Vi i vaše dijete proći ćete kroz mnoge promjene tijekom trajanja trudnoće. Svaki mjesec doživjet ćete neke nove uzbudljive razvojne korake. Sjetite se prihvatiti takve promjene jer su sve dio svetog
zadatka rađanja novoga života na ovaj svijet. Kroz nekoliko nastavaka donosimo vam najvažnije informacije o mjesečnim promjenama tijekom trudnoće. Pročitajte što se događa u osmom mjesecu trudnoće.
Odsad pa do kraja trudnoće težina koju dobijete ravnomjerno će se rasporediti na djetetovu težinu, na ostale bebine potrebe kao što su posteljica, plodna voda te na vaš dobitak na težini. Kroz nekoliko tjedana beba će se spustiti u položaj pred porod što će vama donijeti osjećaj lakšeg disanja. Preporučuju se Kegelove vježbe kao priprema mišića za porod.
Razvoj bebe od 32. do 36. tjedna trudnoće
Pogledajmo 10 najvažnijih koraka u bebinom razvoju tijekom ovoga razdoblja:
1. Krajem ovoga mjeseca beba teži oko 2.4 kg, a duga je oko 45 cm.
2. Zalihe masnoće se duplaju čime beba dobiva popunjeniji izgled.
3. Koža počinje gubiti svilenkaste lanugo dlačice koje prekrivaju tijelo.
4. Trepavice i obrve postaju sve duže.
5. Neke bebe imaju već mnogo kose na glavi.
6. Beba može treptati na podražaj svjetla izvan maternice.
7. Bebi se ubrzano razvija mozak i može iskusiti REM fazu i ostale faze sna.
8. Štucanje, koje majka osjeća poput naglih trzaja, sad su već učestali.
9. Beba počinje biti sve više svjesna izvanjskog svijeta i može reagirati na stimulaciju.
10. Kad bi se beba rodila u ovom razdoblju, mogla bi samostalno disati izvan maternice bez medicinske pomoći.
Duhovni vodič
Tijekom ovoga mjeseca možemo razmišljati o tome kako su se Josip i Marija pripremali za Isusovo rođenje. Razmislimo o tome koliko je bilo neizvjesnosti tik pred Isusov porod, ali su ga oni dočekali u miru Božjem. Kako se supružnici pripremaju za dolazak bebe? Jesmo li uznemireni? Sastoji li se naša priprema samo od kupovine materijalnih stvari ili se pripremamo i duhovno?
Kakvi god bili naši materijalni uvjeti, ono što si obavezno moramo pribaviti jest mir. On ne ovisi o onome što se događa izvan nas već o onome što osjećamo u svojoj nutrini. Mir u svojoj duši i pripravnost na rođenje možemo postići jedino ako dopustimo Bogu da nas voli, da bdije nad nama, da voli naše dijete i bdije nad njim. I vodimo se Pavlovom rečenicom: „Jer kada sam slab, onda sam jak.“
Molitva
Dobri Isuse, djetešce u jasle položeno, ti koji me hraniš iz dana u dan, pomozi mi da sa sebe svučem sve lažno. Daj mi da spoznam kako je najbolje biti uz tebe. Umiri moj nutarnji nemir i strahove koji me obuzimaju. Daj da mir koji mi želiš darovati prodre do mojega srca, mjesto mojih najvećih uznemirenosti! I da s anđelima mognem hvaliti i pjevati Tvome imenu, Bože malenih i poniznih. Amen.
Izvor: Devet mjeseci s Bogom
Dr. Bill Sears – Ask dr. Sears
Prevela i prilagodila: LR
Foto: Pixabay