
Draga obitelji, draga kućna Crkvo, u izmijenjenim okolnostima u kojima živimo, osim brojnih drugih izazova, očituje se jedan, za nas vjernike jako važan izazov: Kako djecu odgajati u vjeri. Prihvatimo izazov sadašnjeg trenutka, odvažimo se kao obitelj i kao pojedinci rasti u vjeri. Nekoliko malih poticaja iz ovog teksta mogu biti od pomoći da zajedno promišljate o Božjoj riječi, molite i živite svoj kućni crkveni život u kojem svaki član ima posebno i nenadomjestivo mjesto. Kateheze su stoga osmišljene za različite uzraste, a svaka će obitelj odabrati one aktivnosti koje su joj najprikladnije. Kateheze su način da se pripremimo za nedjeljno euharistijsko slavlje i ostvarimo dublju povezanost s Bogom. Ovoga puta promišljajmo o Duhu Svetome, Božjim zapovijedima i njegovoj ljubavi, budimo kreativni, molimo i slavimo Boga pjesmom.
Kako organizirati kućne kateheze?
Obitelj odabire najprikladnije vrijeme za ovaj način zajedničke molitve. Trajanje molitve nije strogo određeno, no preporučuje se da ne bude kraće od 30 minuta. Kateheze će biti objavljene jednom tjedno, a svaka od njih sadrži nedjeljna liturgijska čitanja te pet ponuđenih aktivnosti i upute za njihovo izvođenje. Kateheze ne sadrže teološka tumačenja biblijskih tekstova, nego nam pomažu da tekstove osobno razmatramo i o njima razgovaramo te tako svojim djelovanjem zagrlimo Božju riječ i pripremimo se za nedjeljno liturgijsko slavlje. Preporučljivo je pripremiti bilježnicu „Obiteljska molitva“ u koju ćete zapisivati molitve i poneke tekstove ili njihove dijelove. Sav ćete materijal potreban za kateheze moći pronaći u svome kućanstvu. Obiteljsku katehezu uvijek započinjemo znakom križa te završavamo molitvom Oče naš i znakom križa. Preporučuje se da tijekom kateheze svim članovima obitelji bude pročitan jedan ili svi priloženi liturgijski tekstovi.
Kateheza – 7. vazmena nedjelja
U ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Amen.
Pomolimo se.
Ljubljeni gospodine Isuse Kriste, hvala ti što čuvaš i ljubiš našu malu kućnu Crkvu. Molimo te blagoslovi i od svakoga zla obrani (nabrojimo poimence sve članove). Ti se Gospodine za nas moliš i vjeruješ da možemo učiniti nešto dobro u ovome svijetu. Mi tražimo tvoje lice i želimo te upoznati. Pošalji Svoga Svetog Duha na nas da nas vodi, da u nama rađa dobrim plodovima i sačuva nas za život vječni. Amen.
Pročitajte polako i s razumijevanjem biblijska čitanja 7. vazmene nedjelje koja možete preuzeti ovdje.
Četiri duhovske kutijice
Približavamo se blagdanu Duhova. Kada razmišljamo o Duhu Svetome i načinu na koji ga možemo približiti djeci možemo se naći u zamci opisivanja simbola kojima se on prikazuje u Svetom pismu ili djeci pokušavamo teološkim tumačenjima pojasniti pojam treće božanske osobe što oni teško mogu razumjeti. Duha Svetoga i njegovo djelovanje u životu djeteta možemo im približiti na ovdje predloženi način.
Pripremite četiri kutijice srednje veličine, one mogu biti reciklirane ili izrađene, od papira, kartona ili drveta, ovisno o mogućnostima i potrebi kućne Crkve da one ostanu trajni podsjetnik na katehezu. Kutijice možete ukrasiti na željeni način. Bitno je da u svaku od njih pripremite papiriće koje ćete djeci pokazati tek kada kutijice budu spremne za katehezu.
U prvu kutijicu zapisujemo na 12 zasebnih papirića plodove Duha Svetoga: ljubav, radost, mir, strpljivost, velikodušnost, uslužnost, dobrota, krotkost (poniznost, bogobojaznost), vjernost, blagost, uzdržljivost (samokontrola), čistoća (život bez grijeha).
U drugu kutijicu stavljamo papiriće s napisanim simbolima Duha Svetoga: voda, pomazanje uljem, oganj, oblak i svjetlo, polaganje ruku, golubica. Za dublje razumijevanje simbola pročitajte ovdje.
U treću kutijicu postavite papiriće s napisanim darovima Duha Svetoga: mudrost, razum, savjet, jakost, znanje, pobožnost, strah Božji.
U četvrtu kutijicu postavite prazne papire i malu olovku.
Vaša kateheza može izgledati ovako:
Nakon uvoda u kojem ćete ukućanima predstaviti želju da zajednički razmišljate o Duhu Svetomu, zamolite jednog člana da otvori prvu kutijicu u kojima se nalaze plodovi Duha. Svi članovi izvlače po jedan papir. Pročitamo izvučeni plod i postavljamo pitanje npr. Ana, imaš li ti u sebi malo radosti? Kada je najviše osjećaš? Možeš li malo svoje radosti staviti u ovu kutijicu? Zašto ne možeš? Iako ih ne vidimo mi donosimo mnogo dobrih i važnih plodova u našem životu.
Zatim otvaramo drugu kutijicu. Za pročitani simbol Duha Svetoga trebamo se prisjetiti u kojem biblijskom tekstu smo susreli ovaj simbol? Ako žele, djeca mogu pronaći u dječjoj Bibliji slike ili tekstove kojih se sjećaju.
Duh Sveti je mnogo više od slike, od simbola, on je osoba, branitelj kojega ne možemo vidjeti ali on je uz nas i štiti nas, pomaže nam da budemo dobri i da rastemo i napredujemo, da ostvarimo ono za što smo stvoreni. Kako bi ostvarili sebe i bili na Isusovom putu potrebna nam je posebna zaštita Duha Svetoga. Otvaramo treću kutijicu i čitamo sve darove Duha. Svaki član govori koji bi mu dar najviše trebao i zašto.
U četvrtoj kutijici su prazni papiri na koje će svatko moći upisati svoju molitvu Duhu Svetome za dar koji je izabrao moliti. Neka ova molitva bude sačuvana u kutijici, te je možete moliti svakoga dana sve do blagdana Duhova, a može i dalje.
Fotografije plodova Duha
U prethodnom tekstu pronaći ćete 12 plodova Duha Svetoga. Pokušajte ih prepoznati u situacijama u danu i uz pomoć fotoaparata uslikati plodove Duha. Neka vaša fotografija bude molitva zahvale za plodove Duha koje kao dobra stabla rađamo u ovome svijetu. Fotografije organizirajte u digitalnu izložbu fotografija ili ih izradite za kućnu izložbu ili album. Neka ova aktivnost potakne zajedničku molitvu zahvale koju možete zapisati u bilježnicu „obiteljska molitva“.
Zapovijedi kao svjetlo života
Prošle nedjelje Isus nam je govorio „Ako me ljubite, zapovijedi ćete moje čuvati.“ Ovu nedjelju pjevamo u psalmu:
Gospodin mi je svjetlost i spasenje:
koga da se bojim?
Za jedno molim Gospodina,
samo to ja tražim:
da živim u domu Gospodnjem
sve dane života svoga,
da uživam milinu Gospodnju
i dom njegov gledam.
I dok ljubimo Isusa i osjećamo njegovu snažnu zagovornu molitvu za nas i naše potrebe osvijetlimo naš dom zapovijedima koje osvjetljavaju naš život. Oslikajmo papirnato sjenilo za lampu vodenim bojama simbolima koji nas podsjećaju na Božje zapovijedi. Sjenama ruku izradimo modele od papira koji ćemo prisloniti s unutarnje strane lampe, te ćemo uz pomoć ove sheme lakše naslikati željeni motiv. Pozitivno formulirane rečenice pojašnjenja Božjih zapovijedi mogu nam biti poticaj da se preispitamo i poželimo biti bolji kako bi uživali milinu Gospodnju već ovdje na zemlji.
Deset Božjih zapovijedi
1. Ja sam Gospodin, Bog tvoj, nemoj imati drugih bogova uz mene!
Bog je na prvom mjestu u mom životu, njega ljubim, za njega živim i nitko i ništa mi nije od njega važniji. Sposobnosti koje su mi od njega dane koristim najbolje što znam njemu na slavu. Ponosim se svojom vjerom i spreman sam drugima govoriti o Bogu.
2. Ne izusti imena Gospodina, Boga svoga, uzalud!
Božje je ime sveto, o njemu govorim, pjevam, poštujem ga i molim mu se. U ljudima prepoznajem Božju prisutnost i čuvam svoj jezik od uvreda, psovki, kletvi i neistina. Lijepo govorim i o Crkvi i svecima koje također poštujem.
3. Spomeni se da svetkuješ dan Gospodnji!
U crkvu odlazim svake nedjelje, svakodnevno se molim i redovito sudjelujem u župnim aktivnostima. U crkvi se ponašam pristojno prema prostoru ali i ljudima koji su moji braća i sestre u vjeri.
4. Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji!
Svoje roditelje poštujem i slušam njihove upute. Poštujem i svoje učitelje, svećenike, trenere i sve koji brinu o mom razvoju i napredovanju.
5. Ne ubij!
Svaki je život svet. O drugima nastojim lijepo misliti, govoriti, pristojno se i s ljubavlju prema njima ponašati. Prihvaćam da drugi mogu drukčije od mene izgledati, razmišljati i ponašati se. Nesporazume nastojim riješiti blago i razgovorom.
6. Ne sagriješi bludno!
Prihvaćam i volim svoje tijelo. Prema sebi i tijelu drugih ljudi odnosim se s poštovanjem, čuvajući svoju i poštujući intimu. Iskren sam i dobronamjeran, te nastojim nikoga svojim riječima ili djelima ne povrijediti ili osramotiti.
7. Ne ukradi!
Svoje stvari čuvam i o njima odgovorno brinem. Kada od drugih posuđujem najprije pitam dopuštenje i nastojim vratiti posuđeno na vrijeme i u ispravnom stanju. Kada pronađem izgubljeno pošteno vraćam vlasniku i ono što nije moje ne zadržavam za sebe.
8. Ne reci lažna svjedočanstva!
Volim istinu i uvijek je govorim, a svoje misli i svoj jezik čuvam od laži. Izgovaram i prosljeđujem samo provjerene i istinite informacije.
9. Ne poželi tuđeg ženidbenog druga!
Prihvaćam ljude koje je Bog stavio na moj životni put, osobito moje roditelje, braću i sestre, supružnike, rodbinu, prijatelje, učitelje. Razumijem da nitko nije savršen i svi vremenom sazrijevamo zato prihvaćam tuđe isprike i ne privlačim nepotrebno pažnju na sebe.
10. Ne poželi nikakve tuđe stvari!
Zahvalan sam za sve što sam dobio i sve što imam i rado dijelim svoja dobra s drugima. Svaki dar primam sa zahvalnošću i razumijem da ne trebam imati sve što poželim.
Glazbena uživaonica
Poslušajte i naučite pjevati psalam Bog mi je svjetlost i spasenje koje je uglazbio varaždinski kantor i skladatelj mr. Anđelko Igrec.
Zazovite Duha Svetoga himnom:
Zaronite u dubinu Božje prisutnosti.
Iva Maričić – Žena vrsna
Foto: Iva Maričić/Pixabay