Mandarina ili mandarinka (lat. citrus reticulata) zimsko je voće iz porodice citrusa, vrlo slatkog okusa i neodoljivog mirisa. Narančasti plodovi, čija se kora vrlo lako guli, rastu na zimzelenom stablu visine dva do tri metra.
Porijeklom je iz Jugoistočne Azije, a ime je dobila po svijetlo narančastoj odjeći mandarina – drevnih kineskih javnih službenika. U Europu je pristigla tek u devetnaestom stoljeću, a kod nas najbolje uspijeva u dolini Neretve gdje su odlični uvjeti za plantažno uzgajanje.
Slatko, a zdravo!
Mandarine su najslađe citrusno voće koje obiluje vrlo važnim nutrijentima neophodnim za pravilnu funkciju cijelog organizma.
Za razliku od ostalih agruma, mandarine sadrže najmanje kiseline, a ipak obiluju vitaminom C. Jedan plod mandarine pokriva 43% preporučene dnevne doze vitamina C. Bogat su izvor vitamina A, B1, B2 i B3, folne kiseline te minerala kao što su kalij, kalcij, magnezij, bakar i željezo.
Blagodati za zdravlje
- štiti od srčanog i moždanog udara
- pomaže očuvanju vida
- jača imunitet
- štiti od dijabetesa i pretilosti
- pomaže u sprečavanju artritisa
- ubrzava metabolizam
- štiti od arterioskleroze
Poznato je da mandarine imaju vrlo malo kalorija te smanjuju apetit. Nedavno je dokazano da pospješuju mršavljenje te zbog diuretičkog svojstva pomažu u borbi protiv celulita i sprječavaju starenje.
Eterično ulje mandarine koristi se u losionima za kožu. Posebno se preporučuje tijekom trudnoće za sprječavanje strija te se dodaje u kupke za smirenje i opuštanje.
Mandarine u kulinarstvu
Iskoristite sezonu mandarina i provedite zabavne trenutke sa svojim najmilijima spremajući osunčane okuse za duge zimske dane. Donosimo vam isprobane recepte s mandarinama koji će obradovati svako nepce.
Osušena kora neprskane mandarine
Poznato je da nobiletin, pigment koji se nalazi u kori mandarina, ima odličan učinak u borbi protiv mnogih bolesti današnjice. Ako imate neprskanih plodova, obvezno sačuvajte koricu. Nasjeckajte koricu na komadiće te ju osušite u zaštićenom prostoru. Osušena kora mandarine može se dodavati u kolače, kompote, čajeve ili u kupke za oporavak.
Sok od mandarina
Sastojci:
- 3 l svježe iscijeđenog soka od mandarina
- 2 kg šećera
- 0,5 l vode
- 1 limuntos
- 3 vanilin šećera
- ruma po želji
Priprema:
Rastopite šećer u vodi i ostavite da se hladi. Pazite da šećerni sirup ne dobije smećkastu boju jer će u soku prevladati okus šećera umjesto mandarine.
Ogulite 7 do 9 kg mandarina. Izmiksajte mandarine štapnim mikserom ili sameljite u blenderu te procijedite.
U topli sirup od šećera ulijte sok od mandarine.
Dodajte vanilin šećer, limuntos i po želji, malo ruma.
Sok ulijte u boce i spremite na hladno mjesto. Najbolje u hladnjak ili škrinju te koristiti po potrebi.
Za zdraviju varijantu, možete koristi smeđi nerafinirani šećer ili med.
Marmelada od mandarina
Sastojci:
- Oko 2,5 kg očišćenih mandarina
- 1 kg šećera
- sok i korica jednog limuna
- naribana korica od par mandarina
- 2 vanilin šećera
- mrvicu ruma i prošeka
- cimet
- mrvicu mljevenog klinčića
- 7-8 jabuka naribanih
Priprema:
Očišćene mandarine stavite u lonac na laganu vatru. Kad se malo prokuhaju i puste sok, smiksajte ih štapnim mikserom. Dodajte naribane jabuke i preko pospite šećer i začine, dobro izmiješajte. Miješajte dok se šećer ne otopi, a potom povremeno. Kuhajte 45 min do 1 h ili do željene gustoće. Marmelada od mandarina uvijek bude nešto rjeđa.
Skuhanu marmeladu stavite u prethodno sterilizirane tegle, čvrsto zatvorite i okrenite naopako. Ostavite da se postepeno hlade u pećnici koja je ugašena, ali prethodno ugrijana na 50°C.
Kolač od mandarina
Sastojci:
- 2 jaja
- čaša šećera + vanilin šećer
- 1/2 čaše ulja
- 200 ml jogurta
- 2 čaše oštrog brašna + prašak za pecivo
- korica i sok limuna
- 2 dcl marmelade od mandarina
- 2 žlice kakaa
- 1-2 žličice cimeta
Priprema:
Pripremite snijeg od bjelanjaka. U drugoj zdjeli umutite jaja sa šećerom. Smjesi dodajte ulje pa jogurt. Postepeno dodajite brašno pomiješano s praškom za pecivo i kakaom. Dodajte začine i marmeladu od mandarine. Na kraju u smjesu umiksajte snijeg od bjelanjaka.
Pecite u namašćenom i pobrašnjenom limu za pečenje na 180°C oko 30 min. Po želji ohlađeni kolač možete preliti čokoladnom glazurom ili još topao premazati marmeladom od marelica i posuti šećerom u prahu.
Količina odgovara užem limu za pečenje. Ako želite koristiti lim veličine pećnice, udvostručite dozu.
Recepte možete preuzeti u pdf formatu.
Mirjana Jovanović – Žena vrsna
Foto: Mirjana Jovanović