
Životi poznatih svetaca zasigurno nas ostavljaju u čudu i divljenju. Međutim, životi onih „običnih“, dodirljivih, ljudi ostavljaju nas bez daha. Takvi su bili životi Felixa i Elisabeth Leseur. Jednostavni, a istovremeno toliko duboki. Svakodnevni, a protkani Božjim djelovanjem. Vjerujem da je upravo zbog ove činjenice „Tajni dnevnik Elisabeth Leseur“ toliko blizak i prepoznatljiv.
Tajni dnevnik započinje uvodom Elisabethina supruga, Felixa. Naslovljen je „Moja draga i sveta Elisabeth“. Ovakav naslov možda i ne bi izazvao neko posebno zanimanje uz pretpostavku da se supružnici u većini brakova iznimno poštuju i slažu u svojim stavovima. Međutim, ovaj naslov napisao je suprug koji je bio okorjeli ateist, a bio je u braku s predanom i posvećenom katolkinjom. Sve do njezine smrti.
Veličanstven uvod u Elisabethin život
Uvod Felixa Leseura oduševljava! Na samom početku objašnjava kako je došao do Elisabethinih dnevnika te o poticaju i odluci da ih objavi u jednoj knjizi. On sam svjedoči koliko je bio okrutan i pun nerazumijevanja prema Elisabeth i njezinoj želji da živi svoju vjeru. Iako je na vjenčanju obećao da će poštivati vjeru svoje supruge, kaže da mu je to vrlo brzo počelo smetati. Štoviše, priznaje da ju je nametljivo pokušavao pridobiti na svoju nevjerničku stranu. U tome je skoro i uspio kada je Elisabeth došla do faze koju Felix opisuje kao liberalan protestantizam što je njemu predstavljalo tek korak nadomak radikalnom agnosticizmu. Međutim, Felixova nastojanja urodila su potpuno suprotnim plodovima. Elisabeth je svojom natprosječnom inteligencijom i zdravim razumom prepoznala provaliju u koju hrli. Ponovno je obnovila svoju vjeru i učvrstila je više nego ikad.
Elisabeth prošlog i sadašnjeg vremena
Elisabeth je žena u kojoj se bilo koja žena na svijetu može prepoznati. Živjela je u braku u kojem je, unatoč suprugovoj ljubavi, trpjela zbog različitih svjetonazora. Iako su zajedno proputovali skoro čitav svijet i vodili raznolik i uzbudljiv društveni život, većinu je vremena u sebi skrivala želju da joj se suprug preobrati. Sva svoja trpljenja prikazivala je na tu nakanu. Živjela je, kako Felix kaže, u bolnoj duhovnoj samoći. Patila je i zbog fizičke bolesti koja ju je pred kraj života potpuno onemogućila u obavljanju normalne svakodnevice. Izgubila je nekoliko vrlo bliskih i voljenih osoba. Kao da se nekoliko životnih priča spojile u jednu! Ne samo to, njezina su trpljenja bliska svakoj osobi jer su vrlo životna i stvarna.
Posvećen život
Elisabethin primjer potvrda je da svatko od nas može iskoristiti svoj život za svoje vlastito i tuđe posvećenje. Njezina duboka vjera plod je ustrajne molitve i predanja Bogu. Iz dnevničkih zapisa vidimo da se Elisabeth uvijek nanovo odlučivala na život u vjeri, da je uvijek iznova donosila iste odluke- ljubiti Boga i svoje bližnje, a uz to obavljati svoje obiteljske i kućne dužnosti. Njezina žrtva i trpljenje su se u konačnici isplatile.
Tajni dnevnik, uslišane molitve i potpuno obraćenje
Na kraju uvodnog dijela Felix najavljuje objavljivanje Elisabethinog dnevnika koji je pronašao nakon njezine smrti. Možda više od bilo kojeg ploda koji će njezin dnevnik otada donijeti jest plod Felixova obraćenja. Čitajući „duhovnu oporuku“ u Felixu se dogodila preobrazba. Naime, nakon dubokog procesa obraćenja i 9 godina od Elisabethine smrti, Felix je zaređen za svećenika. Pouzdajući se u Felixovu preporuku Elisabethinog dnevnika, ova je knjiga zapravo više od onoga što Elisabeth zapisuje konkretnim riječima. Među recima ova knjige otkriva se svjedočanstvo da je bilo kakvo trpljenje, prihvaćeno i prikazano Bogu, zapravo savršena i najpotpunija molitva.
Livija Rogulj – Žena vrsna
Foto: Žena vrsna