Bogojavljenje je prijevod grčke riječi koja znači otkriti, pokazati (grč. phainein – otkriti, pokazati i prefiks epi tvore riječ epiphainein koja se na engleski prevodi kao ephiphany, a na hrvatski kao bogojavljenje). U Hrvatskoj se za ovu svetkovinu koristi i naziv Sveta tri kralja.
Bogojavljenje je očitovanje Isusa kao Sina Božjega i Spasitelja svega svijeta
Prema Katekizmu Katoličke Crkve „Bogojavljenje je očitovanje Isusa kao Mesije Izraelova, Sina Božjega i Spasitelja svijeta, zajedno s Isusovim krštenjem u Jordanu i svadbom u Kani. Ono slavi poklon mudraca s Istoka Isusu. U tim mudracima, koji predstavljaju okolne poganske religije, Evanđelje vidi prvine naroda koji u Utjelovljenju primaju Blagovijest spasenja. Dolazak mudraca u Jeruzalem da se poklone židovskom kralju pokazuje kako oni, u mesijanskom svjetlu Davidove zvijezde, traže u Izraelu onoga koji će biti kralj narodâ. Njihov dolazak naznačuje da pogani ne mogu upoznati Isusa i klanjati mu se kao Sinu Božjemu i Spasitelju svijeta ako se ne okrenu Židovima i ne prime od njih mesijansko poslanje sadržano u Starom zavjetu. Bogojavljenje očituje kako ‘u obitelj praotaca’ ulazi ‘veliko mnoštvo naroda’, postižući ‘izraelsko dostojanstvo’.“ (KKC 528)
Katekizam Bogojavljenju pridružuje dva otajstva Isusova života koja razmatramo kada molimo otajstva svjetla Gospine krunice. To je Isusovo krštenje kada razmatramo kako je Ivan Krstitelj krstio Isusa u rijeci Jordanu te je Duh Sveti sišao nad Isusa, a Otac ga je proglasio svojim ljubljenim Sinom (usp. Mk 1,10) i prvo čudo kojim je započelo Isusovo javno djelovanje, a koje je učinio na svadbi u Kani pretvorivši vodu u vino. U trenutku Isusova krštenja Bog Otac nam objavljuje Isusovo božansko sinovstvo, a u Kani Galilejskoj nam Isus sam otkriva svoje božanstvo.
U Bogojavljenju nam je također otkriveno Isusovo božanstvo. Mudraci s Istoka, pogani, koji nisu pripadali Židovima i nisu čekali Mesiju, došli su i poklonili Mu se.
Poradi Isusa spasenje je dostupno svima koji vjeruju u Njega
„A ja kad budem uzdignut sa zemlje, sve ću privući k sebi.“
(Iv 12,32)
Isus je došao za spas svega svijeta, svih naroda. To je ono čemu nas Katekizam uči. Ipak, to je spasenje u svjetlu Davidove zvijezde. Potrebno je, kako kaže Katekizam, primiti mesijansko poslanje sadržano u Starome zavjetu. Potrebno je poznavati povijest izabranog naroda kako bismo mogli razumjeti Isusovo božanstvo. Tek tada možemo prihvatiti i Novi savez zapečaćen krvlju Jaganjčevom, krvlju Boga koji se utjelovio i rodio, živio i položio svoj život da bi se na Ime Njegovo prignulo svako koljeno i da bi svi narodi ovoga svijeta bili pozvani na Gozbu Jaganjčevu, u Nebo.
Na svetkovinu Bogojavljenja slavimo otkrivenje Radosne vijesti da je spasenje dostupno svima, a ne samo izabranom narodu.
Na današnji dan pokušajte razmatrati navedene trenutke u kojima nam je otkriveno da je Isus doista Bog, Sin Božji. Izmolite spomenuta dva otajstva svjetla ili čitavu krunicu, pročitajte odlomak iz Evanđelja koji će se čitati i na euharistijskom slavlju. Pristupite euharistiji. Svetkovinu možete obilježiti i kod kuće, sa svojim najmanjima uz prigodnu aktivnost koju možete pronaći na linku.
Lea Potočar – Žena vrsna
Foto: Žena vrsna