Što za nas katolike simboliziraju pojedini božićni ukrasi

Što za nas katolike simboliziraju pojedini božićni ukrasi

Sigurno imate svoju posebnu kutiju s božićnim ukrasima spremljenu na posebno mjesto koju vadite samo u jedno posebno doba godine. Osim što su zasigurno lijepi i sjajni, božićni ukrasi imaju i svoja značenja. Znate li koja su to?

Izdvojila sam za vas one ukrase koji su za naše podneblje najčešći. Krenimo!

Božićno drvce

Božićno nas drvce (točnije zimzeleno stablo) usmjerava prema Nebu. Simbol je vječnog života koji nam je Gospodin darovao jer mu iglice ostaju zelene tijekom cijele godine. Uz to je podsjetnik žive Isusove prisutnosti.

I ovo je svjedočanstvo: Bog nam je dao život vječni; i taj je život u Sinu njegovu. Tko ima Sina, ima život; tko nema Sina Božjega, nema života.(1 Iv 5,11-12)

Jaslice

Jaslice obično stavljamo ispod božićnog drvca, a one simboliziraju mjesto i način na koji se Isus rodio. Došao je skroman, ponizan i time nam dao primjer.

I porodi sina svoga, prvorođenca, povi ga i položi u jasle jer za njih nije bilo mjesta u svratištu. (Lk 2,7)

Zvijezde

Ukrasi u obliku zvijezde simboliziraju betlehemsku zvijezdu opisanu u Matejevu evanđelju koja je mudrace vodila do novorođenog Kralja. Ovo su najčešći božićni ukrasi, a podsjećaju nas da Ga (poput mudraca) moramo tražiti svaki dan.

Kad se Isus rodio u Betlehemu judejskome u dane Heroda kralja, gle, mudraci se s Istoka pojaviše u Jeruzalemu raspitujući se: „Gdje je taj novorođeni kralj židovski? Vidjesmo gdje izlazi zvijezda njegova pa mu se dođosmo pokloniti.”

Kada to doču kralj Herod, uznemiri se on i sav Jeruzalem s njime. Sazva sve glavare svećeničke i pismoznance narodne pa ih ispitivaše gdje se Krist ima roditi. Oni mu odgovoriše: „U Betlehemu judejskome jer ovako piše prorok: A ti, Betleheme, zemljo Judina! Nipošto nisi najmanji među kneževstvima Judinim jer iz tebe će izaći vladalac koji će pasti narod moj – Izraela!”

Tada Herod potajno dozva mudrace i razazna od njih vrijeme kad se pojavila zvijezda. Zatim ih posla u Betlehem: „Pođite, reče, i pomno se raspitajte za dijete. Kad ga nađete, javite mi da i ja pođem te mu se poklonim.”

Oni saslušavši kralja, pođoše. I gle, zvijezda kojoj vidješe izlazak iđaše pred njima sve dok ne stiže i zaustavi se povrh mjesta gdje bijaše dijete. Kad ugledaše zvijezdu, obradovaše se radošću veoma velikom. (Mt 2,1-10)

Anđeli

Anđeli su u cijeloj priči o Isusovom rođenju vrlo bitni. Simboliziraju čistoću, vrline i nevinost.

Anđeo Gabrijel je navijestio Mariji da će začeti Sina Božjega. (Lk 1,26-38).

Anđeo Gospodnji (ne znamo točno koji) je s Josipom razgovarao u snu. Prvi put mu se objavio kako ne bi sumnjao da je Marija začela po Duhu Svetom (Mt 1,19-25). Ponovno mu se obraća kada u snu upozorava Josipa da uzme Dijete i majku Njegovu te da bježe u Egipat pred Herodom (Mt 2,13-16). Posljednji put mu se obratio kada je pozvao Josipa da povede obitelj iz Egipta nazad u zemlju izraelsku (Mt 2,20-21).

Anđeo Gospodnji se pokazao i pastirima koji su pod vedrim nebom čuvali noćnu stražu svojih stada. Objavio im je da se u gradu Davidovu rodio Spasitelj – Krist, Gospodin. Nato mu se pridružio cijeli kor anđela koji je pjevao: „Slava na visinama Bogu, a na zemlji mir ljudima, miljenicima njegovim!” (Lk 2,8-14)

Svijeće i svjetla (lampice)

Isus je sam za sebe rekao da je svjetlo svijeta.

„Ja sam svjetlost svijeta; tko ide za mnom, neće hoditi u tami, nego će imati svjetlost života.” (Iv 8,12)

Crveni ukrasi

Crvena boja simbolizira Božju ljubav i ljubav Isusa Krista koji je za nas prolio krv i umro na križu.

„Ovo je krv moja, krv Saveza koja se za mnoge prolijeva na otpuštenje grijeha.” (Mt 26,28)

Zlatni ukrasi

Isus je kralj i zlato simbolizira Njegovo Kraljevstvo.

Odgovori Isus: „Kraljevstvo moje nije od ovoga svijeta. Kad bi moje kraljevstvo bilo od ovoga svijeta, moje bi se sluge borile da ne budem predan Židovima. Ali kraljevstvo moje nije odavde.” Nato mu reče Pilat: „Ti si dakle kralj?” Isus odgovori: „Ti kažeš: ja sam kralj. Ja sam se zato rodio i došao na svijet da svjedočim za istinu. Tko je god od istine, sluša moj glas.” (Iv 18,36-37)

Pokloni ispod božićnog drvca

Najveći i neprocjenjivi dar nam je dao sam Bog: svog Sina, našeg Spasitelja i Otkupitelja. Isus je također dobio poklone za svoj rođendan i to poklone dostojne kralja – zlato, tamjan i smirnu. Pokloni ispod božićnog drvca su simbol toga darivanja – baš kako se i danas darivamo za rođendane.

Uđu u kuću, ugledaju dijete s Marijom, majkom njegovom, padnu ničice i poklone mu se. Otvore zatim svoje blago i prinesu mu darove: zlato, tamjan i smirnu. (Mt 2,11)

Vijenac

Zimzeleni vijenac simbolizira samu prirodu ljubavi i Ljubavi (s velikim početnim slovom). Ljubav je neprekidan krug privrženosti i vječnosti bez početka i kraja.

Božikovina

Božikovina simbolizira besmrtnost i trnovu krunu koju je naš Spasitelj nosio. Crvene bobice predstavljaju krv koju je za nas prolio.

Zvono

Zvona simboliziraju vodstvo i povratak. Izgubljene su se ovce upravo pronalazile po zvuku zvona koje su imale oko vrata. Tako nas i danas zvono podsjeća da nađemo one koji su u potrebi i vratimo ih zajednici.

„Što vam se čini? Ako neki čovjek imadne sto ovaca i jedna od njih zaluta, neće li on ostaviti onih devedeset i devet u gorama i poći u potragu za zalutalom? Posreći li mu se te je nađe, zaista, kažem vam, raduje se zbog nje više nego zbog onih devedeset i devet koje nisu zalutale. Tako ni Otac vaš, koji je na nebesima, neće da propadne ni jedan od ovih malenih.” (Mt 18,12-14)

Osim toga, zvona su se stoljećima upotrebljavala za oglašavanje posebnih događaja. Koji je posebniji događaj od rođenja našeg Spasitelja?

Mašne

Mašne su zavezane na jedan specifičan način te tako simboliziraju potrebu da se i mi, ljudi, tako povežemo u bratskoj ljubavi jer smo svi djeca Božja.

Životinje

Iako se ne spominju u Svetom Pismu, pretpostavlja se da su vol i magarac bili u štalici gdje se Isus rodio. Kasnije su s pastirima vjerojatno došle i ovce. Dakle, ako imate ukrase u obliku životinja, oni simboliziraju tu blizinu bebi Isusu.

Dublje tumačenje za portal bitno.net dao je pokojni fra Bonaventura Duda: „Vol i magarac u božićnom misteriju imaju mnogo časnije i starije porijeklo. Imaju mnogo veće značenje. Potječu iz knjige proroka Izaije. U samom početku svojih proročanstava Izaija upućuje oštar prijekor Božjem narodu. Prorok spočitava Izraelcima što se odvrgoše od Boga, što odnemariše bogoljublje. I u tom se prijekoru pojavljuju vol i magarac kao bolji od naroda Božjega. Vol poznaje svog vlasnika, a magarac jasle gospodareve – a narod moj mene ne poznaje i za me ne mari. (Usp. Iz 1,3)”

Čujte, nebesa, poslušaj, zemljo, jer Jahve govori: „Sinove sam ti odgojio, podigao, al’ se oni od mene odvrgoše. Vol poznaje svog vlasnika, a magarac jasle gospodareve – Izrael ne poznaje, narod moj ne razumije.” (Iz 1,2-3)

Božićne čestitke

Baš kao što su anđeli pastirima obznanili radosnu vijest, tako se i slanjem božićnih čestitki po cijelom svijetu širi vijest o rođenju malog Boga, Božića.

Eto, došli smo do kraja. Nadamo se da ste naučili nešto novo i da ćete ovo imati na umu kada budete kitili svoje božićno drvce.

Ako želite sami izrađivati svoje božićne ukrase, predlažemo vam pročitati: Božićni ukrasi – ideje zbog kojih ćete neke i sami poželjeti izraditi.


Suzana Džeko – Žena vrsna
Foto:  Aaron BurdenUnsplash

Print Friendly, PDF & Email
Suzana Džeko

Rođena Slavonka udana za zgodnog i dobrog Dalmatinca. Roditelji (za sada) četvero vesele dječice. Gnijezdo su svili u Hrvatskom zagorju. Voli kreativnost i opušta ju pečenje kolača i ukrašavanje torti. Unatoč svojim svakodnevnim padovima, trudi se biti žena i majka po Božjem naumu. Uz diplomu magistre informatike izabire karijeru mame kod kuće i jednostavno - uživa.