudraca – zlato časti Isusovo kraljevsko dostojanstvo, tamjan božanstvo, a smirna sveto čovještvo koje će upoznati smrt i ukop – papa Franjo primjećuje:
„Način na koji Bog djeluje ostavlja nas zapanjene, jer se čini nemogućim da će se On lišiti svoje slave kako bi postao čovjekom poput nas. Kakvog li iznenađenja vidjeti Boga koji radi što i mi – spava, hrani se majčinim mlijekom, plače i igra se kao i sva druga djeca! Kao i uvijek Bog nas zbunjuje, nepredvidiv je, neprestano izvan naših shema. Dakle, jaslice, dok nam prikazuju Boga onakvim kakav je ušao u svijet, potiču nas da razmišljamo o našem životu koji je uronjen u Božji život; pozivaju nas da postanemo njegovi učenici ukoliko želimo postići konačni smisao života.“

Čitav tekst apostolskog pisma možete pronaći na poveznici. Pročitajte ga u danima koji slijede i oživite radost i čuđenje jaslicama u svome domu.


Lea Potočar – Žena vrsna
Foto: Žena vrsna

Print Friendly, PDF & Email
Lea Čorić

Supruga brižnog i perspektivnog mladog Dalmatinca, majka jednog veselog dječaka. Psihologinja i licencirana FEMM edukatorica. Zaljubljenica u produktivnost i rast - u vrsnosti, darovanim talentima i svetosti po uzoru na Gospu, a po zagovoru omiljenog nebeskog zaštitnika, bl. Alojzija Stepinca.