Ponekad nas zbunjuje Kristova silovitost kao da zaboravljamo da je Bog. Možda nas jednako sablažnjava izjava da je naš Bog oganj što proždire proždire. Što to znači? Dopustimo da nam sve postavi na svoje mjesto jedan od najvećih bibličara današnjice, dr. Scott Hahn.
Čitanja
Jr 38,4-6.8-10
Ps 40,2-4.18
Heb 12,1-4
Lk 12,49-53
Naš Bog je oganj što proždire?
Pismo nam kaže da je naš Bog oganj što proždire (vidi Heb 12,29; Pnz 4,24). A u današnjem Evanđelju, Isus upotrebljava sliku vatre kako bi objasnio zahtjeve koje ima za svoje učenike.
Oganj koji je On došao baciti na zemlju jest oganj kojim želi zapaliti srce svakoga od nas. Načinio nas je od praha zemaljskoga (vidi Post 2,7) i u krštenju nas je ispunio vatrom Duha Svetoga (vidi Lk 3,16).
Mi smo u smrt Njegovu kršteni (vidi Rim 6,3). To je krštenje o kojemu Gospodin ove nedjelje govori. Krštenje kojim On mora biti kršten svojom mukom i smrću, čime je postigao naše otkupljenje i poslao vatru Duha Svetoga na zemlju (vidi Dj 2,3).
Vatra je zapaljena, ali još ne gori. Pozvani smo dublje ući u Božju ljubav koja proždire, obuzima. Valja nam ispitati svoju savjest i svoja djela, prepuštajući se vatri Riječi Božje koja otkriva (vidi 1 Kor 3,13)
Nismo se oduprli do krvi
U našoj borbi protiv grijeha, nismo se još oduprli do krvi, kaže nam sv. Pavao u poslanici. Nismo se podložili trpljenju kakvo je prošao Jeremija iz prvog čitanja.
Ali upravo to pravi učenik čini. Biti učenik znači biti zapaljen ljubavlju prema Bogu. Biti učenik znači imati neugasivu želju za svetošću i žar za spasenjem naše braće i sestara.
Biti Kristov učenik ne znači imati lažni mir koji daje ovaj svijet (vidi Jr 8,11). Biti Kristov znači podjelu i trpljenje. Moguće je da nas to dovede i do sukoba s vlastitom krvlju i mesom.
Ali Krist je mir naš (vidi Ef 2,14). Svojim križem On nas je podigao iz gliba naših grijeha i smrti – kao što spašava i proroka Jeremiju (vidi Jr 38,10).
Dok budemo pjevali psalam ove nedjelje, vjerujmo svome Spasitelju.
dr. Scott Hahn – St. Paul Center
Prevela: K. M.
Foto: TeiTo